Miliardář Zemek prodal půlku Slovácka. Do fotbalu v Uherském Hradišti investuje solární byznysmen

Poloviční podíl v českém prvoligovém klubu, který má za sebou historickou sezonu, koupila skupina Solar Global Vítězslava Skopala.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

zemek-slovacko

Foto: Z-Group

Zdeněk Zemek, majitel Z-Group a spolumajitel 1. FC Slovácko

0Zobrazit komentáře

Historicky nejúspěšnější sezonu v klubové historii má za sebou 1. FC Slovácko. V lize skončilo čtvrté, vyhrálo domácí pohár a zahraje si také evropské soutěže. Do toho teď navíc získává dalšího silného akcionáře, kterým se stává skupina Solar Global Vítězslava Skopala. Fotbalový klub z Uherského Hradiště dosud výhradně vlastnil miliardář Zdeněk Zemek, který ho před patnácti lety zachraňoval před krachem. Nově budou Slovácko rozvíjet společnými silami.

„Vždycky jsem deklaroval, že Slovácko je otevřené, že vítám každého partnera, který pomůže nejen sponzorsky, ale zapojí se i jako akcionář klubu. Takový silný partner se nyní našel. Naším společným cílem je upevnit a ještě více posílit pozici Slovácka,“ uvedl Zdeněk Zemek, který stojí za Z-Group podnikající v ocelářství, dopravě a lázeňství. Zástupci společnosti Solar Global pro CzechCrunch potvrdili, že poloviční podíl od něj Skopalova skupina koupila řádově za desítky milionů korun.

Zástupci Z-Group zároveň pro CzechCrunch uvedli, že díky majetkovému vstupu nového partnera se roční rozpočet klubu navýší o desítky milionů korun. Do rozvoje slováckého fotbalu je vloží skupina Solar Global, která je předním českým producentem energie z fotovoltaických a dalších obnovitelných zdrojů. Její majitel Vítězslav Skopal se zároveň stal novým předsedou představenstva 1. FC Slovácko.

„Skupina Solar Global má kořeny na Uherskohradišťsku a prohloubení spolupráce až na úroveň majetkové účasti v tomto špičkovém týmu je dalším logickým krokem, jak mohu podporovat regionální rozvoj a aktivity. S panem Zemkem jsme se shodli na prioritách a další budoucnosti klubu, nastavení spolupráce tak bylo pouze formální záležitostí. Jsem velmi rád, že mohu propojit Solar Global s takovým hráčem, jako je 1. FC Slovácko,“ uvedl Skopal.

Společným cílem nových spolumajitelů je, aby Slovácko stabilně hrálo v horní části ligové tabulky a aby klub navázal na loňské pohárové vítězství. Triumf v MOL Cupu Slovácku zajistila květnová výhra nad pražskou Spartou. „Ve dvou se to lépe táhne a místo jednoho budou nyní dva pilíře. Pro klub je to další zásadní milník. Chystáme se posílit a navýšit rozpočet klubu a vytvořit podmínky k tomu, aby Slovácko, byť je ve srovnání s ostatními ligovými kluby z nejmenšího města, patřilo ve fotbale mezi ty největší,“ dodal Zemek.

Také Zemek má se solárním byznysem historickou zkušenost. Byl totiž součástí nechvalně známého solárního boomu z roku 2010 a ve věku 70 let byl v této solární kauze odsouzen. Podle obžaloby měl podvodem dosáhnout na licence, jež měly třem jeho solárním elektrárnám na Chomutovsku zajistit výhodnou výkupní cenu na následujících dvacet let.

Sám Zemek se cítí nevinen, avšak loni v říjnu nakonec uzavřel dohodu o vině a trestu a dostal tři roky vězení s pětiletou podmínkou, peněžitý trest 8 milionů korun a povinnost zaplatit odškodné vůči České republice ve výši 18,6 milionu korun. Jeho synové Alexandr a Zdeněk byli už dříve odsouzeni na šest let a devět měsíců do vězení, po odpykání části trestu byli propuštěni.

Načítám formulář...