MitonC hlásí úspěšný rok. Hodnota jeho kryptoprojektů přesáhla dvě miliardy korun

Během loňska investiční skupina se zaměřením na krypto podpořila šest projektů, od letoška má nového generálního partnera Filipa Širokého.

Peter BrejčákPeter Brejčák

miton-c-portrety_fullres-1-dvyg-copy

Foto: MitonC

Tým kryptofondu MitonC

0Zobrazit komentáře

Krypto umožní vyřešit některé světové problémy – s touto vizí se Miton rozhodl dynamickou oblast alternativních měn před třemi lety více podporovat a založil samostatný fond MitonC. Aktuálně hlásí, že hodnota všech kryptoprojektů v jeho portfoliu je na úrovni kolem 90 milionů dolarů, v přepočtu 2,2 miliardy korun. Během posledního roku podpořil šest nových.

Novinkou v MitonC je také povýšení Filipa Širokého do pozice generálního partnera. Původem vědec ještě před pár lety pracoval ve švýcarském CERNu, kde optimalizoval zdroj částic pro tamní urychlovač. Později přešel do českého kryptofondu RockawayX zakladatele Viktora Fishera, před rokem pak do Mitonu.

„Mým úkolem je zvyšovat hodnotu portfolia MitonC, ať už je to hledání nových investic, nebo práce s portfoliovými firmami,“ komentuje Široký pracovní náplň své nové pozice ve fondu, který je úzce spjatý s Ondřejem Raškou, jedním ze zakládajících partnerů Mitonu. Při otázce, co se během posledního roku Široký naučil, odpovídá: „Že v kryptu lze světové projekty dělat i z Prahy.“

MitonC podle jeho vyjádření v loňském roce investoval celkem sedm milionů dolarů, v přepočtu 169 milionů korun, mimo jiné i do již dříve podpořených startupů v rámci takzvaných follow-on (navazujících) investičních kol. Jedním z nich je Firefish, který funguje jako Zonky kryté kryptoměnou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Další je pak kryptoměnová platební brána Confirmo, která pod vedením Anny Štrébl loni utržila 60 milionů korun a aktivně se připravuje na vstup do Spojených států. Obrat firmy se má podle Mitonu aktuálně pohybovat již ve stovkách milionů dolarů, tedy v miliardách korun.

Nových přírůstků do svého portfolia má kryptofond za poslední rok šest. Konkrétně jde například o nejrychlejší blockchainové a škálovací řešení nad ethereem s názvem MegaETH, kam MitonC investoval po boku zakladatele etherea Vitalika Buterina. Široký věří, že z projektu časem vyroste vůbec největší blockchain.

„Umožní aplikace se stejně dobrým uživatelským zážitkem, jako jsme zvyklí z web2 aplikací. Vedle samotné platformy sázíme i na aplikace na MegaETH, které už mají v kryptu silný product-market-fit, jako jsou stablecoiny nebo decentralizované burzy,“ komentuje Široký. S MegaETH souvisí i další loňská investice MitonC, hra Showdown postavená na principech pokeru.

Mezi zbývajícími investicemi jsou dvě decentralizované burzy Valhalla a GTE. „Z dlouhodobého hlediska v MitonC věříme, že se veškeré finance a převody digitální hodnoty přesunou na blockchain. Abychom se tam dostali, musíme nejdřív dosáhnout svatého grálu DeFi, totiž superrychlé burzy na blockchainu, která bude konkurovat Binance nebo Coinbase. Což má být právě GTE,“ věří Široký.

Jako lead investor působil MitonC u investice do Accountable, který vytváří finanční infrastrukturu v oblasti kryptoměnových úvěrů. Posledním z nově podpořených projektů pak byl také infrastrukturní projekt Parena, který chce zefektivnit a zvýšit likviditu stablecoinů.

Jedni tvrdí, že se v Česku obchodovaly kryptoměny za 4 miliardy. Nesmysl, je to víc, kontruje konkurent

Kryptosměnárna Anycoin tvrdí, že s kryptoměnami se loni v Česku obchodovalo mnohem více, než se dosud uvádělo. A zveřejnila vlastní čísla.

btc

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Objem trhu s kryptem roste

0Zobrazit komentáře

Jak velký je skutečně trh s kryptem v Česku? „Objem obchodů s kryptoměnami v Česku loni vzrostl na 4,2 miliardy korun. V prosinci se obchody zvýšily na zhruba 420 milionů korun,“ stálo v nedávné tiskové zprávě společnosti Bit.plus, která je jedním z největších obchodníků s kryptoměnami u nás. Postupně ji i přebrala řada médií. Jenže hlavní hráči v Česku se neshodnou a jeden z nich teď oznámil čísla, která se podstatně liší oproti konkurenci: „My jsme za loňský rok zobchodovali 5,9 miliardy korun, z toho jen v prosinci 832 milionů,“ tvrdí Marek Kyrsch, spoluzakladatel kryptosměnárny Anycoin.

Podle něj se tak objem celého českého retailového směnárenského trhu s kryptoměnami pohybuje úplně jinde: na úrovni 10 miliard korun. „V poslední době se ve veřejném prostoru objevuje celá řada nepřesných údajů týkajících se objemu obchodovaných kryptoměn. Proto jsme se rozhodli, že poprvé zveřejníme svá interní čísla – a tak uvedeme celou situaci na pravou míru,“ doplnil Kyrsch na tiskové konferenci s tím, že Anycoinu podle něj patří zhruba čtyřicet, možná i padesát procent trhu. Zároveň však přiznal, že určit skutečný odhad podílu na trhu je velmi složité, protože měřítek je hned několik.

Například společnost Bit.plus dělá statistiky trhu jen z hlediska kryptoměn, se kterými obchoduje a které sama drží. „Naše statistiky nezahrnují nebezpečné transakce, krypto uložené u třetích stran a různé takzvané shitcoiny. Data transparentně zveřejňujeme již několik let – na rozdíl od jiných firem,“ říkal ředitel Bit.plus Martin Stránský. Podle něj jsou altcoiny (tedy kryptoměny, které vznikly po bitcoinu) rizikové právě proto, že jsou uložené u třetích stran.

kyrsch

Foto: Anycoin

Martin Kyrsch, zakladatel společnosti Anycoin

Kyrsch ovšem údaje Bit.plusu nerozporuje. „Nechtěl jsem volat Martinovi a říkat mu, že ta čísla jsou nesmysl. Oni je mohli jenom hádat. Je naší chybou, že jsme naše data nezveřejňovali,“ uznává.

Anycoin dnes zprostředkovává nákup a prodej zhruba 200 kryptoměn – vedle bitcoinu je prý největší zájem o ethereum a tether, menší podíl pak má solana, cardano nebo ripple. A upozaděn prý nezůstane ani nový token s názvem $TRUMP, za kterým stojí americký prezident Donald Trump. Tato novinka už v tržní kapitalizaci prorazila hranici 10 miliard dolarů. Nejžhavějším zbožím byla během inaugurace, od té doby ale její hodnota o něco klesla.

„Memecoiny jsou spíš sběratelské kartičky, skutečnou hodnotu budou mít v budoucnu jen možná. Chápu, že je někdo kupuje, ovšem klasická kryptoměna to není, protože je to na hony vzdálené od toho, co představuje bitcoin. $TRUMP ovšem zalistujeme i my,“ potvrzuje Kyrsch.

aim-startup-team

Přečtěte si takéPůsobil v Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMOJako datový vědec roky působil v bývalém Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMO

Ladislav Krištoufek, který je předním českým expertem na kryptoaktiva, pro CzechCrunch popsal problémy spojené s memecoinem $TRUMP. Podle něj je například bezprecedentní, že velké burzy Coinbase a Binance neodolaly a již zalistovaly tento několik dnů starý token, aby se mohly podílet na žních. „Z mého pohledu jde ale hlavně o obrovské riziko pro celý kryptotrh. Trumpovi a jeho okolí je to evidentně jedno, osobní zisky byly vždy na prvním místě,“ upozorňuje Krištoufek.

Společnost Anycoin vznikla v roce 2018. Kromě Kyrsche, který je vzděláním programátor a ekonom, za ní stojí i jeho byznysový parťák Martin Čech. Kryptosměnárna má v současnosti přes 100 tisíc uživatelů, z nichž většinu tvoří drobní investoři mužského pohlaví. Za dobu své existence už Anycoin zobchodoval kryptoměny za 12,9 miliardy korun.