Legendární britský gentleman přesedlá na baterky. První elektrický Rolls-Royce se bude jmenovat Spectre

rolls-roayce-spectre1

Foto: Rolls-Royce

Rolls-Royce Spectre, první elektromobil britské legendy

0Zobrazit komentáře

Rolls-Royce se nikdy netajil tím, že je elektrické budoucnosti nakloněn, ovšem jak je u těchto anglických gentlemanů zvykem, preciznost si žádá svůj čas. Proto jeho vůbec první elektrický model nazvaný Spectre bude k mání až v roce 2023. Britská legenda tímto modelem odšpuntuje vlnu elektrifikace, díky které do konce dekády nabídne celou svou modelovou řadu s elektrickým pohonem.

Phantom, Ghost, Wraith a nyní Spectre – Rolls-Royce nemůže být v názvosloví svých modelů tajemnější. „Jelikož je to počátek nového odkazu naší značky, rozhodli jsme se pro tento vůz vybrat zcela nový název, který je stejně sugestivní jako označení Phantom, Ghost a Wraith. Nový název Spectre dokonale zapadá do nadpozemského a požitkářského prostředí, v němž se naše vozy pohybují,“ prohlásil ředitel Rolls-Roycu Torsten Müller-Ötvös.

V otázce elektrifikace však Rolls-Royce razí cestu maximální transparentnosti. Na elektrickém konceptu 102EX, který prezentoval již v roce 2011, jasně ukázal, že s elektřinou počítá, což později připomněl i značně futuristický koncept 103EX.

Pochodeň jménem Spectre

Dost však bylo konceptů. Nyní britská legenda automobilového průmyslu představila, tedy spíše poodhalila skutečnou pochodeň, se kterou zažehne plamen čisté elektromobility. Stane se tak s modelem Spectre, který prozatím ukázal jen svou siluetu šikovně kamuflovanou řadou sloganů, která křičí do světa pokrokovost automobilky.

Byť tyto nápisy křivky vozu úspěšně rozbíjejí, prudce se svažující střecha jasně prozrazuje, že Spectre bude dvoumístným kupé přinášejícím zase trochu agresivnější vzhled.

rolls-roayce-spectre2

Foto: Rolls-Royce

Byť kamufláž maskuje tvary vozu, již nyní je jasné, že se jedná o dvoudveřové kupé

Základem vozu by se měla stát modulární hliníková platforma, kterou využívají i modely Phantom, Cullinan či Ghost. Jaké pohonné ústrojí bude hnát Spectre kupředu, prozatím není jasné, jak ovšem informoval magazín Car and Driver, ředitel Rolls-Roycu se již dříve nechal slyšet, že elektromobil bude nabízet minimálně stejné jízdní vlastnosti jako aktuální konvenční modely značky vybavené dvanáctiválcem.

Jak jsme se v létě sami přesvědčili během testování modelu Ghost, projev těchto vozů je klidný a extrémně pohodlný, ovšem pokud trochu popustíte uzdu, rádi vám předvedou svůj dynamický potenciál. Ostatně Ghost dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy. Berme proto toto číslo jako základ, který může nový Spectre jen vylepšit.

Stejně tak lze očekávat, že si Rolls-Royce dá záležet na schopnostech vozu v otázce dojezdu. Vše ale musí nejdříve vypilovat k maximální dokonalosti, na což má dva roky a 2,5 milionu kilometrů.

„Připravili jsme ten nejnáročnější testovací program v historii Rolls-Roycu. Vůz absolvuje 2,5 milionu kilometrů, což odpovídá více než 400 letům typického používání automobilu Rolls-Royce. V rámci testovacích jízd se vydáme do všech koutů světa, abychom toto nové vozidlo vyzkoušeli na samotné hraně jeho možností,“ prohlásil Müller-Ötvös.

Vše začalo v roce 1900

Rolls-Royce zároveň připomíná, že elektrifikovaná historie značky se začala psát již na začátku minulého století. Byť je Spectre prvním elektrifikovaným vozem automobilky, velmi silnou víru v elektřinu měl již Charles Rolls. Dokonce tak silnou, že si v roce 1900 pořídil elektřinou poháněný kočár, na kterém si pochvaloval tichý provoz, klidný motor a fakt, že takový stroj vůbec nezapáchá.

p90437407_lowres_c-s-rolls-on-a-colum-min

Foto: Rolls-Royce

Rollsův elektrifikovaný kočár Columbia

Rolls tehdy prohlásil, že stroje poháněné takovou technologií budou velmi provozuschopné. Ani on sám však tehdy nemohl tušit, že bude muset uplynout více než sto let, než se tak skutečně stane.

„Toto je nejvýznamnější datum v historii Rolls-Royce Motor Cars od 4. května 1904. V uvedený den se poprvé setkali naši otcové–zakladatelé Charles Rolls a sir Henry Royce, kteří se dohodli, že vytvoří nejlepší automobil na světě,“ prohlásil Müller-Ötvös o 29. září roku 2021, tedy o dni, kdy Rolls-Royce začal psát novou elektrickou historii.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym