Konec seznamky Lidé.cz, Tesla a SpaceX bodují a miliony do české sítě pro básníky. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

musk-sit
0Zobrazit komentáře

Uplynulý týden se nesl v duchu konce jedné velké internetové éry. Seznam totiž oznámil, že i díky odhalením v dokumentu V síti ukončí provoz své online seznamky Lidé.cz, která frčela hlavně v dobách, kdy neexistoval Facebook nebo Tinder. A zatímco jedna kapitola končí, druhá začíná – Janek Rubeš a Honza Mikulka, oblíbené duo z Prahy, se vrací zpět ke kořenům a na YouTube rozjíždí nový kanál.

Zajímavé věci se odehrály také na poli investic. Karel Janeček například poslal desítky milionů korun do nadějné české sítě pro básníky Poetizer, která už má přes 120 tisíc uživatelů po celém světě, a fond Inven Capital skupiny ČEZ investoval 43 milionů eur do německého startupu Forto, jenž se zabývá ekologičtější logistikou. Slyšet bylo i o ostravských Soulmates Ventures, kteří chtějí nastartovat zelené startupy.

Zapomenout nesmíme ani na další úspěch v podání SpaceX, cestu automobilky Tesla do prestižního akciového indexu S&P 500 nebo velké rozhodnutí Applu, které značným způsobem mění podmínky pro vývojáře. Přečíst si můžete i rozhovor s Filipem Horkým o projektu FlashNews, který neodstartoval úplně šťastně a snáší se na něj kritika ze stran vydavatelských domů.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly!

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Filip Horký o kontroverzi s FlashNews: Novinka českého Livesportu nezažívá zrovna nejšťastnější uvedení na trh. Zpravodajský projekt FlashNews se dočkal kritiky nejen ze stran vydavatelských domů a jeho šéf Filip Horký pro CzechCrunch vysvětluje, proč udělali chybu a jak ji hodlají napravit.

? SpaceX vyneslo astronauty na oběžnou dráhu: Americká společnost SpaceX navazuje na svůj květnový úspěch. Ve spolupráci s NASA se firmě Elona Muska podařilo na Mezinárodní vesmírnou stanici dostat čtyři astronauty, čímž ukázala, že podobné lety jsou teprve začátkem nové éry dobývání vesmíru.

? Apple vývojářům o polovinu snižuje poplatky: Nabízet aplikace na App Storu vždy znamenalo 30% poplatky pro samotný Apple. Toto pravidlo se ale nyní mění a Apple vychází vstříc zejména malým vývojářům, pro které tento poplatek snižuje o polovinu. Přečtete si, jak to vnímají čeští vývojáři jako Amanita Design, Geewa nebo STRV.

? Tesla míří do prestižního indexu S&P 500: Tím, jak se automobilce Tesla v posledních čtvrtletích skvěle daří, si postupně vyšlapala cestičku do prestižního akciového indexu S&P 500. A i když o tom zprvu panovaly pochyby, nakonec tam vstupuje jako historicky nejhodnotnější firma.

?️ LEGO odhalilo svou dosud největší stavebnici: Tradiční dánský výrobce stavebnic LEGO pravidelně zásobuje svět novými kreativními sety, nyní ale představil něco, co v jeho portfoliu nemá obdoby. Vyrukoval se stavebnicí římského Kolosea, která se s počtem 9 036 dílků stává největším setem v nabídce Lega vůbec.

? Google i SmartGuide připomněly události 17. listopadu: Oslavy 17. listopadu se letos kvůli pandemii musely konat v omezené míře. O to větší důvod ale bylo vytvořit něco virtuálního. Google proto spustil digitální interaktivní výstavu s dobovými fotografiemi a český průvodce SmartGuide připomněl trasu, kterou šel v roce 1989 dav studentů.

♻️ Investice do ekologičtější dopravy: Fond Inven Capital, spadající pod energetickou skupinu ČEZ, uzavřel letos svou druhou investici. Teď částkou 43 milionů eur podpořil německý startup Forto, který se specializuje na optimalizaci globální dopravy a zajišťování ekologičtější logistiky, primárně v lodní dopravě.

? I antikvariát může být cool a sexy: Když se řekne antikvariát, většina si představí zašlý obchůdek s hromadou zaprášených knih. Tento předsudek se ale snaží změnit český startup Knihobot, který svým přístupem ukazuje, že i antikvariáty mohou působit stylově.

?‍♀️ Wonder Woman 1984 v kinech i online: Jeden z nejočekávanějších blockbusterů letošního roku, Wonder Woman 1984, bude na plátna i online uveden najednou. Warner Bros. tímto rozhodnutím prakticky kopíruje kroky společnosti Disney a naznačuje, jak se může uvíjet Hollywood v následujících letech.

***

Legendární seznamka Lidé.cz končí. Seznamu ji po 23 letech pomohli ukončit i sexuální predátoři a dokument V síti

vsiti-klusak

Foto: Milan Jaroš/Aerofilms

Vít Klusák během natáčení dokumentu V síti

Dokument V síti Víta Klusáka upozorňoval na sexuální predátory, jež číhají na různých sociálních sítích, a jedna z nich teď padla za oběť. I kvůli tomuto nebezpečí Seznam po 23 letech zavírá svou legendární seznamku Lidé.cz.

***

Janek Rubeš a Honza Mikulka odchází ze Seznamu. Oblíbené duo z Prahy se s novým kanálem na YouTube vrací ke kořenům

rubes-mikulka

Foto: Archiv JR

Janek Rubeš a Honza Mikulka jsou nerozlučné duo před i za kamerou

Milují Prahu a ukazují její krásy celému světu. Duo Janek Rubeš a Honza Mikulka se ale proslavili i videi o podvodných taxikářích nebo směnárnách a teď se vrací jako Kluci z Prahy zpátky ke kořenům.

***

Česká sociální síť Poetizer pro milovníky básní má přes 120 tisíc uživatelů a nabírá 70 milionů korun od Karla Janečka

karel-janecek

Foto: Archiv KJ

Miliardář Karel Janeček investuje 70 milionů do českého Poetizeru

Skládáním básní k oddychu od hektických dní. Na české sociální síti Poetizer už tvoří přes 120 tisíc básníků z celého světa a 70 milionů korun od miliardáře Karla Janečka má pomoci k další velké expanzi.

***

Partner newsletteru:
Online workshop od technologické firmy Veeam Software už za pár dní poradí vývojářům, jak projít příjímacím testem při ucházení se o novou práci. Webinář se koná 25. 11. od 17.00 a je zcela zdarma.

veeam-newsletter-1

***

Magnety, tlačítka i rezistory. Česká stavebnice Boffin Magnetic učí základům elektrotechniky děti i dospělé

boffin-magnetic1

Foto: 3Dsimo

Česká stavebnice Boffin, která zabaví a naučí

Jak funguje teploměr nebo co se skrývá uvnitř MP3 přehrávače? Český startup 3Dsimo podněcuje lidskou zvídavost a díky kreativní magnetické stavebnici učí děti i dospělé základům elektrotechniky.

***

Nový král Instagramu. Představitel Rona Weasleyho dosáhl na milion sledujících rychleji než David Attenborough

rupert-grint

Foto: Apple

Rupert Grint jako Julian Pearce v seriálu Apple TV+ Servant

Rupert Grint Instagramu dlouho odolával, nakonec na něj ale zavítal a postaral se o rekord. Představitel Rona Weasleyho nasbíral za 4 hodiny jeden milion sledujících a překonal Davida Attenborougha.

***

Coloseum si chce s těžkým rokem v gastrobyznysu poradit vstupem na burzu. Síť pizzerií plánuje získat 60 milionů

jan-muzatko-coloseum

Foto: Coloseum

Jan Mužátko, majitel sítě pizzerií Coloseum

Restaurace prožívají těžký rok a počítají ztráty, ale světlejší zítřky už vyhlížejí v Pizza Coloseum, kde naopak mluví o nabírání kapitálu. Netradičním vstupem na burzu chtějí získat 60 milionů korun a posílit svou pozici na trhu.

***

Ostravští Soulmates Ventures chtějí nastartovat zelené startupy. Investovat plánují přes 300 milionů korun

sv1

Foto: Soulmates

Zakladatelé Soulmates Ventures Hynek Sochor a Václav Gregor

Podporovat zelené startupy, které budou mít pozitivní dopad na naše životy nebo planetu a zároveň mohou přerůst ve velký byznys. Taková je mise ostravských Soulmates Ventures, kteří plánují investovat stovky milionů korun.

***

Po prvním lockdownu měly splaskávat valuace a být levné podíly. To se nestalo, říká Filip Major z Busymana

fmajor

Foto: Busyman

Filip Major, šéf investorské platformy Busyman.cz

Jarní nástup pandemie ovlivnil i startupy, ale Filip Major z Busyman.cz hlásí, že nakonec k velkým propadům nedošlo. Mnoho investorů naopak hledá nové příležitosti, protože v krizi často vznikají přelomové nápady.

***

Čeští VRgineers znovu posilují. Na vývoj VR brýlí, které využívá i americké letectvo, nabírají další desítky milionů

vrgineers-xtal

Foto: VRgineers

Brýle XTAL od českého startupu VRgineers

Brýle pro virtuální realitu od českých VRgineers využívá americké letectvo, NASA či německé automobilky a na jejich další vývoj teď investoři posílají další desítky milionů korun.

***

Česká e-commerce má skvěle nabito, bez správného řízení peněz ale váš e-shop neporoste, říká Jan Laštůvka z Lemonera

lastuvka

Foto: Lemonero

Jan Laštůvka, spoluzakladatel a šéf českého startupu Lemonero

E-shopy v Česku rapidně rostou, ale mnoha z nich chybí peníze na další rozvoj. Jan Laštůvka ze startupu Lemonero vysvětluje, jak externí financování zajistit, a přidává několik tipů, jak následně finance efektivně spravovat a celý e-shop řídit.

***

Zakladatel Aukra Václav Liška chce digitalizovat velkoobchod. Se startupem Merxu míří do střední a východní Evropy

vaclav-liska2

Foto: Merxu

Václav Liška, zakladatel Aukra a country manager Merxu pro Českou republiku

Zakladatel Aukra Václav Liška se pouští do nového byznysu. S polskými kolegy si chce uloupnout část lukrativního světa velkoobchodu, který čeká masivní digitalizace.

***

Ekologický fond Jeffa Bezose v prvním kole rozdal téměř 800 milionů dolarů. Je to jen začátek, říká šéf Amazonu

Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu

V únoru šéf Amazonu slíbil, že daruje až 10 miliard dolarů ze svého jmění na ochranu přírody. Nyní Jeff Bezos hlásí, že rozdal prvních 800 milionů, které putují k ekologickým projektům a iniciativám.

***

Balíky v Praze začínají rozvážet elektrická nákladní kola. V prvním cyklodepu nechybí DPD, Rohlík a další velcí hráči

ppl-cyklodepo

Foto: Depot.bike

V Praze se otevřelo první cyklodepo s nákladními elektrokoly pro rozvoz balíků

V centru Prahy vyrostlo cyklodepo, ze kterého začínají rozvážet balíky desítky nákladních elektrokol. Nasazují je největší logističtí hráči i třeba Rohlik.cz a chtějí ulevit přeplněným ulicím.

***

Čekal 10 let, než budou lidé na jeho chytré kostky pro ovládání domácnosti připraveni. Teď s nimi jde do světa

s-kostkami-v-ruce-polacek-min-min-1

Foto: Archiv TP

Tomáš Poláček s chytrými kostkami

Na první pohled je to obyčejná dřevěná kostka, ale Tomáš Poláček z ní udělal ovladač chytré domácnosti. Otočením kostky tak můžete třeba zhasínat světla, zapínat topení nebo nastavovat budík.

***

Obojživelné plavidlo, které by ocenil i James Bond. Tajemný rychlostní člun se umí do dvou minut ponořit pod vodu

subsea-craft-victa-crew-submerged

Foto: SubSea Craft

Posádka člunu musí mít potápěčskou výstroj

Pro tajné operace, dobrodružné výlety i Jamese Bonda. Britové ukazují unikátní obojživelné plavidlo, které se dokáže změnit z člunu na ponorku již do dvou minut.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym