Něco mi pusť. Netflix oficiálně představil funkci pro náhodný výběr přehrávaného pořadu podle vašich preferencí

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ullman

Foto: Keith Bernstein/Netflix

Tracey Ullman jako Alžběta II. ve speciálu Netflixu Death to 2020

0Zobrazit komentáře

V nezávislých kinech se v posledních letech rozmohly akce „filmů naslepo“, kdy si koupíme vstupenku, aniž bychom předem tušili, na co. Věříme zkrátka výběru daného kina, že nám pustí něco zajímavého. V zásadě totéž nyní oficiálně spouští Netflix ve snaze bojovat s fenoménem „nekonečného scrollování“. Stačí stisknout tlačítko a služba začne přehrávat náhodný titul na základě toho, co jsme viděli dříve.

Je to jeden z největších problémů současného prvního světa. Nepřeberné množství obsahu na Netflixu sice znamená, že je skoro vždy se na co dívat, ale zároveň před nás znovu a znovu staví náročný úkol nějak všechen ten obsah přebrat. Snad každý si tak pamatuje alespoň pár večerů, kdy zajímavý pořad hledal tak dlouho, až nezbyl čas na samotné sledování.

Na CzechCrunchi pro to máme řešení ve formě newsletteru CC Watch, kde navrhujeme kvalitní tituly napříč streamovacími službami (i mimo ně). Těm, kteří naše doporučení ještě neobjevili, se ale Netflix pokusí pomoci také sám. Pro celý svět totiž oficiálně spouští funkci „Něco přehrát“ (anglicky „Play Something“), jejíž název vše podstatné vysvětluje – služba proste „něco“ přehraje.

netflix-play-something

Foto: Netflix

Nevíte, co si pustit? Nechte výběr na Netflixu

Co by to „něco“ mělo být? Ideálně by nám Netflix neměl nabídnout nic, co by nás vůbec nezajímalo. Jeho výběr totiž není náhodný, ale vychází z našich hodnocení, watchlistu nebo dříve zhlédnutých titulů. Podle toho začne přehrávat buď potenciálně zajímavou věc, co nám dosud unikala, neostýchá se ale ani zabrousit rovnou do našeho seznamu ke zhlédnutí či déle rozdívaných pořadů.

Spustit celý proces lze hned v několika částech aplikace. Poprvé se tlačítko „Něco přehrát“ objeví hned na úvodní obrazovce při výběru profilu, druhé umístění je v bočním menu aplikace a naposledy nám ho Netflix nabídne, pokud v seznamu pořadů sjedeme o několik úrovní dolů. Streamovací služba se tak snaží vystihnout tři body, v nichž si nemusíme být jistí, na co se dívat.

Pokud se výběr Netflixu rozhodneme vyzkoušet, ten pořad nejdříve začne přehrávat ve speciálním okně. Na jeho spodní hraně je zmíněný titul, kterému se daný výběr žánrem, atmosférou nebo tématem podobá. Jestliže chceme po chvíli přejít na něco jiného, tlačítko „Něco přehrát“ je připravené hned v pravém rohu obrazovky.

Netflix s testováním nové funkce začal už kolem srpna loňského roku, kdy ji označoval jako „Shuffle Play“. Teď se po mnoha měsících provozu „nanečisto“ rozhodl spustit ji oficiálně všem, byť prozatím jen v aplikaci na televizích. Obecně se pokouší z používání Netflixu eliminovat co nejvíce zádrhelů.

Streamovací služba totiž s výběrem titulů ke sledování a spolehlivými doporučeními bojuje už přinejmenším pár let a nedostatečné tipy bývají jedním z hlavních bodů její kritiky. Přestože například na hlavní obrazovce nabízí mnoho různých kolekcí podle žánru, popularity a dalších kritérií, k velké části obsahu se nejde jednoduše dostat. Mnozí pak pochybují i o spolehlivosti doporučujících algoritmů, které i nechtěně mohou něco zajímavého divákovi dokonale skrýt.

Je otázkou, jestli „Něco přehrát“ tuto situaci jakkoliv zlepší, spíše ale představuje stejný přístup jako kolekce na hlavní obrazovce, jen jinak zpracovaný.  I když tedy Netflix může každodenně usnadnit výběr večerního programu, pořád budou mít své jasné místo „alternativní kurátoři“ na internetu, kteří divákům mohou nabídnout i něco zcela mimo jejich algoritmickou bublinu.