Novak Djoković se stal nejdéle vládnoucí jedničkou. Překonal tenisovou legendu Steffi Grafovou

Elitní srbský tenista strávil na prvním místě žebříčku ATP bezprecedentních 378 týdnů. Teď vyhlíží další – rekordní grandslam.

Filip HouskaFilip Houska

Novak Djoković s trofejí z loňského turnaje Rome Masters v Itálii

0Zobrazit komentáře

Novak Djoković už je ve fázi, kdy mu stačí jen málo k tomu, aby bořil historické tenisové rekordy. A teď to znovu potvrdil. Na vrcholu žebříčku ATP strávil tolik týdnů, že pokořil i dosavadní milník, který přes dvě dekády držela legendární německá tenistka Steffi Grafová. V součtu byl papírově nejlepším tenisovým hráčem planety dlouhých 378 týdnů.

Před startem Australian Open byl Novak Djoković ještě na pátém místě žebříčku. Protože ale první letošní grandslamový turnaj s jistotou ovládl, když ve finále porazil svého řeckého soka Stefanose Tsitsipase, vyšvihl se o nevídaných pět míst – a skončil znovu na trůnu. Od tohoto momentu se počítaly další týdny, které na prvním místě stráví.

Že atakuje rekord, bylo každému nad slunce jasné. Potřeboval jen málo k tomu, aby překonal bývalou hvězdu Steffi Grafovou, která na vrcholu žebříčku WTA strávila 377 týdnů. Tento počet srovnal minulý týden, proto nic nebránilo skutečnosti, že historickým rekordmanem se stane právě pětatřicetiletý rodák ze srbského Bělehradu.

„Samozřejmě s vaší láskou a velkou silou, kterou jste mi v průběhu let dávali, se mi během mé kariéry podařilo dosáhnout mnoha fantastických úspěchů,“ zmínil Djoković ve svém poděkování na Instagramu. „Nejnovějším úspěchem je překonání rekordu jedné z největších a nejlegendárnějších tenistek. Jsem nesmírně hrdý,“ dodal.

Spolu s Djokovićem se v této elitní pětce nachází ještě česko-americká tenistka Martina Navrátilová, která byla na vrcholu 332 týdnů, slavná Serena Williamsová s počtem 319 týdnů a ikona ze Švýcarska Roger Federer, jenž na trůnu seděl 310 týdnů, z toho 235 týdnů nepřetržitě, na což ani Djoković nedosáhl. Ten byl na prvním místě nepřetržitě „jen“ 122 týdnů.

Motivaci být ještě lepším má ale hrdý Srb neustále. Připravuje se totiž na potenciální zisk v pořadí třiadvacátého titulu z grandslamového turnaje, tedy toho nejprestižnějšího, čeho lze v tenisu dosáhnout. Zatím si schraňuje dvaadvacet trofejí, stejně jako rival ze Španělska Rafael Nadal – a očekávané French Open v Paříži, které startuje 28. května, může rozhodnout.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym