Komerční banka za desítky milionů navyšuje podíl v českém Lemoneru. Uchytilo se i v Belgii a Nizozemí

Lemonero pomáhá s financováním menším i středním firmám, jež působí v e-commerce. Za poslední rok vyrostlo prý trojnásobně.

Peter BrejčákPeter Brejčák

cet_0798-min

Foto: Lemonero

Luboš Malík a Jan Laštůvka, zakladatelé startupu Lemonero

Komerční banka pokračuje ve svém startupovém tažení. Nejnověji navyšuje podíl ve fintechovém startupu Lemonero, který se zaměřuje na financování menších a středních firem působících zejména v oblasti e-commerce. Banka naposledy do projektu vložila před rokem tři sta milionů korun, což Lemoneru pomohlo s expanzí do Belgie a Nizozemí. S nově získaným kapitálem chce rozšířit působnost v německy mluvících zemích i v našem regionu.

Komerční banka investuje do startupů přes svoji dceřinou firmu KB Smart Solutions. Právě ta v Lemoneru navyšuje svůj podíl na aktuálních devětadvacet procent. Výši transakce ani jedna strana nekomentovala. Podle zdrojů CzechCrunche, které mají k transakci blízko, ale šlo o vyšší desítky milionů korun.

KB SmartSolutions do Lemonera poprvé investovala koncem roku 2020, kdy získala podíl jedenáct procent. Loni jej pak v transakci převyšující 300 milionů korun navýšila na pětadvacet procent. Kapitál startup využil zejména na expanzi, aktuálně kromě domovského Česka působí také na Slovensku, v Nizozemí a Belgii. Podle svých vyjádření již do tisícovek firem vložil přes jednu miliardu korun a od poslední investice měl meziročně vyrůst o více než 300 procent. Konkrétní čísla ale neprozrazuje.

Lemonero dokáže do několika minut vyřídit půjčku pro začínající firmy, které potřebují kapitál na rozběh, k dalšímu růstu nebo pro vykrytí krátkodobého výpadu cash flow. Celý proces funguje online včetně podpisu a správy půjčky. Staví přitom na pokročilé analytice a umělé inteligenci, jež stanoví nabídku úvěru na základě reálného výkonu firmy.

_elc1589-min

Foto: Lemonero

Zástupci KB a Lemonera při podpisu smlouvy

Spolupracuje například i s největšími platebními bránami GoPay a Comgate, přes něž nabízí takzvané revenue based financování. Partnerství má také s Alzou či Mallem, respektive jejich online tržišti. Na belgickém a nizozemském trhu firma navázala partnerství se společnostmi jako CCV a Lightspeed.

„Téměř sedmdesát procent malých a středních firem má zájem o finanční služby zakomponované přímo do prostředí platformy, kterou nejčastěji využívají pro byznys, zároveň osmdesát procent z nich trpí nedostatkem investičního a provozního kapitálu, což je velkým problémem trhu. V Beneluxu, Česku a na Slovensku jsme ukázali, že tento problém umíme efektivně vyřešit,“ popisuje spoluzakladatel a ředitel Lemonera Jan Laštůvka.

Nově získaný kapitál chce Lemonero využít na podporu dalšího růstu, expanzi do německy mluvících zemí i regionu střední a východní Evropy, ale také na vývoj produktů jako například cash flow analytiku založenou na umělé inteligenci. Letos již startup plánuje překročit hranici polovičního podílu příjmů ze zahraničních trhů.

„Oblast e-commerce a firemního financování vnímáme jako sektor, který neustále nabírá na významu. Obzvláště segment malých a středních, ale i nově vznikajících firem vnímáme jako důležitý a zralý pro fintechovou revoluci v oblasti financování,“ uvedl k investici člen představenstva Komerční banky David Formánek.

Mezi další investice banky v oblasti finančnětechnologických startupů patří například projekt Roger se zaměřením na faktoring, startup Upvest pro financování developerských projektů pak loni koupila celý.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina