LEGO a 3D tiskárna. Díky tomuto webu si můžete snadno vytisknout přes 5 tisíc originálních dílků

Filip HouskaFilip Houska

lego-bricks-minifigures
0Zobrazit komentáře

Patříte-li mezi kreativnější milovníky kultovní stavebnice LEGO, kteří namísto budování předurčených modelů dávají přednost stavbě vlastních originálních děl, pravděpodobně vás už někdy napadlo, že si vytvoříte své vlastní kostičky. Důvodem nemusí být pouze ušetření peněz za nákup dodatečných kusů, ale především výroba takových kostiček, které třeba na trhu nemusí být běžně k sehnání, ale vám by se hodily. S tímto plánem vám nyní může pomoci portál PrintABrick.

Jak z jeho názvu vychází, tento jednoduchý open-source web funguje jako databáze nejrůznějších stavebnicových dílů z Lega, které si můžete poměrně snadno vytisknout na 3D tiskárně. Stačí si pouze najít ideální kostičku, jež by se vám hodila do vysněného modelu, stáhnout její trojrozměrný plánek do počítače a pomocí příslušného softwaru na 3D tiskárně (třeba jedné z těch od Josefa Průši) vytisknout.

printabrick

O tom, že je PrintABrick webovou Mekkou pro všechny stavebnicové nadšence, svědčí hlavně jeho nabízený sortiment. Na portálu je totiž k bezplatnému stažení přes 5 200 částí, a to od jednoduchých geometrických objektů až po zvířata, doplňky pro minifigurky či pokročilejší komponenty do modelů aut. Každý z těchto dílků má navíc svůj dedikovaný profil, kde je vedle základního popisu či původního autora uvedena i možnost využití.

legoastronaut

Přečtěte si takéČesko je evropská hračkářská velmoc. Vývoz hraček za 2 miliardy eur nejvíce táhne LEGOČesko je evropská hračkářská velmoc. Vývoz hraček za 2 miliardy eur nejvíce táhne LEGO

Právě s praktickým využitím se pojí i druhá část celého portálu, na které si můžete prohlédnout i všemožné sety, které ostatní stavitelé vytvořili a nabídli je k inspiraci. Ty mají – stejně jako jednotlivé kostičky — také své profily, v nichž se můžete dozvědět, ze kterých dílků z Lega se daný set skládá, respektive jaké kostičky je zapotřebí použít. Nechybí samozřejmě ani možnost stažení plánku ke 3D tisku a filtry pro rychlejší vyhledávání.

printabrick_1czechcrunch

Na druhou stranu byste si však měli uvědomit, že kostičky neprochází žádným oficiálním schválením Lega, tudíž je možné, že se dílky mohou lišit rozložením či velikostí svých pinů (malých plastových výstupků, na které se kostičky připevňují) oproti těm komerčním. Ostatně na tento nešvar poukazovali i lidé na diskuzních fórech, nicméně má jít pouze o minimum částí.

Foto: LEGO

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym