Levnější způsob, jak dostat náklad do vesmíru, severská čtvrť v Brandýse a prodej Twista. Čtěte zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

spin-smida

Foto: SpinLaunch / CC

Levnější způsob, jak dostat náklad do vesmíru, i hotový prodej Twista

0Zobrazit komentáře

S nedělním podvečerem přichází i tradiční rekapitulace článků, které jsme v uplynulém týdnu publikovali. Na úvod se vydáme do vesmíru, konkrétně k byznysu startupu SpinLaunch, který vymyslel nový (a levnější) způsob, jak dostat náklad na oběžnou dráhu. Poté spadneme zpátky na zemi a vyrazíme do Brandýsa nad Labem, kde vznikne nová čtvrť v severském stylu.

V Česku i nadále zůstaneme, jelikož česká fintechová firma Twisto dokončila svůj více než dvoumiliardový prodej, v rámci kterého se zařadí pod křídla australské společnosti. V novém podcastu se podíváme také pod pokličku startupu Stories a nalákáme k odběru nového newsletteru Deli, který vás bude zásobovat chutnými tipy z české gastronomie.

Ostatní zásadní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Prodej Avastu má zelenou: Jeden z největších obchodů tuzemské historie je opět o něco blíž. Akcionáři společnosti Avast schválili prodej firmy do rukou amerického konkurenta, který za českého antivirového giganta zaplatí až téměř 200 miliard korun.

? Spojení Air Bank a Monety: Plán Petra Kellnera na vytvoření velké, ryze české banky i více než půl roku po jeho smrti znovu ožívá. A tentokrát by mohl už vyjít – jím založená finanční skupina PPF udělala totiž poměrně výrazný ústupek akcionářům Monety.

?️ Renesance pražské Florence: Florenc rozhodně není lokalitou, která by vábila místní či turisty. To se ale může změnit. Architekti představili několik návrhů ukazujících výraznou proměnu tohoto zanedbaného pražského místa.

? Opravte si iPhone sami: Apple už mnoho let čelí kritice kvůli ztěžování oprav svých zařízení, teď ale udělal významný krok správným směrem. Uživatelům umožní si iPhone opravit doma, dá jim návod i prodá součástky.

? Crypto.com obléhá svět: Kryptoměnová služba Crypto.com se rozhodla dobýt svět ve velkém. Pro obří reklamní kampaň získala slavného herce Matta Damona, vidět je i v Praze a teď se rozhodla přejmenovat slavnou arénu Staples Center v Los Angeles, která ponese její jméno.

? Rivian a další proti zbytku: Mají miniaturní tržby, ale na burze si jich cení víc než gigantů, jež produkují miliony aut ročně. Rivian se stal třetí nejhodnotnější automobilkou světa a potvrzuje zajímavý trend, který se v této oblasti děje.

? Chuť na „pí-vo“: Asi vás nepřekvapí, že Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy často řeší číslo pí. Kromě něj ale řeší i „pí-vo“. Silnou čtrnáctku s názvem Pěkný číslo tam už nějakou chvíli vaří, teď k ní představili další novinku.

? Znesnáze21 nasbíralo přes 100 milionů: Projekt Znesnáze21 se snaží dát veřejným sbírkám a dárcovství moderní podobu. Na pomoc lidem v nouzi – třeba těm, které v létě postihlo tornádo – nasbíral už 117 milionů korun„Ale teď se s dárci něco stalo,“ říká jeho šéf Čestmír Horký.

***

Roztočit a odpálit. Americký startup úspěšně vyzkoušel nový a levnější způsob, jak dostat náklad na oběžnou dráhu

spinlaunch_1

Foto: SpinLaunch

Odpalovací mechanismus od SpinLaunch

Epické záběry startujících raket se spoustou ohně a kouře jsou možná minulostí. Kalifornský startup SpinLaunch úspěšně otestoval systém, který využívá rotace, kinetické energie a elektrických motorů. Náklad mířící na orbitu roztočí a odpálí.

***

Malý kus Skandinávie v Brandýse nad Labem. Domoplan zde postaví čtvrť v severském stylu za více než dvě miliardy

domoplan-brandys1

Foto: Domoplan

Vizualizace projektu Na Mariánské cestě od společnosti Domoplan

V Brandýse nad Labem vznikne kousek Skandinávie. Developerská společnost Domoplan se totiž po Moravě pouští do projektů i v Čechách a právě v severském stylu se ponese její brandýský bytový komplex.

