Křetínský chce rozšířit svůj mediální záběr ve Francii. Jedná o koupi druhého největšího vydavatelství

Český miliardář o koupi nyní vyjednává exkluzivně. Podle odhadu se výše transakce může pohybovat mezi 14 až 22 miliardami korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

kretinsky-pariz

Foto: Depositphotos / EPH / CzechCrunch

Daniel Křetínský je na investiční vlně

0Zobrazit komentáře

Vystudoval práva, jmění vydělal díky energetice, investuje ale v mnoha různých oblastech. Daniel Křetínský pokračuje v tažení mediálním byznysem a ve Francii aktuálně jako významný zájemce jedná o koupi druhého největšího vydavatelství Editis. Jeden z nejbohatších Čechů již na tamním trhu vlastní několik dalších tiskových titulů a stává se z něj tak mediální magnát.

Francouzský konglomerát Vivendi zahájil exkluzivní jednání o prodeji svého stoprocentního podílu ve vydavatelství Editis firmě International Media Invest (IMI), jež je dceřinou společností firmy Czech Media Invest (CMI) Daniela Křetínského. Vivendi o tom informovala v tiskové zprávě. Křetínský ČTK sdělil, že s Editis, což je druhé největší vydavatelství ve Francii, má dlouhodobou vizi.

Vivendi se o hodnotě transakce nezmiňuje. Společnost Apicil Asset Management, jež je ve francouzském konglomerátu akcionářem, ji ale odhaduje na 600 milionů až 900 milionů eur, v přepočtu 14,3 miliardy až 21,4 miliardy korun. Případnou transakci bude muset schválil Evropská komise.

„Možnost stát se akcionářem vydavatelské vlajkové lodi, jakou je Editis, pokud tento proces bude dokončen, mě činí šťastným a hrdým. Jsem si vědom odpovědnosti, kterou s sebou taková akvizice nese vzhledem ke kvalitě společností, které skupinu tvoří, a jejich místu v dějinách francouzské intelektuální sféry,“ uvedl Křetínský.

Rostoucí mediální impérium

Křetínský má už menšinový podíl ve francouzských novinách Le Monde. Prostřednictvím holdingu CMI vlastní také několik francouzských tiskových titulů, jako je Elle, Tele7 Jours a magazín Marianne. Křetínský se také ucházel o převzetí francouzské televize M6, ta ale nakonec zůstala v rukou německé společnosti Bertelsmann.

Mimo mediální byznys Křetínský ve Francii například od ruského oligarchy za půl miliardy odkoupil dům vedle Elysejského paláce. Společně s Jiřím Šmejcem si pořídili zámeček, do té doby chátrající v obci poblíž Paříže. Jejich záměrem je udělat z něj luxusní hotel.

Spolu s byznysovým souputníkem Patrikem Tkáčem si pořídili podíly ve francouzském maloobchodním řetězci Fnac Darty. Křetínskému patří také část další velké maloobchodní skupiny Casino Guichard-Perrachon. Vedle toho investuje také do britské či nizozemské poštyamerického Foot Lockeru a drží podíly ve fotbalovém klubu West Ham United a pražské Spartě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co se týče médií, v Česku Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem kontroluje společnost Czech News Center. Ta má v portfoliu mimo jiné i deníky Blesk, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex.

Nad společností Vivendi má kontrolu francouzský miliardář Vincent Bolloré. Prodej vydavatelství Editis je součástí strategie Vivendi, která se snaží překonat regulační překážky ve snaze převzít mediální společnost Lagardère. „Prodejem Editisu si chce Vivendi získat Evropskou komisi, aby dala povolení k převzetí Lagardère,“ uvedla společnost Apicil. Podle Vivendi exkluzivní jednání s Křetínským znamená, že upouští od dřívějšího plánu vydavatelství Editis vyčlenit a uvést na pařížskou burzu.

Pro Vivendi je při převzetí Lagardère klíčová společnost Hachette, která je třetí největší vydavatelskou skupinou na světě a nyní spadá pod Lagardère. Možné spojení Hachette s Editis vyvolalo kritiku ze strany nezávislých vydavatelů a vedlo k tomu, že vydavatelství Editis přišlo o některé známé autory, napsala agentura Reuters.

S přispěním ČTK

Matka Facebooku propustí dalších 10 tisíc lidí. Stejný škrt Meta udělala teprve v listopadu

Meta je první velkou technologickou firmou ve Spojených státech, která oznámila druhé kolo hromadného propouštění.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Ještě v loňském listopadu společnost Meta, pod níž kromě Facebooku spadají i Instagram a Whatsapp, po celém světě zaměstnávala celkem 87 tisíc lidí. Nižší poptávka inzerentů ale loni vedla k vůbec prvnímu meziročnímu propadu v prodejích a šéf globálního gigantu Mark Zuckerberg tak oznámil, že letošek bude pro firmu „rokem efektivity“. V rámci naplňování tohoto cíle nyní Meta oznámila druhé velké kolo propouštění. Týká se 10 tisíc zaměstnanců a přibližně pět tisíc otevřených pracovních pozic bude uzavřeno.

Zpráva, kterou dnes oznámil Zuckerberg a upozornila na ni agentura Bloomberg, přichází přibližně pět měsíců poté, co Meta představila vůbec největší propouštění ve své historii a o práci tehdy přišlo 11 tisíc lidí. Podle agentury Reuters je přitom Meta první takzvaně „Big Tech“ společnost, jež oznámila tak zásadní druhé kolo propouštění. Do stejné skupiny obřích technologických firem patří kromě ní rovněž matka Googlu Alphabet, dále Amazon, Apple a Microsoft.

Meta se těmito opatřeními v rámci restrukturalizace snaží zploštit svou organizační strukturu a zbavit se několika úrovní managementu, zároveň také zrušit méně prioritní projekty a redukovat náklady na nábor nových zaměstnanců. Zuckerbergův plán pro letošní rok je díky těmto krokům ušetřit náklady ve výši pět miliard dolarů, tedy přes 110 miliard korun.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

macaly-founders2

Přečtěte si takéStartup prodali za stovky milionů, teď možná narazili na zlatou žíluPrvní startup prodali za stovky milionů, se druhým se rok plácali. Teď možná narazili na zlatou žílu

„Doufám, že tyto změny v orgánech provedeme co nejdříve v tomto roce, abychom překonali období nejistoty a mohli se soustředit na důležitou práci, která nás čeká,“ uvedl Zuckerberg v dopisu zaměstnancům. Jak dále podotkla agentura Bloomberg, počet zaměstnanců Mety zásadně vyrostl během pandemie koronaviru s tím, jak rostla poptávka po digitálních službách. V roce 2020 firma navýšila své stavy o 30 procent lidí, v roce 2021 pak o dalších 23 procent.

Podle portálu Layoffs.fyi, jenž monitoruje propouštění, od začátku loňského roku snížil technologický sektor stavy o více než 280 tisíc zaměstnanců, z toho zhruba 40 procent v letošním roce. Situace se týká desítek tisíc lidí také v Amazonu a jeho zaměstnanců i v Česku, dále pak v Alphabetu, Spotify či například Microsoftu.