Je tady další ročník festivalu Czech Space Week. Představí se na něm i český koncept lunárního modulu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

czechspaceweek1Event

Foto: Czech Space Week

Czech Space Week představuje to nejlepší z tuzemského vesmírného průmyslu

Když se řekne vesmírný průmysl, na mysl asi jako první přijde americká NASA, evropská ESA nebo třeba SpaceX. Česká republika má do této elitní sestavy daleko, ale i tak si v posledních letech připisuje v tomto perspektivním odvětví své úspěchy. Že má naše země co ukázat i ve vesmíru, přiblíží příští týden festival Czech Space Week, kterého je CzechCrunch mediálním partnerem.

Zatímco historicky třetí ročník musel proběhnout virtuálně, ten letošní, v pořadí čtvrtý nabídnou organizátoři, tedy agentura CzechInvest a Ministerstvo dopravy, v hybridním módu. Část akcí se tak odehraje online a část v Praze a Brně. Souhrnným cílem bohatého programu je oslavit vesmírné úspěchy v Evropě i České republice a seznámit návštěvníky s novinkami na poli kosmického průmyslu a vědy.

Hlavní program Czech Space Weeku začne 8. listopadu ve VR hale pražského Virtuplexu, kde bude možné projít se po virtuální měsíční základně a seznámit se s návrhy modelů Prahy budoucnosti od studia XTEND, včetně konceptu českého měsíčního roveru Luniaq inspirovaného vozy Škoda.

V Praze byla také v posledním roce ustanovena EUSPA, Evropská agentura pro kosmický program, a to transformací z předchozí Evropské agentury pro globální družicové navigační systémy a Evropského úřadu pro dohledu nad GNSS. Návštěvníci si tak v pátek a sobotu 5. a 6. listopadu budou moci prohlédnout na dnech otevřených dveří její útroby a podívat se na služby spojené s evropskými družicovými navigačními systémy.

Raketa Vega odstartovala s revolučním českou součástkou

V následujících dnech se diváci mohou těšit na tematicky zaměřené akce pro děti, studenty, veřejnost a kosmické i nekosmické firmy. Právě propojení a podpora spolupráce kosmických i nekosmických firem států Visegrádské čtyřky je jedním z dalších cílů festivalu.

Studenti si na akci budou moci domluvit stáž nebo si mezi firmami najít svého budoucího zaměstnavatele. Program je zaměřený také na spolupráci průmyslu a akademického sektoru. Na festivalu se představí i novinky z programu Copernicus pro dálkový průzkum Země. V neposlední řadě se uskuteční také konference na Akademii věd ČR, která odprezentuje vesmírné projekty s českým zapojením.

Velkému objemu obsahu festivalu odpovídá i široký záběr řečníků, kteří se na akci představí. Mezi ty hlavní bude patřit Frank Salzgeber, vedoucí kanceláře pro inovace a podnikání ESA, nebo jeho kolega Stephen Airey, který vede sekci nových, přidružených a spolupracujících států v ESA. Promluví i Pete Worden, bývalý šéf výzkumného centra NASA.

Z českých osobností bude možné potkat například Petra Kapouna, předsedu představenstva společnosti Brno Space Cluster, nebo Václava Koberu, předsedu správní rady EUSPA. Czech Space Week se uskuteční především v týdnu od pondělí 8. listopadu. Kompletní program lze najít na webu festivalu. Všechny akce určené pro veřejnost budou zdarma.