***

Prodej Twista za více než 2 miliardy je hotov. Michal Šmída teď bude s Australany expandovat po Evropě

smida-twisto

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Michal Šmída, zakladatel a šéf startupu Twisto

Twisto kupují za více než dvě miliardy korun Australané. Michal Šmída se svým startupem v Česku prokopal cestu stále populárnějším odloženým platbám a teď pod hlavičkou nového majitele plánuje významně expandovat po Evropě.

***

Partner newsletteru:
Jaké to je spoluvlastnit firmy, o kterých se píše CzechCrunch? A jaké to je investici získat? Přijďte na Crowdberry Forum a zjistěte zkušenosti od founders i investorů. Více informací naleznete zde.

crowdberry-forum-czechcrunch-v1

***

Je až šokující, co se nám povedlo udělat. Zakladatelé českého startupu Stories vypráví svůj velký datový příběh

stories-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Peter Fedoročko, Filip Doušek a Vojta Roček, zakladatelé startupu Stories

„Je až šokující, co se nám povedlo,“ usmívá se Filip Doušek, když spolu s Vojtou Ročkem a Peterem Fedoročkem v podcastu popisují příběh svého startupu Stories. V roce 2016 se rozhodli změnit svět datové analytiky, a jelikož se jim to povedlo, dovedli ho k velkému prodeji. Teď už vyhlížejí nová dobrodružství.

***

Pražské restaurace Field a La Degustation obhájily michelinskou hvězdu. Inspektoři doporučují i další podniky

field

Foto: Field

Restaurace Field šéfkuchaře Radka Kašpárka obhájila michelinskou hvězdu

V Praze se znovu rozdávalo nejprestižnější gastronomické ocenění. Michelinskou hvězdu obhájily restaurace Field a La Degustation Bohême Bourgeoise. Nové nepřibyly, ale inspektoři doporučují i další podniky.

***

Dost bylo staré ekonomiky. 32 českých byznysmenů vyzývá k transformaci Česka na respektované hospodářství

transformace-ekonomiky-1-1

Foto: CzechCrunch

Vohánka, Čupr, Průša, Komárek i Špicar, signatáři iniciativy za transformaci ekonomiky

Přesně 32 let od revoluce se 32 osobností českého byznysu spojilo v iniciativě, která má nastartovat druhou transformaci ekonomiky. Zapojily se zavedené firmy jako ČEZ, Třinecké železárny a Avast, ale i Rohlík nebo skupina Rockaway.

***

Je tady nový newsletter z gastro světa
?️ Objevte s námi krásy české gastro scény. Představujeme nový newsletter Deli, ve kterém vám budeme servírovat chutné tipy a novinky ze zajímavých podniků. Na co se už nyní můžete těšit? Přihlaste se k odběru na této adrese.

cc-deli

Foto: Jojo Yuen / CC

Spouštíme nový newsletter Deli

***

Elon Musk prodává svůj poslední dům, aby urychlil kolonizaci Marsu. Stěhuje se do pronajatého krabicového obydlí

boxablmusk

Foto: SD/Flickr / Boxabl

Elon Musk se stěhuje do skromného domku startupu Boxabl

Elon Musk prodal svůj poslední dům, který vlastnil. Oficiálně je tak jeho jediným domovem malé prefabrikované obydlí, ve kterém bydlí v pronájmu. Proč? Důvody mohou být daně i kolonizace Marsu.

***

Přes životní komplikace znovu ke hvězdám. Nová deska britské zpěvačky Adele má ambice bourat hitparády

adele_1-1

Reprofoto: Adele/YouTube / CC

Adele se vrací zpět na hudební scénu

Britská zpěvačka Adele vydala po téměř pětileté odmlce dlouho očekávané album 30 plné procítěných skladeb. A je zřejmé, že se s ním bude prát o přední příčky hitparád.

***

Navštivte Island, je to lepší než virtuální vesmír. Vtipná parodie na Marka Zuckerberga je hitem internetu

icelandverse

Foto: Inspired by Iceland

Zack Mossbergsson představuje (ne)virtuální vesmír Islandu

Je lepší tajuplná příroda plná dechberoucích pohledů, nebo virtuální vesmír s digitálními avatary? Island má jasno a jeho parodie na Marka Zuckerberga dobývá internet.

***

Sezamo, otevři se. Rohlík Tomáše Čupra vyjede s novým jménem do dalších tří evropských zemí

tomas-cupr2

Foto: Rohlik Group

Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz

Sezamo, otevři se. Tuto kouzelnou frázi by mohli v příštím roce pronést Tomáš Čupr a jeho kolegové z online supermarketu Rohlík, kteří pod novým názvem brzy začnou dobývat další evropské trhy.

***

Přesnější mapa světa, umělý tuňák i nový typ těstovin. Magazín Time vybral 100 nejlepších inovací letošního roku

pasta-1

Foto: Sporkful / CC

Jednou z největších inovací roku 2021 je dle magazínu Time i nový typ těstovin

Kvůli „hloupým“ tvarům těstovin vymyslel podcaster Dan Pashman nové, na kterých se lépe udrží omáčka a nespadnou z vidličky. Teď jeho výtvor ocenil magazín Time v žebříčku 100 nejlepších inovací roku. Vedle přesnější mapy světa, umělého tuňáka a dalších.

***

Komunity ve firmách zvýší loajalitu a pomáhají s problémy. Jak je vybudovat, radí startupy Mews a Productboard

ccu1

Foto: CzechCrunch

Jan Meissner (Mews) a Jiří Nečas (Productboard)

Komunity se ve firmách osvědčují jako skvělé nástroje pro budování loajality se zaměstnanci i zákazníky. Jak je stavět, radí startupy Mews a Productboard, které s nimi mají velké zkušenosti a promluví o nich na naší konferenci CC Uncover.

***

Jan Barta s Dušanem Šenkyplem k sobě nalákali dalšího manažera z Alzy. Jiří Ponrt jim povede finance

ponrt-pfc

Foto: PFC

Jiří Ponrt přichází do role finančního ředitele Pale Fire Capital z Alzy

Ze svého Pale Fire Capital chtějí Jan Barta a spol. vybudovat fond, který bude mít hodnotu desítek miliard. A pomoct jim s tím má Alza. Ne snad, že by ji koupili, ale přetáhli z ní k sobě už čtvrtého člověka. Finance jim nově povede Jiří Ponrt.

***

Scénář k pokračování Gladiátora je hotový. Režisér Ridley Scott s ohlášením zároveň kritizoval příběhy Marvelu

gladiator-cc-watch-27

Reprofoto: Paramount/YouTube

Ridley Scott natočí pokračování Gladiátora

Kultovní historický spektákl Gladiátor se dočká pokračování – scénář už je hotový. Režisér Ridley Scott, který má projekt na starosti, se zároveň s oznámením nevybíravě vyjádřil o scénářích Marvelu.

***

České Kingdom Come: Deliverance táhne i po letech. Tvůrci prodali už čtyři miliony kopií slavné historické hry

kingdom-come-deliverance

Foto: Warhorse Studios

Kingdom Come: Deliverance

O autentické dobrodružství v předhusitských dobách je zájem i po letech. Warhorse Studios hlásí, že už prodalo čtyři miliony kopií úspěšné historické hry Kingdom Come: Deliverance. A láká na jednu novinku.

***

Vytiskne i helmu ze Star Wars. Josef Průša představuje svou dosud největší 3D tiskárnu s novými funkcemi

prusa-original-xl-1

Foto: Prusa Research

Nová tiskárna od Prusa Research

Vytiskne vám helmu ze Star Wars i pokročilá architektonická stavení. Josef Průša rozšiřuje své portfolio 3D tiskáren a představuje svou dosud největší verzi s novými funkcemi.

***

Technický hračička, který snil o vlastní značce aut. Poznejte Roberta Scaringe, Muskova vyzyvatele z Rivianu

rj

Foto: Rivian

R. J. Scaringe, zakladatel a CEO automobilky Rivian

Rivian je Robert Scaringe a Robert Scaringe je Rivian. Příběh zakladatele nejdiskutovanější firmy burzovního světa posledních dnů je v něčem podobný Elonu Muskovi a v něčem ne. Ve hře jsou ale jako vždy miliardy.

***

Film, kterým to vše skončí. Netflix uvádí trailer na apokalyptickou satiru s DiCapriem, Lawrence a dalšími hvězdami

dica-1

Reprofoto: Netflix/YouTube

Leonardo DiCaprio ve filmu K zemi hleď!

Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Jonah Hill i Timothée Chalamet. To je jen malá část výčtu hvězd, které se objeví v novém filmu Netflixu. Černá komedie ukáže záchranu světa před kometou v době Trumpa a sociálních sítí.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym