Je 21. srpna. Symbolické datum k tomu, abyste šli do kina na Vlny, nejlepší český film za mnoho let

Jiří Mádl natočil strhující snímek o událostech roku 1968. Je i skvěle zahraný, ale tím hlavním hrdinou je Československý rozhlas.

Michal MančařMichal Mančař

boxed-vlny

Foto: Dawson Films

Snímek z filmu Vlny

0Zobrazit komentáře

Jiří Mádl natočil výjimečný film. Film, který vás okamžitě chytne a neskutečně napínavým způsobem protáhne skrz jeden z nejsilnějších a nejsmutnějších okamžiků české historie. Film, který v návštěvnosti i tržbách vládne aktuálním žebříčkům. Film, který už v kinech můžete vidět – a měli byste ho vidět. Zajděte na Vlny rovnou teď, v tento symbolický a důležitý den.

V noci z 20. na 21. srpna 1968 vojska Sovětského svazu a dalších zemí Varšavské smlouvy vpadla do Československa, kde zardousila nádech svobody v podobě Pražského jara. Události okolo jedné z nejčernějších stránek českého dějepisu nesmírně působivě a dramaticky zachytil režisér a scenárista Jiří Mádl ve svém teprve třetím filmu Vlny. A kdo měl obavy, že to bude další hořkosladký snímek o socialismu, bude odpálen filmovým úkazem.

Už úvodní koláž, která načrtne zrůdnost totality, nasazuje styl a tempo v české kinematografii málo vídané. Následuje brutální zásah policie proti studentům. A když film už komorněji představí postavu Tomáše (Vojtěch Vodochodský), jenž se po smrti rodičů stará o nezletilého bratra, je to zvolnění jen zdánlivé. Starost a obava o sourozence jsou hnacím motorem, jenž Tomáše vžene do zahraniční redakce Československého rozhlasu, která je jako celek tím pravým hlavním hrdinou Vln.

Nečekejte únavně dlouhé dialogy a pelíškovskou či pupendovskou recyklaci už tolikrát propíraného traumatu ze socialismu, invaze vojsk Varšavské smlouvy a normalizace. Vlny rychle, líbivě a nesmlouvavě, s dynamickou kamerou, ostrým střihem a strhujícím zvukem klidně v pár sekundách či scénách řeknou to, co ze sebe jiní soukají přes celý film.

Vidíme represe a cenzuru. Tání ledů s Alexandrem Dubčekem a Pražským jarem. Pár vztahových střípků mezi žurnalisty Rozhlasu. Stahující se mračna a bolestivé finále. Nic z toho není suchopárné, z mnoha scén se svírá žaludek či tají dech, v dalších zase cítíte soudržnost s novináři, jindy zase snad i smutek a dojetí. Které občas zavánějí sebelítostí, ale častěji ne.

Skvělé tempo, zvládnuté řemeslo a všudypřítomná česká i zahraniční šedesátková hudba dávají dohromady výjimečný audiovizuální zážitek. Stejně tak i dobová výprava, nejeden okamžik dá vzpomenout na návštěvu u prarodičů. A nejeden moderní záběr je skvěle stylizovaný do zrnitosti dobových nahrávek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vlny k tomu všemu přidávají dávku patosu, který je ale nijak neshazuje. Vždyť sledujete redaktory Československého rozhlasu, jak bojují za o něco svobodnější svět navzdory tlaku režimu. V dnešní době je to silný motiv – obzvlášť u filmu, jenž vznikl v koprodukci s filmaři ze Slovenska. Těch spojení se současností nutně ucítíte víc, a to nejen kvůli historii invaze a okupace. Třeba také tehdy, kdy si redaktor pozve do studia posluchače silně nespokojeného s médii, aby se vyjádřil tváří v tvář a nejen dopisem.

Akorát charakterizace postav jde stranou, větší hloubku dostanou prakticky pouze Vojtěch Vodochodský a jeho Tomáš, Stanislav Majer coby charismatický, zásadový vedoucí redakce a symbol liberalizace Milan Weiner (jehož skutečná historie je komplikovanější – což je zkratka, která platí pro Vlny obecně, ale na zážitku z filmu to vůbec neubírá) a Táňa Pauhofová jako redaktorka Věra Šťovíčková.

Takový Vojtěch Kotek jako Jiří Dienstbier a další slouží primárně jako dílky tvořící redakci. Její práce a zapojení do událostí roku 1968, kdy byla nejprve hlásnou troubou větší svobody slova a pak majákem v záplavě nepřátelských vojsk, je tím skutečným jádrem Vln. A ano, většina soudruhů jsou povětšinou prvoplánově odpudiví komouši a agenti StB se kvůli páchání násilí objevují s až nadpřirozeným načasováním.

Jenže Vlny nejsou dokument na ČT2, Vlny jsou – dovolte to klišé – světový film. Poslední roky byly přitom na výjimečně dobré české filmy překvapivě bohaté. Ať už to bylo bladerunnerovské sci-fi Bod obnovy, napínavý thriller o Mašínech Bratři nebo hutné drama Úsvit. Ale Vlny od Jiřího Mádla hrají ještě vyšší ligu. Jen za předpremiéry a za úvodní víkend utržily patnáct milionů korun a do více než 250 kin po republice přilákaly kolem stovky tisíc diváků. Asi o 40 tisíc víc než Vetřelec: Romulus se stejným datem uvedení.

Samozřejmě, jen těžko lze Vlny přímo porovnávat s hollywoodskými blockbustery a jejich megarozpočty. A přece svým strhujícím tempem i audiovizuální stránkou připomínají historické a politické thrillery z americké produkce. Při sledování vás určitě napadnou snímky jako Argo, možná klidně i novinářské drama Všichni prezidentovi muži. A také vás přepadne splín nad záběry sovětské invaze, které jsou v této době dvojnásob silnější – a to nejen kvůli datu 21. srpna.

Nálož super trailerů: 25 minut z Kingdom Come 2, seriálový Warhammer i nová Civilizace

To nejlepší z Gamescomu: Sid Meier’s Civilization VII, Kingdom Come: Deliverance 2, Indiana Jones and the Great Circle, Squid Game...

Michal MančařMichal Mančař

gamescom

Foto: Focus Entertainment, Warhorse Studios, 2K

Space Marine 2, Kingdom Come: Deliverance 2, Civilization VIII

0Zobrazit komentáře

Gamescom v Kolíně nad Rýnem patří mezi nejočekávanější přehlídky videoherních novinek. Letošní akce přinesla odhalení nové Mafie, ale také trailer Kingdom Come 2 následovaný dlouhou ukázkou ze hry, video z chystaného Indiany Jonese či nové Duny, trailer sedmého dílu Civilization anebo ukázku seriálu (nejen) ze světa Warhammeru 40 000.

Opening Night Live, jak se nazývá slavnostní zahájení Gamescomu, byla plná světových premiér. Známý moderátor a herní žurnalista Geoff Keighley během ní uvedl několik pořádných důvodů k videohernímu těšení se na následující měsíce. Vybrali jsme ty nejzajímavější z nich.


Dvacet minut z hraní Kingdom Come: Deliverance 2

Titul od českých Warhorse Studios vzal Gamescom útokem jako rytíř v plátové zbroji a na válečném oři. Po novém teaseru se pokračování historického hitu Kingdom Come 2, které má mít rozpočet asi jako seriál na Netflixu, pochlubilo dlouhou ukázkou z hraní. To ukazuje fungování žijícího středověkého světa, rozhovory s postavami či upravený soubojový systém.

Druhý díl si někteří herní novináři mohli už vyzkoušet na představení přímo v Kutné Hoře, kde se novinka částečně odehrává. „Vývojáři opět vymačkali maximum z herního enginu, tedy prostředí, v němž hra běží a které ji pohání. Příroda v okolí hradu Trosky dává vzpomenout, proč Kingdom Come uspělo. Procházet se pustou středověkou přírodou je opravdový balzám na duši,“ básní Jan Hrušovský z CNN Prima News.

„Když se do vydání povede vše vychytat, čeká nás minimálně důstojné pokračování, které jedničku hravě předčí. A pokud ne, o zábavné historky bude zřejmě stejně postaráno,“ popisuje Šárka Tmějová na Games.cz. Pozitivní pohled přidává Kristýna Sulková ze serveru Vortex: „Od prvních chvil Kingdom Come: Deliverance 2 dává jasně najevo, že rozehrává něco mnohem většího – z hlediska příběhu a situací i zpracováním samotné hry.“

Kdy KCD2 vyjde? Původně mělo ještě letos, nové datum je 11. února.


Seriálový Warhammer, Dungeons & Dragons nebo God of War

Ale počkat, tohle přece není hra? Máte pravdu, není, ale chystaný seriál Secret Level od autorů vynikajícího počinu Love, Death & Robots má s hrami mnoho společného. Na streamovací službě Amazon Prime Video vyjde patnáct epizod zasazených do známých herních světů. Včetně třeba Warhammeru 40 000, který má taktéž pro Amazon zfilmovat i fanoušek této značky Henry Cavill.

Kdy si Secret Level pustíte? Už 10. prosince!


V nové Civilization postavíte něco úžasného

Historie zná sedm divů světa. Videohry už brzy poznají sedm dílů série Civilization, dost možná té nejslavnější budovatelské strategie všech dob. Ta přinese zajímavé novinky – poprvé v sérii se například váš zvolený národ promění v každé další dějinné éře na nový podle toho, na co se zrovna zaměří. A svůj hlas po hereckých osobnostech jako Leonard Nimoy nebo Sean Bean hře propůjčí Gwendoline Christie, kterou znáte třeba jako Brienne ze Hry o trůny. Kromě traileru si můžete pustit i dvacet minut z hraní Sid Meier’s Civilization VII.

Kdy na vás Gándhí odpálí atomovku? 11. února, v den vydání Kingdom Come 2.


Nový Indiana Jones vyjde už letos

Starodávné civilizace (ne, ne jako ta před chvílí zmíněná hra, ale historické…), náckové, exotické destinace – a do toho nejznámější profesor archeologie. Indiana Jones and the Great Circle na Gamescomu ukázal prosincové datum vydání i další záběry zachycující jak dobrodružnou akci, tak objevování tajemství a řešení hádanek. Mimochodem, na tuhle hru se hodně těší jeden z šéfů českého studia Grip, které jiným firmám pomáhá s vývojem jejich her…

Kdy si nasadíte klobouk a popadnete bič? 9. prosince. A příští rok i na PlayStationu 5.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vydejte se na Arrakis v masivním multiplayeru

Oznámení online hry Dune: Awakening proběhlo už dříve, tentokrát ale tohle MMORPG ukázalo kromě lákavých trailerů i vyloženě herní záběry. Budete putovat po píscích Arrakisu, bojovat, létat v ornitoptéře… anebo se necháte sežrat červem.

Kdy procitne Kwisatz Haderach? Začátkem příštího roku.


Videohra na oliheň, kozí simulátor, šílený génius Molyneux i rozšíření Starfieldu

Co dalšího by vás z Gamescomu nemělo minout? Třeba odhalení Borderlands 4, které třeba spraví chuť po podle všeho megatragické filmové adaptaci. Zkušenější hráči zase zbystří při zmínce o nové hře Petera Molyneuxe, jehož kariéra se zmítá mezi genialitou a šarlatánstvím. Herního zpracování Squid Game se dočká i netflixovský seriál Hra na oliheň, který nedávno představil svou druhou řadu.

Kromě seriálového Warhammeru se můžete už 9. září těšit i na Space Marine 2 ze stejného univerza, které zná jen a jen válku. Jestli vás baví bizárek, těšte se na remaster kozí hry Goat Simulator. A jestli vás baví prázdnota her od Bethesdy, tedy pardon, prázdnota vesmíru, mrkněte na trailer pro rozšíření Starfield: Shattered Space. A taky si v traileru připomeňte, že vyšla – a během okamžiku se s rekordní premiérou stala druhou nejhranější hrou na Steamu – asijská akce Black Myth: Wukong.