Nová čtvrť za více než 4 miliardy. Trikaya postaví druhý největší developerský projekt v Brně

Torzo továrny Ergon znali všichni obyvatelé Brna. Loni se po něm slehla zem a celý areál se co nevidět začne měnit na rozsáhlou rezidenční čtvrť.

pod-hady-nahled

Foto: Trikaya

V lokalitě u lomu Hády vyroste čtvrť, která nabídne přes 1000 bytů

0Zobrazit komentáře

V lokalitě Maloměřic a Obřan se nachází lom Hády, pod kterým v 80. letech minulého století začala vyrůstat továrna Ergon, zaměřená na výrobu zdravotních pomůcek. Jenže státní podnik, který stál za její realizací, krátce po převratu zkrachoval a továrnu nikdy nedokončil. Objekt se tak stal podivnou chátrající dominantou a zároveň útočištěm bezdomovců. Brzy se začne oblast Pod Hády měnit, jelikož zde developerská společnost Trikaya bude v několika etapách stavět rozsáhlou čtvrť čítající více než 1000 nových bytů.

Objekty továrny Ergon šly k zemi už v loňském roce a Trikaya zde v nadcházejících měsících začne stavět obytnou čtvrť tvořenou bytovými domy a viladomy. Jde o areál o rozloze 6,5 hektaru, přitom průměrná velikost brownfieldu v Česku se pohybuje spíše kolem tří hektarů. Co do rozlohy jde tak aktuálně o druhý největší developerský projekt v Brně. Prvenství má Nová Zbrojovka od společnosti CPI Property Group, která se bude rozprostírat na ploše 22,5 hektaru.

Výhodou nově rozvíjeného území Pod Hády je kromě jeho velikosti také umístění, jelikož se nachází u lesa a Růženina lomu, z vrchního okraje lomu Hády se otevírá výhled na Brno a během hezkého počasí lze dohlédnout až na Pálavu. Nedaleko se nachází také národní přírodní rezervace Hádecká planinka, která je součástí CHKO Moravský kras.

pod-hady-2

Foto: Trikaya

Trikaya plánuje do výstavby Čtvrti Pod Hády investovat přes čtyři miliardy korun

V rámci portfolia společnosti Trikaya jde o jeden z nejrozsáhlejších projektů, který během více než šesti let nabídne přes tisícovku bytů v Brně. Podobu plánované čtvrti navrhlo architektonické duo Kuba & Pilař, které získalo prestižní cenu Architekt roku 2022. Součástí čtvrti budou i četné střešní zahrady s vyhlídkami a zelená prostranství, která vzniknou podle návrhu ateliéru Flera krajinného architekta Ferdinanda Lefflera.

Celý projekt přitom vzniká s důrazem na zelená řešení. Část recyklovatelných materiálů z původní zástavby průmyslového areálu bude využita při aktuální výstavbě. Celý provoz čtvrti bude udržitelně řešený a umožní také úsporné nakládání s vodou. Kromě zelených střech budou jednotlivé stavby osazeny také fotovoltaickými panely. Součástí čtvrti budou nabíjecí stanice pro elektromobily či energeticky nenáročné osvětlení a spousta zeleně pro zadržení vody v krajině.

V tak rozsáhlé čtvrti může být problematické parkování. V případě projektu Pod Hády bude ale veškerá auta možno zaparkovat v garážích nebo na vymezených parkovištích. Cílem je, aby vzniklo přívětivé veřejné prostranství, ne ohromné parkoviště pro obyvatele budoucí tisícovky bytů. V rámci projektu vznikne i centrální náměstí a komerční jednotky určené pro obchody a služby, jakož i mateřská školka s dětským hřištěm a park určený pro cvičení. Vzhledem k výškovým limitům bude zástavba nízkopodlažní, výjimkou bude jeden objekt, který vyroste do výšky 12 podlaží.

Trikaya plánuje do výstavby čtvrti Pod Hády investovat přes čtyři miliardy korun. Bude ji financovat i skrze svůj investiční fond. Ten v uplynulém roce vykázal zhodnocení ve výši 9,06 procenta. „Domníváme se, že i v roce 2023 nabídne fond minimálně stejně vysoké zhodnocení jako v roce 2022. Od svého založení dosáhl fond výnosu ve výši 26,5 procenta, průměrné zhodnocení se pohybovalo okolo 6,5 procenta ročně. Abychom investorům zajistili stabilní výnos, rozhodli jsme se v souladu s investiční strategií v následujících letech do fondu zahrnout i aktiva rezidenčního bydlení,“ vysvětluje zakladatel developerské skupiny Trikaya Dalibor Lamka.

Spuštění prodeje bytů v rámci první etapy je plánováno spolu se zahájením výstavby na druhé čtvrtletí roku 2023. Nové bydlení z úvodní etapy bude připraveno k nastěhování v polovině roku 2025. „Investorům chceme nabídnout podíl na vlastnictví projektu prostřednictvím fondu. Stavba celého projektu bude trvat déle než šest let,“ uzavírá finanční ředitel skupiny Trikaya Jan Kolařík.

pod-hady-3

Foto: Trikaya

Za návrhem stojí architektonické duo Kuba & Pilař a krajinný atelier Flera

pod-hady-1

Foto: Trikaya

Stavba celého projektu bude trvat déle než šest let

Diskuze (0)

Novinka

Anonym