Kováčik zavírá startup Blabu, Dogecoin letí na Měsíc a 13 milionů na tablety od Madmonqu. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

mm-kov
0Zobrazit komentáře

Je neděle podvečer a spolu s ní i rekapitulace článků, které jsme pro vás v uplynulém týdnu připravili. A hned na úvod musíme začít poněkud smutnější zprávou. Končí totiž dvouleté dobrodružství Petra Kováčika se startupem Blabu, který chtěl pomáhat lidem zlepšovat se v cizích jazycích. „Cítil jsem, že nemáme dobrou trakci a byla by to už spíše agónie. A to by nebylo dobré pro nikoho,“ přiznává šestatřicetiletý podnikatel.

Naopak velmi dobře se daří české firmě Madmonq, která se zaměřuje na tabletky pro zajištění vyššího výkonu nejen hráčům videoher. Na ně od investorů i pokerových hvězd nabírá třináct milionů korun. Ve výčtu nejčtenějších článků za minulý týden se objevil také dogecoin, který se nyní těší nevídanému zájmu veřejnosti a roste.

Všechny zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Coinbase vstoupil na burzu: Důležitý milník pro svět kryptoměn. Americká směnárna Coinbase vstoupila na burzu Nasdaq a byť je nyní její hodnota nižší, hned po startu dosáhla téměř na 100 miliard dolarů. Díky tomuto kroku mohou být digitální měny představeny ještě početnější veřejnosti.

✉️ Další vydání CC Watch: Nový díl filmového a televizního newsletteru CC Watch je tady a opět přináší zajímavé tipy nejen na večerní program. V pořadí třetí vydání se tentokrát nese v duchu Rychle a zběsile, zombie komedie Netflixu a velkého fantasy HBO. Více naleznete zde.

? Spotify ukazuje svůj první hardware: Jednička na poli streamování hudby Spotify se rozhodlo, že potěší řidiče, především ty, kteří řídí starší auta. Právě pro ně představilo nové zařízení, které přehraje oblíbené playlisty i bez moderních infotainmentů.

? Zoot utržil 550 milionů korun: Módní e-shop Zoot nezažíval zrovna nejšťastnější roky, ale může se blýskat na lepší časy. Firma pod taktovkou Milana Poláka loni utržila přes půl miliardy korun a začíná prodávat i produkty pro zdraví.

?‍♂️ Mladý Čech učí Nizozemce prodávat kola: Holandsko je jízdním kolům země zaslíbená, což motivovala Jana Pecníka k tomu, aby tam rozjel svůj startup BikeFiar. Teď na něj nabírá investici přes 10 milionů korun a chce zdigitalizovat vše, co s péči o kola souvisí.

?️ Christie’s vydraží CryptoPunky: NFT se dostává i do tradičních aukčních síní a Christie’s to potvrzuje. Ta totiž chystá dražbu takzvaných CryptoPunků a my jsme se podívali na to, co tento umělecký fenomén vůbec přináší a jak vznikl.

❌ Turecko zakáže placení kryptoměnami: Bitcoin a další digitální měny zažívají zlaté časy, Turecku se to ovšem příliš nelíbí. Z obav o financování nelegálních aktivit tak placení pomocí kryptoměn zakazuje s platností od 1. května.

***

Končíme, ztratili jsme trakci a už by to byla jen agónie. Petr Kováčik po dvou letech zavírá startup Blabu

petr-kovacik-boxed2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Petr Kováčik, spoluzakladatel startupu Blabu

Dvacetimilionová sázka, která nevyšla. Petr Kováčik zavírá startup Blabu, který přibrzdila v námluvách s investory pandemie a závod o čas už nedokázal otočit. „Byla by to už spíše agónie, a to by nebylo dobré pro nikoho,“ přiznává v otevřeném rozhovoru.

***

Dogecoin letí na Měsíc. Kryptoměna, co vznikla z legrace, se dostala do pětice nejhodnotnějších na světě

dogecoin

Foto: FXTM Thailand/Flickr

Dogecoin vznikl původně jako vtip

Nejprve vznikl z legrace a nikdo ho nebral vážně. Teď ovšem hodnota dogecoinu nevídaně vystřelila a patří mezi pětici nejhodnotnějších kryptoměn světa, které fandí i Elon Musk.

***

Český Madmonq získal 13 milionů na tabletky pro lepší výkon hráčů videoher. Podpořily ho i pokerové hvězdy

michal_noga_madmonq_414

Foto: František Weiss

Michal Noga, zakladatel a ředitel Madmonq

Český startup Madmonq rozjíždí výrobu doplňků stravy pro hráče na ještě větší otáčky. V expanzi a růstu ve světě esportu mu nyní pomůže 13 milionů korun od pokerových hvězd i tuzemských investorů.

***

Sledujte náš Instagram:
Konzumujte obsah CzechCrunche v jiné formě. Zamiřte na náš Instagram (@czechcrunch), kde pro vás každý den shrnujeme všechny zásadní novinky v poutavé vizuální podobě.

***

S Instagramem procestovali svět. Teď Eliška Hudcová s novou aplikací ukazuje často skryté krásy Česka

hudcova-janousek

Foto: Placehunter

Jaroslav Janouš a Eliška Hudcová, tvůrci cestovatelské aplikace Placehunter

Instagram Elišky Hudcové se hemží záběry z cest po celém světě, ale v době, kdy nebylo možné vyjet za hranice, začala lépe poznávat Česko. Proto vytvořila novou aplikaci Placehunter, kde ukazuje často neprobádané krásy naší země.

***

Microsoft odhalil detaily Age of Empires IV. Slavná strategie se vrátí už na podzim a ještě lépe vás naučí dějepis

age-of-empires-iv-03

Foto: Microsoft

Age of Empires IV hráče přenese do středověku, a to nejen v Evropě

Rytíři, do zbraně! Microsoft oznámil podzimní vydání Age of Empires IV a můžeme se těšit nejen na středověké bitvy, ale díky doprovodnému historickému obsahu i na ještě zajímavější výlet do dějin.

***

Manželé Vlčkovi koupili historickou pražskou usedlost Cibulka. Udělají z ní dětský hospic i komunitní centrum

vlckovi-1

Foto: NRV

Katarína a Ondřej Vlčkovi, zakladatelé Nadace rodiny Vlčkových

Měsíc poté, co manželé Vlčkovi ohlásili vznik nové nadace, do které vložili 1,5 miliardy korun, se rozhodli koupit historickou usedlost Cibulka. Z ní udělají dětský hospic a areál rozšíří také o komunitní centrum.

***

Přivítejte elektrického krále silnic. Mercedes EQS je nejluxusnější elektromobil, který si můžete koupit

mercedes-eqs1

Foto: Mercedes-Benz

Elektrický Mercedes EQS

Mercedes odhalil nový koráb, se kterým chce ovládnout trh s luxusními elektromobily. Jmenuje se EQS a láká na výkon, moderní design i propracovaný interiér plný displejů.

***

Miroslav Uďan po 12 letech končí jako ředitel Shoptetu. Kormidlo přebírá Samuel Huba a zaměří se na expanzi

miroslav-udan-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Miroslav Uďan, spoluzakladatel a CEO Shoptetu

Miroslav Uďan udělal ze Shoptetu největšího hráče, kteří v Česku staví e-shopy. Po dvanácti letech teď předává ředitelské kormidlo Samuelu Hubovi, který se zaměří na evropskou expanzi.

***

Prestižní designové uznání pro prefabrikované moduly z Vizovic. Koma Modular si odnáší ocenění Red Dot Award

koma-modular-red-dot3

Foto: Koma Modular

Koma Modular získala se svými prefabrikovanými obytnými moduly oceněné Red Dot Award

Red Dot Award míří i do Vizovic. Prestižní designové ocenění získala společnost Koma Modular za své stylové prefabrikované moduly, které mohou sloužit jako netradiční obydlí nebo kancelář.

***

Původně si chtěla od Young_block koupit jen designový blok. Teď Zuzaně Fryaufové patří polovina papírnictví

y_b_zuzana_fryaufova-nu4gqygs

Foto: Young_block

Zuzana Fryaufová, nová spolumajitelka Young_block

Bývalá organizátorka Plesu v opeře Zuzana Fryaufová si chtěla koupit blok, nakonec si pořídila skoro polovinu designového papírnictví Young_block. S tím teď tvoří jedinečné a udržitelné produkty a myslí při tom i na charitu.

***

SpaceX nabírá na tempu. Získává další stovky milionů dolarů a vyšle Falcon Heavy na jižní pól Měsíce

spacex-boxed

Foto: SpaceX/Flickr

Raketa Falcon Heavy od SpaceX

Zatímco rakety Falcon 9 létají už téměř s frekvencí linkového autobusu, SpaceX hledá výzvy i jinde. Firma Elona Muska nabírá další stovky milionů dolarů a oznamuje nové mise pro svou těžkotonážní raketu.

***

Brněnské herní studio Ashborne Games má 150 milionů na historickou strategii. Chce spolupracovat i s Warhorse

petr-kolar-boxed

Foto: Ashborne Games

Brněnské studio Ashborne Games vede veterán herního vývoje Petr Kolář

Na herní scénu vstupuje brněnské studio Ashborne Games. Funguje pod hlavičkou velkého vydavatele THQ Nordic, tvoří ho většinou veteráni z Bohemia Interactive a pracuje na historické strategii za 150 milionů.

***

Sony posílá autorům megahitu Fortnite další stovky milionů. Epic Games díky tomu nabrali miliardu dolarů

fortnite2

Foto: Epic Games

Populární hra Fortnite od studia Epic Games

První pokus o expanzi českému Geetoo nevyšel. Rozhodlo se proto pro velký restart – a nyní poskytuje cloudové služby celé Evropě. Šéf firmy na konferenci CzechCrunch Onlajn vysvětlil, v čem tento úspěch spočíval.

***

Marks & Spencer v Česku přestane prodávat chlazené potraviny. Mraženým zbožím je nahradí i na Rohlíku

marks-spencer

Foto: M&S

Jeden z obchodů britského řetězce Marks & Spencer

Poptávka po britských potravinách od Marks & Spencer v Česku roste. Firma však teď i kvůli brexitu přestane dovážet chlazené potraviny a mraženým sortimentem je nahradí také Rohlik.cz.

***

Čeští BudgetBakers nabírají 160 milionů korun. Zakladatelé Degira s nimi chtějí postavit evropskou virtuální banku

budgetbakers

Foto: BudgetBakers

Michal Kratochvíl (CEO) a Jan Müller (zakladatel) z BudgetBakers

Český startup BudgetBakers oznamuje významnou investici. Zakladatelé online brokera Degiro do něj posílají 160 milionů korun a plánují budovat evropskou virtuální banku.

***

Druhá největší akvizice v historii Microsoftu. Za 19,7 miliardy dolarů kupuje vývojáře hlasových technologií Nuance

satya-nadella

Foto: Microsoft

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

Microsoft ohlásil svou historicky druhou největší akvizici. Za 19,7 miliardy dolarů kupuje společnost Nuance zabývající se vývojem hlasových technologií, se kterou chce více proniknout do digitalizace zdravotnictví.

***

Queens po akvizici Footshopem představuje nového ředitele. Módní obchod povede Tomáš Böhm z Rohlíku

tomas-bohm-queens-regular

Foto: Queens

Tomáš Böhm, nový ředitel streetwear obchodu Queens

Dva měsíce po odkoupení Footshopem hlásí další velkou změnu streetwearový obchod Queens. Po 17 letech předala zakladatelka Lenka Ondruchová vedení firmy Tomáši Böhmovi, jenž přináší zkušeností z Googlu i Rohlíku.

***

Po sedmi měsících využívá QR menu od Choice už 3 400 podniků. Startup odmítá exity za desítky milionů a chystá expanzi

choice-team

Foto: Choice

Regionální manažer Robert Novosad, zakladatel Alex Ilyash a vedoucí vývojář Vladimir Afanasyev ze startupu Choice

Český startup Choice restauracím nabízí možnost vytvoření digitálního menu přes QR kódy a přilákal už 3 400 podniků. Teď se chystá na ještě větší expanzi po Evropě.

***

Jak šel Ilya do světa. Pohádkové Readmio vyhrálo český Creative Business Cup a slaví 100 tisíc uživatelů

readmio

Foto: Readmio

Tým Readmio: Jozef Šimko, Martin Bruncko, Radoslav Rajčan a Ilya Novodvorskiy

Český startup Readmio už se svými digitálními technologiemi vylepšenými pohádkami zaujal 100 tisíc uživatelů. Teď navíc zvítězil v soutěži Creative Business Cup od CzechInvestu a míří do globálního finále.

***

Česká online pojišťovna Mutumutu získala od Société Générale dalších 30 milionů korun a míří do Evropy

jindrich-lenz

Foto: Mutumutu

Jindřich Lenz, CEO startupu Mutumutu

České Mutumutu digitalizuje konzervativní pojišťovnictví a posílené další velkou investicí ve výši 30 milionů korun míří také za hranice. Dobýt chce hned několik evropských států.

***

Audi zbrojí na dobu elektrickou. Q4 e-tron jako sourozenec Škody Enyaq zvládne na jedno nabití i 500 kilometrů

audi-q4-e-tron-7

Foto: Audi

Elektrické Audi Q4 e-tron

Elektrická ofenzíva koncernu Volkswagen pokračuje. Audi představilo svůj třetí plnokrevný elektromobil, kterým je Q4 e-tron. Ujede až 500 kilometrů a v lecčems připomíná Škodu Enyaq.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym