Nenápadně nápaditý. Přízemní rodinný dům ukrývá vnitřní atrium a nabízí život ve venkovních pokojích

Dům na okraji Trnavy mění klasické pojetí rodinného domu s terasou. Má venkovní pokoje a zenové atrium

prizemni-dum1

Foto: Matej Hakár

Přízemní dům s nápaditým řešením

0Zobrazit komentáře

Slovenská Trnava se rozrůstá a mezi nejnovější přírůstky na její periferii patří i přízemní rodinný dům, ve kterém bydlení neprobíhá jen mezi zdmi. K dispozici mu jsou terasy, zahrada i atrium, které se otevírá do interiéru díky proskleným stěnám. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Načítám formulář...

Studio Beef Architekti navrhlo dům, který se nedrží tradičního řešení kompaktního domu s terasou, ale vytvořili prostor pro bydlení, ve kterém se interiér a exteriér vzájemně prolínají. Toho je dosaženo vnitřním atriem a horizontální konstrukcí přesahující obvodový plášť o dva až pět metrů. Tím se vnější část domu proměňuje na venkovní pokoje, které lze v letních měsících odstínit žaluziemi.

Fasáda domu dostala obklad z cementovláknitých desek s rastrem, zatímco plochá střecha slouží jako nový domov vegetační zeleně. Interiér se dělí na několik zón, ve kterých se nachází soukromé pokoje, jedno křídlo bylo vyčleněno hostům, nicméně srdce domu představuje denní zóna.

V ní se nachází obývací pokoj, jídelna a kuchyň, které se díky velkoformátovým skleněným plochám otevírají do atria, které je zenovým místem se solitérním stromem, pískem a kameny. V létě denní zóna překračuje práh domu a maximálně se rozšiřuje do zahrady s trávníkem a bazénem.

Architekti se snažili, aby vnitřní dispozice domu působila maximálně prostorným dojmem. Celým domem tak prochází nerušená pohledová osa a prosklení dostala například i garáž. Vybavení domu je minimalistické a dává vyniknout velkým plochám.

Doplňuje jej vestavěný nábytek a některé nábytkové solitéry, jako je například kuchyňský ostrůvek s vinotékou. Do vestavěného nábytku byly integrovány úložné prostory a také dveře.

Interiéru dominuje dřevo, které se objevuje na podlaze, je z něj vyrobena většina nábytku a objevuje se také na obkladech stěn. Celý návrh navíc myslí i na budoucnost, a tak byla uvnitř domu ponechána dostatečná rezerva pro budoucí požadavky majitelů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym