Nabízí vše, přesto se drží při zemi. Rodinný dům dokazuje, že v jednoduchosti je krása i síla

Majitelé domu na Moravě chtěli, aby se novostavba stala harmonickou součástí oblasti s řekou a původní zástavbou.

dum-morava3

Foto: Matej Hakár

U vody je dobře

Nevybočovat z řady a mít co možná největší kontakt se zahradou, v jejíž těsné blízkosti protéká řeka. To byly jedny z hlavních požadavků, které určily podobu nového rodinného domu na Moravě. Výsledek ctí jednoduchost, přímé linie a velkoformátové prosklení fasády, které stírá rozdíly mezi interiérem a exteriérem. Tyto a další zajímavosti z architektury můžete pravidelně objevovat v newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Dva pozemky, které posloužily k výstavbě domu, se nachází nedaleko řeky v oblasti s původní typickou zástavbou. To vedlo majitele k rozhodnutí, že chtějí dům, který nebude kontext oblasti nijak narušovat a přispěje k její celkové harmonii. Proto se architekti ze studia Grau Architects rozhodli navrhnout jednopatrový objekt s členitým půdorysem a řadou přesahů, které však bude sjednocovat pultová střecha do tvaru písmene L.

„V různé míře překrývá atria, ale zároveň ji někde záměrně vypouštíme. Použitím světlíků vpouštíme do domu světlo a vytváříme tak další dynamicky měnící se element. Dům má různá zákoutí a atmosféry, někde se více otevírá, na druhé straně zase introvertně uzavírá,“ uvádí architekti.

Vnější podoba domu působí lehkým a jednoduchým dojmem. Fasáda kombinuje čisté, světlé plochy s dřevěným obkladem, který zajímavě doplňuje strom umístěný v atriu. Dům se také může pochlubit minimalisticky, avšak vkusně pojatou zahradou, která pracuje s přízemními travinami a keři, ale i s vyššími stromy.

dum-morava4

Foto: Matej Hakár

Dům nechtěl jít do výšky, proto vyrostl hned na dvou pozemcích

Samotnou dispozici domu definuje zádveří, které je hlavním komunikačním prostorem a spolu s dlouhou chodbou dělí jeho obytnou a společenskou část. Ta s kuchyní, obývacím prostorem a pokoji je otočená směrem do zahrady a navazuje na ni terasa s posezením a bazénem. Vnější prostor se do interiéru otevírá díky bohatému prosklení fasády, kdy velkoformátová okna sahají od podlahy až ke stropu.

Ve druhé části domu se nacházejí ložnice, koupelny, posilovna a další místnosti sloužící pro ryze osobní účely obyvatel. Na konci dlouhé chodby se nachází vstup do prostorné garáže koncipované hned pro několik vozidel. Součástí zástavby je také protilehlý zahradní domek, který nabízí vedle skladu také další prostor pro společné posezení i pokoj pro hosty.