Lokální investování je na vzestupu, hlásí Crowdberry. Přes platformu a fondy loni proteklo přes 700 milionů

Původem slovenské Crowdberry spravuje kapitál ve výši 2,4 miliardy korun. Jeho portfolio zahrnuje přes 70 společností a realitních projektů.

Peter BrejčákPeter Brejčák

gaspar

Foto: Crowdberry

Daniel Gašpar, partner investiční platformy Crowdberry

0Zobrazit komentáře

Daniel Gašpar, Michal Nešpor, Peter Bečár, Michal Ondrišek a Hynek Bartík. Pětice podnikatelských partnerů si klade za cíl investičně podporovat zejména menší a střední podniky včetně startupů „u sebe doma“, tedy na Slovensku a také v Česku. Jejich aktivity zastřešuje značka Crowdberry, pod kterou spadá investiční platforma a další tři fondy – a během posledních let pomohly k růstu více než sedmdesáti firmám.

„Namísto do akcií zahraničních firem chceme naučit Čechy a Slováky investovat do rychle rostoucích společností v našich končinách,“ říká Daniel Gašpar s tím, že přes investiční platformu Crowdberry se tento cíl pomalu daří naplňovat. Počet investorů loni vzrostl o více než tisícovku a celkem jich registruje přes šest tisíc.

Loni přes platformu investoři poskytli malým a středním firmám přes 250 milionů korun, přičemž počet úspěšně zainvestovaných společností vzrostl na sedmadvacet. Mezi uzavřené kampaně patří slovenský výrobce cyklistického oblečení a doplňků Isadore, mediální dům Refresher nebo realitní projekt výstavby apartmánů u vodní nádrže Lipno.

Kromě investiční platformy Crowdberry provozuje tři dceřiné fondy – startupový CB Investment Management, nemovitostní CB Property Investors a CB ESPRI se zaměřením na organizace s pozitivním společenským dopadem. Poslední jmenovaný vznikl loni v květnu a podpořil jedenáct projektů částkou 73 milionů korun. Mezi nimi byl i Powerful Medical, který vyvíjí nástroj pro diagnostiku kardiovaskulárních nemocí, nebo Scase, jenž řeší zdravotní péči na dálku. Na investice má připravených více než 170 milionů korun.

Startupově zaměřený CB Investment Management loni investoval do devíti firem necelých 140 milionů korun. Mezi investicemi je například česká společnost Digitoo, jež digitalizuje účetnictví, nebo platforma Vestberry, která vyvíjí software pro správu a reporting investic globálních private equity fondů.

Investice od CB Property Investors v loňském roce restartovali dva existující projekty, do nichž fond vložil 150 milionů korun a další téměř 100 milionů pak mobilizoval prostřednictvím bankovního financování. Počátkem letoška finalizoval také akvizici majoritního podílu v Industrial Park Liberec, a to v hodnotě přesahující miliardu korun. Areál je těsně před dokončením.

„Ačkoliv pro podnikatele i investory představuje současná situace výzvu, jsme spokojeni s výsledky, kterých se nám podařilo dosáhnout. Naším cílem je nadále ukazovat, že investovat lokálně je cesta, jak můžeme rozvíjet nadějné firmy v našem okolí. Zároveň se již díváme po zpřístupnění dalších způsobů financovaní. Vedle platformy pak zvažujeme ještě více rozšířit fondové aktivity,“ dodává Gašpar.

crowdberry2

Foto: Crowdberry/CzechCrunch

Partneři Crowdberry Peter Bečár, Hynek Bartík, Daniel Gašpar, Michal Ondrišek a Michal Nešpor

Rubriku Investice podporujíxtb-retinajet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym