Jsme si blíže, nebo se vzdalujeme? Cyklus přednášek TEDx rozebere, jak se mění mezilidský kontakt

Poslední roky nám naplno ukázaly, že ačkoliv nemusíme být na stejném místě, stále si jsme díky technologiím schopni s ostatními udržet vazbu.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Veronika Pourová a Andrea Jakešová na poslední akci TEDxYouth@Prague

0Zobrazit komentáře

Poslední roky nám naplno ukázaly, že ačkoliv nemusíme být na stejném místě, stále si jsme díky moderním technologiím schopni s ostatními udržet blízkou vazbu. Jsou to ale možná také stejné technologie, díky kterým se sami sobě vzdalujeme. Na toto téma, zhuštěné pod pojem Kontakt, se zaměří další setkání ze série TEDxYouth@Prague. CzechCrunch je jeho mediálním partnerem.

Akce slavného konceptu TEDx má být především inspirací pro studenty a mladé aktivní lidi. Celkově půjde již o devátý ročník události. Naposledy se přitom fyzicky uskutečnil ještě před pandemií, tedy v roce 2019.

„Téma Kontakt jsme vymysleli v průběhu už ani nevím kolikátého lockdownu. Pořád jsme kontakt střídavě měli a neměli, někdo nikdy neviděl osobně své nové spolužáky nebo kolegy v práci. A pak jsme začali uvažovat nad probádáváním vesmíru, smyslovým vnímáním nebo třeba gastronomií,“ popisuje, jak vznikalo letošní téma, šéfka organizátorů Věra Mouchová.

Kontakt totiž podle nich může mít mnohem širší, až spirituální význam. Ve svém ted talku tak rozebere komunikační rovinu ve vztazích známý párový terapeut Jan Vojtko. O trochu netypický náhled na téma komunikace se postará Jan Spratek, popularizátor vesmíru a pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy, který bude mluvit o tom, jakou roli hraje komunikace v objevování vesmíru či kontaktu s mimozemskou civilizací.

Možná překvapivá, ale o to zajímavější bude řeč mladé kuchařky Kristíny Nemčkové. „Gastronomie možná není v kontextu ostatních témat tak zřejmá, ale řekli jsme si, že jídlo je důležitým prostředkem kontaktu v rodině, práci i mezi přáteli. Proto jsme vybrali tuto mladou inovativní kuchařku, která vaří v michelinské restauraci Story v Londýně a vyhrála soutěž Masterchef,“ doplňuje Mouchová.

Dalšími řečníky budou kupříkladu Maria Šimůnková, tvůrkyně projektu Nekrachni, který se zaměřuje na základní finanční gramotnost u středoškoláků, dále historik a cestoval Martin Navrátil nebo psycholožka a zakladatelka projektu Nevěš hlavu Katarína Durkáčová.

TedxYouth@Prague 2022 se uskuteční ve středu 11. května od 17 hodin v prostorách Atria v Praze na Žižkově. Návštěvníci se mohou těšit i na doprovodný program „Součástí budou například paměťové a logické hry od našich hlavních partnerů 42 Prague, výstava Proč umění, úniková hra o finanční gramotnosti ve spolupráci s Nekrachni a online hry Život podle vás,“ doplňuje Mouchová.

Vstupenky na akci, včetně těch zvýhodněných pro studenty středních a vysokých škol, lze koupit na webu akce.