K jazykům přidává Duolingo i výuku čtení a psaní pro nejmenší. Ideální nástroj pro začátky s angličtinou

duolingo-abc

Foto: Duolingo

Duolingo ABC nabízí výuku hravou formou

Více než 30 světových jazyků a přes 300 milionů aktivních uživatelů, to jsou čísla, kterými se může pochlubit velice populární vzdělávací aplikace Duolingo. Ta byla až doposud zaměřena především na vzdělávání gramotných uživatelů, nyní se ale chce věnovat i těm nejmenším. Pro děti ve věku od tří do šesti let spouští aplikaci Duolingo ABC, která se zaměřuje na výuku čtení a psaní anglického jazyka.

Pokud se chcete v době koronavirové naučit nový jazyk, máte hned několik možností, jak začít, aniž byste museli vytáhnout své paty z domu, nebo si zvát do obýváku soukromého učitele. Například díky tuzemskému startupu Blabu můžete snadno konverzovat s rodilými mluvčími na dálku online.

Další o něco tradičnější cestou je samostudium pomocí nejrůznějších knih a učebnic, případně absolvování online kurzů. Pokud však chcete začít studovat nový jazyk rychlou a zábavnou formou, nejspíše zvolíte mobilní aplikaci Duolingo. Ta vás krátkými, ale intenzivními lekcemi provede úplnými základy jak nejpoužívanějších jazyků světa, tak i jazyky mrtvými či zcela fiktivními.

duolingo-latin

Duolingo učí i latinu

Grafické zpracování a forma sice působí, že aplikace míří hlavně na děti, ovšem forma vzdělávání je vhodná i pro dospělé. Aplikaci je možné stáhnout zdarma a jediné, co je pro efektivní výuku požadováno, je umět číst a psát. To znamená, že s výukou mohou začít uživatelé ve věku přibližně od šesti let.

Duolingo ABC

Roztomilá sovička Duo však nyní bude vzdělávat i ty nejmenší, a to prostřednictvím nové aplikace Duolingo ABC. Ta se nesoustředí na výuku jazyků, ale začne dětem předávat základy gramotnosti v anglickém jazyce, bude je tedy učit číst a psát.

Duolingo chtělo původně tuto novinku pustit do světa až později během tohoto roku, ovšem z důvodu aktuální situace spojené s pandemií koronaviru, se rozhodlo pomoci rodičům, kteří mají za úkol vzdělávat své ratolesti doma. Ti tak nyní mohou činit jednoduchou a hravou formou.

„Duolingo ABC jsme vytvořili pro řešení globálního problému negramotnosti,“ vysvětlil pro TechCrunch zakladatel a generální ředitel Duolinga Luis von Ahn. „Naučit lidi číst a psát jim může změnit životy. Vzali jsme vše, co víme o tom, jak se lidé učí jazyky, a jak udržet studenty motivované pomocí hravé formy výuky. Věříme, že se nám může podařit zvýšit míru globální gramotnosti.“

anh-duolingo

Foto: Duolingo

Spoluzakladatel startupu Duolingo Luis von Ahn

Aplikace, ve které děti projdou celkem 300 krátkými lekcemi, neobsahuje žádné reklamy. Prozatím je k dispozici ke stažení obyvatelům Spojených států, Velké Británie, Irska, Austrálie a Nového Zélandu. Děti se s její pomocí  budou učit hláskovat, rozeznávat písmena či vybírat objekty, jejichž pojmenování na dané písmenko začíná.

primecell6

Přečtěte si takéZ léku na revma se stává naděje pro boj s COVID-19. Laboratoře Michala Zahradníčka teď čekají na zelenou od státuZ léku na revma se stává naděje pro boj s COVID-19. Laboratoře Michala Zahradníčka teď čekají na zelenou od státu

Aplikace, která aktuálně provádí výuku jen v angličtině, je dostupná na zařízení s iOS. Je však velice pravděpodobné, že časem Duolingo bude přidávat podporu dalších platforem a také podporu více jazyků, čímž by se měla rozšířit do světa. Prozatím je nutné ke stažení mít účet například v americké App Storu.

Novou aplikaci ovšem rozhodně nemusí používat jen rodilý mluvčí a malé děti. Vhod přijde všem, kteří si chtějí upevnit základy čtení a psaní v angličtině. Zda bude mít sovička Duo stejný úspěch ve vzdělávání malých dětí jako u ostatních uživatelů, se teprve ukáže. Nicméně pro řadu rodičů se bude jednat o vítaný nástroj.