Přes otřesy na trhu se na akciích dá slušně vydělat. Zkuste třeba Metu, radí experti

Byli jsme rádi, že akcie padají. Ale cesta dál nebude jednoduchá, shrnuli odborníci na konferenci Money Maker z dílny CzechCrunche. Co sledovat na trzích?

Iva BrejlováIva Brejlová

money maker

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Štěpán Hájek a Michal Semotan na konferenci Money Maker

0Zobrazit komentáře

Slova jako „významná korekce na trzích“ jen náznakem odkazují na to, jak některé cenné papíry znatelně přišly o hodnotu. Zatímco někteří tratili, jiní investoři letošek na burzách hodnotí celkem pozitivně. Dva takoví se sešli na konferenci Money Maker, aby ukázali svůj pohled na trhy a poradili, co teď dál. „Tu korekci jsme si de facto přáli. Abychom mohli nakoupit. Ale něco takového bývá hlubší, než si člověk přeje,“ naznačil Michal Semotan, aktivní investor a portfolio manažer v J&T Investiční společnosti.

Semotan se na trzích pohybuje kolem pětadvaceti let. Právě akcie ho baví nejvíc: protože ho láká hledat ty společnosti, které trh teprve objeví. Na konferenci před publikem čítajícím stovky lidí s ním diskutoval Štěpán Hájek, který ve společnosti XTB připravuje pro klienty pravidelné zprávy o dění na finančních trzích a v mediích popularizuje svět investování. Zaměřuje se na vývoj makroekonomických trendů, které vnímá jako hlavní hybnou sílu na finančních trzích.

Těch letos nebylo málo. „Ekonomika prošla velkými výprodeji. Dle mého je řada akcií už naceněna poměrně férově. Investoři mají z čeho vybírat, ale cesta dál stále nebude jednoduchá. Inflace přetrvává. Centrální banky sazby zvyšovat určitě budou. Je jen otázka – jak. Ale vlny budou pokračovat,“ přemítá Semotan.

money maker

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Michal Semotan na konferenci Money Maker

Nicméně dodává, že snahy o záchranu ekonomiky, jaká se diskutuje kvůli důsledkům zvyšování sazeb amerického FEDu, jsou zbytečné. „Ekonomika je tak silná, že vše, co se dosud dělo, zvládá. Centrální banka může dál zvedat sazby. A na nějaké zachraňování investorů může zapomenout,“ myslí si Semotan.

Propouštějící Facebook? Stále dobrý tip

Ono zmíněné ochlazení víc, než bychom si přáli, přineslo problémy mimo jiné technologickým firmám, které korekce pociťovaly výrazně. Akcie Mety se v letošním únoru v návaznosti na oznámení výsledků propadly za jediný den o zhruba 200 miliard dolarů, což znamenalo rekord: vůbec nejvíc v historii obchodování všech burz. A byl to vlastně jen začátek, mateřská firma Facebooku od té doby v podstatě kontinuálně ztrácí. Přesto si ji v portfoliu drží řada odborníků. A mezi nimi právě Štěpán Hájek i Michal Semotan.

„Na 150 dolarech jsem si myslel, že kupuji levnou firmu,“ prohodil Hájek na konferenci s úsměvem. Ještě na začátku roku se totiž cenné papíry společnosti držely nad dvojnásobkem. Dnes je jejich hodnota na ani ne 124 dolarech a na rychlý růst nevypadá. Přesto mu úsměv zůstává.

154-jakubhrab-4447

Foto: Jakub Hrabal/CzechCrunch

Štěpán Hájek na konferenci Money Maker

„Ten hlavní byznys firmy je v pořádku. Zapojení uživatelů v jednotlivých sociálních sítích roste nebo zůstává na dobrých úrovních. Kupujete uzamknutý potenciál na mnoha aplikacích. Vezměte si třeba Instagram, kde lidé na Stories tráví mnohem víc času. Kupujete kapitál, který takové firmy drží v zaměstnancích. A ekvitu, tedy hodnotu majetku. Firmy jako Meta jsou schopné investovat do datacenter a dalších technologií,“ vysvětluje.

Podle něj to, co táhne tyto firmy dopředu a činí je zajímavějšími proti menší konkurenci, je možnost zpracování a využití dat. V jeho pohledu tak taková společnost nemusí vymýšlet nic nového. „Stačí, když disruptuje konkurenci. A je možnost, že to udělá líp než ostatní,“ popisuje.

Jenže podobný podnikatelský záměr v tomtéž odvětví nemusí podle řečníků dávat smysl u jiné společnosti, byť zní stejně. V tomto případě nedoporučují akcie firmy Snap, která mimo jiné provozuje populární mobilní aplikaci Snapchat. Jak tedy poznat, jakou firmu si vybrat a od jaké držet ruce pryč?

„Byznys model Facebooku byl hodně o růstu. Dostal do povědomí věci, které mají. A pak monetizovali. To se jim v minulosti podařilo několikrát dobře,“ naznačuje Hájek.

Pozitivní zůstává i Semotan. „Kdo sleduje Facebook a Metu od začátku roku, vidí, že pokles je poměrně dramatický. Ale je to jako u akcií Twitteru: díky převzetí platformy Elonem Muskem, tedy akvizici, kterou řada lidí miluje a řada nesnáší, byla možnost poměrně dobře na Twitteru vydělat,“ popisuje.

***

Zajímá vás víc? Už teď připravujeme další vydání akce Money Maker – velké konference o tom kdy, kam a jak vložit peníze a vydělat. Druhý ročník se uskuteční v listopadu 2023. Zatím na CzechCrunchi budete moci číst sérii článků o tom právě skončeném.

Za ročník 2022 děkujeme partnerům, jmenovitě generálnímu partnerovi Progresus, hlavním partnerům 2Bminer.com, J&T Bance a XTB Online Trading i partnerům eventu, firmám Avant, Cyrrus, Ideální nájemce, Natland, Portu, Roger a Wood & Company.