Komerční banka spouští nové bankovnictví. Multiměnovým účtem by mohla zlákat i zákazníky Revolutu

Na jednom účtu půjde mít koruny, eura i dolary. Lidé mohou posílat i přijímat platby v libovolné měně a nedojde k automatické konverzi.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

novakb

Foto: Komerční banka

Komerční banka spouští nové bankovnictví

0Zobrazit komentáře

Za patrně největší digitální projekt v Česku, který stál řádově několik miliard korun, označuje generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka transformaci třetí největší tuzemské banky. Ta oznámila, že vstoupila do nové éry českého bankovnictví, protože od základů přestavěla své interní systémy, ve kterých prý nenechala kámen na kameni. Výsledkem je mimo jiné nová mobilní aplikace i internetové bankovnictví a také několik nových funkcí pro zákazníky, jimž chce Komerční banka v budoucích letech díky modernizovaným systémům nabízet další inovace.

Nový bankovní core systém, který je základním stavebním kamenem každého bankovního domu, v Komerční bance vyvíjeli uplynulé tři roky a následující rok a půl budou na nové systémy převádět také klienty. Začne se s těmi, kteří využívají nejjednodušší portfolio produktů. Komerční banka plánuje, že letos začne novou banku využívat prvních zhruba 300 tisíc klientů. Jedná se především o novou mobilní aplikaci KB+, v níž bude nově zahrnuta také aplikace KB Klíč, která slouží k autentifikaci dané osoby při přihlašování se do bankovnictví.

Mobilní a internetové bankovnictví mají stejný design a nabídnou zákazníkům Komerční banky několik novinek. U stávajících i nových účtů si lidé budou moci zvolit vlastní číslo účtu, také do Komerční banky po vzoru jiných bank přichází spořicí obálky pro přehlednější spoření na konkrétní účely a novinkou je rovněž multiměnový běžný účet, v rámci něhož bude možné snadno operovat s penězi v různých měnách. V Česku již tuto možnost nabízí Raiffeisenbank a mezi globálně nejvyužívanější služby pro tyto účely patří také Revolut, který často pro placení v zahraničí využívá téměř půl milionu Čechů.

Multiměnové běžné účty budou součásti tří ze čtyř tarifů, které Komerční banka v rámci svého bankovnictví nově nabídne. Tarif Start, který je zdarma, bude mít jeden běžný korunový účet a jednu debetní kartu. Tarif Standard nabídne za 39 korun měsíčně mimo jiné i jeden multiměnový běžný účet včetně debetní karty. Ještě více služeb nabízí balíčky Komfort (80 korun měsíčně) a Exclusive (169 korun měsíčně). V rámci víceměnového účtu bude možné mít peníze například v korunách, eurech i dolarech, a pokud vám na něj dorazí eura, automaticky se nezkonvertují na koruny. Jaký směnný kurz svým zákazníkům nabídnou, zatím nechtěli zástupci banky sdělovat.

Komerční banka svou rozsáhlou transformaci zahájila v roce 2018, kdy přešla na agilní způsob řízení. Postupně vyvinula nový bankovní core systém, nasadila nové kanály, nahradila systém správy karet, zjednodušila služby a procesy a nasadila novou architekturu mikroslužeb i nové vývojové technologie. Své klienty bude do nových systémů migrovat postupně, letos prvních 300 tisíc retailových zákazníků a od příštího roku také ty korporátní. Banka zároveň slibuje, že veškeré produkty bude možné sjednat plně digitálně a online. I nadále však bude rozvíjet svou síť poboček, do konce roku 2025 jich chce napříč Českem otevřít 80 ve zmodernizované podobě.