Jeff Bezos pošle na boj se změnami klimatu další stovky milionů dolarů. Reaguje na kritiku ekologických aktivistů

Filip HouskaFilip Houska

jeff-bezos2

Foto: Daniel Oberhaus/Flickr

Jeff Bezos, zakladatel Amazonu

0Zobrazit komentáře

Začátkem loňského roku Jeff Bezos oznámil spuštění svého vlastního ekologického fondu, v rámci kterého bude finančně podporovat nejrůznější organizace bojující s klimatickými změnami. A po prvním kole obrovských darů, jež proběhlo loni v listopadu, přichází další. To je sice znatelně menší, na druhou stranu ale zčásti reaguje na ekologické aktivisty, kteří zakladatele společnosti Amazon v posledních měsících kritizovali.

Jeff Bezos nyní prostřednictvím své fondu Bezos Earth Fund pošle na boj se změnami klimatu do konce roku dalších více než 200 milionů dolarů, tedy přes 4,3 miliardy korun. Tím naváže na velmi štědrý dar v minulém roce, kdy na ochranu životního prostředí poslal téměř 800 milionů dolarů, což bylo v tehdejším přepočtu asi 17,5 miliardy korun.

Dohromady se tak do konce roku 2021 dostane na hranici okolo jedné miliardy dolarů. A byť mohou být takové peníze pro běžného smrtelníka astronomické, jedná se teprve o jednu desetinu z celkového objemu, který jeden z nejbohatších lidí světa hodlá přes svůj fond pustit. Bezos Earth Fund má totiž rozpočet 10 miliard dolarů (210 miliard korun).

Reakce na ekologické aktivisty

Aktuálních 200 milionů dolarů bude rozděleno do dvou etap. Bezosův fond v první řadě finančně podpoří skupiny ekologických aktivistických hnutí, které zakladatele Amazonu v minulosti vesměs kritizovaly za to, že jeho první dárcovské kolo se točilo jen okolo velkých organizací typu World Wildlife Fund či Environmental Defense Fund, jež mají obecně více peněz než spolky zaměřené na „klimatickou spravedlnost“.

Jeff Bezos chce přes svůj ekologický fond rozdat miliardy dolarů

Menším aktivistickým skupinám tak poputuje 20 milionů dolarů z předem vytyčených 74 milionů dolarů, přičemž zbytek pošle Bezosův fond organizacím, které se snaží komunikovat změnu klimatu a usilují o snížení emisí z podniků. Nejvyšší část z celého 200milionového grantu následně bude mířit iniciativě, s níž vyrukovala administrativa Joea Bidena, prezidenta Spojených států.

Její název je Justice40 a jedná se o plán Bílého domu k zajištění, aby znevýhodněné komunity získaly 40 procent „celkového přínosu“ z federálních investic do nové infrastruktury a řešení v oblasti klimatu. „Toto financování je jen dalším krokem v rámci závazku Bezosova fondu být v tomto rozhodujícím desetiletí katalyzátorem změn,“ říká Andrew Steer, prezident Bezos Earth Fund.

Jeff Bezos ovšem není jediným miliardářem, který se hodlá postupně vzdávat svého jmění ve prospěch lepšího světa. Jedním z dobrých příkladů může být i jeho bývalá žena MacKenzie Scottová, jež podepsala iniciativu The Giving Pledge, v rámci které se zavázala k výrazné filantropii. Do konce života by měla rozdat podstatnou část svého jmění, aktuálně odhadovaného na 59 miliard dolarů (1,3 miliardy korun).

Podobně uvažuje i spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, respektive jeho nadace, kterou (zatím) vede se svou exmanželkou. Nelze zapomenout ani na legendárního investora Warrena Buffetta, který před nedávnem poslal na charitativní účely další čtyři miliardy dolarů, a hodí se zmínit i filmový James Bond, jenž se chce svého jmění taktéž zbavovat.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym