Budoucnost dopravy je v elektromobilitě. Takový dojem snadno získáte, když se podíváte do plánů prakticky jakékoliv světové automobilky nebo zavítáte na libovolný autosalon, kde se všichni předhání, kolik elektromobilů představí. Ostatně fakt, že v budoucnu budou mít naše vozy pod kapotou místo spalovacích motorů ty elektrické, už ani mnoho firem nerozporuje. Některé se však zásadně rozchází v tom, čím budou vlastně elektromobily budoucnosti poháněny.
Celý rozhovor se šéfem tuzemské Toyoty Martinem Peleškou, který vidí budoucnost ve vodíku, čtěte zde.
Foto: Czechitas
Dita Přikrylová, spoluzakladatelka a CEO Czechitas
Jsou to necelé čtyři roky, kdy Dita Přikrylová skončila s prací datové analytičky a vrhla se po hlavě do projektu, který ji v tu chvíli dával největší smysl. Začala vzdělávat ženy v informačních technologiích a tehdy ještě netušila, kam až ji projekt Czechitas zavede. V letošním roce nakonec Dita Přikrylová mohla oslavit nejen své 30. narozeniny, ale po prázdninách ji čeká ještě mnohem větší párty. Polokulaté narozeniny slaví i Czechitas a k pěti úspěšným rokům fungování si navíc nadělí zbrusu nový Czechitas House.
Celý rozhovor s Ditou Přikrylovou si můžete přečíst zde.
Mnohdy bývá představován jako zástupce českých youtuberů, ale postupem času se z něj stal všestranný tvůrce obsahu, který oslovuje na internetu celé generace Čechů. Řeč je o dvaadvacetiletém Karlu Kovářovi, známém také pod přezdívkou Kovy, který se dnes může pyšnit nejen tři čtvrtě milionem odběratelů na YouTube, ale také stovkami tisíc fanoušků na dalších sociálních sítích.
Celý rozhovor s Kovym čtěte zde.
Spousta lidí možná vnímá kokos jako exotickou surovinu, se kterou se dostane do kontaktu velmi sporadicky při pečení nebo během dovolené u moře. Jsou ale i tací, pro něž je kokos součástí každodenního života a nezbytnou součástí zdravého a vyváženého jídelníčku i ve střední Evropě.
Filip Říha objevil kouzlo kokosu před několika lety, když se s touto surovinou ve vetší míře setkal po vážné nehodě na motorce v Thajsku, a celý rozhovor o jeho značce Wild & Coco si můžete přečíst zde.
Foto: Tomáš Železný
Martin Holečko
Vize, velké nápady, ale i pokora, maximální odhodlání a víra v to, že Česká republika rozhodně není jen nějakou montovnou Evropy, ale země schopných a talentovaných lidí, kteří se jen někdy trochu bojí prorazit. Když se bavíte s Martinem Holečkem, sálá z něj energie a mluví za něj jak zkušenosti, tak i jednoduchá životní filozofie, že když se chce, tak to jde.
Celý rozhovor o budoucnosti lidstva a nových technologiích s Martinem Holečkem čtěte zde.
Brněnské Kiwi.com vstupuje do nové éry. Z původně online cestovní kanceláře přeprodávající letenky se rozšiřuje na virtuálního globálního „superdopravce“. Právě tak pojmenovává budoucnost své firmy její zakladatel a výkonný ředitel Oliver Dlouhý, jenž své plány odhalil v telefonickém rozhovoru pro CzechCrunch, který jsme vedli na trase Praha–Florida.
Přečíst si můžete o tom, co Kiwi.com s novým investorem v zádech chystá, zde.
MacKenzie Bezosová se na většině fotografií objevuje po boku svého manžela Jeffa, ředitele Amazonu. Teď už jsou (podle jejich vlastních slov) pouze přáteli a MacKenzie je jednou z pěti nejbohatších žen na světě. Přesto je těžké najít fotografie, na nichž je pouze ona, mimo roli manželky nejúspěšnějšího kapitalisty v dějinách. Její další role totiž umožňují do velké míry zůstat mimo viditelné pole objektivů, ve světě, který je pro ni přirozenější. Znamená to, že je její místo ve společnosti obecně i na pozadí Amazonu méně důležité?
Velký profil MacKenzie Bezosové, bývalé manželky nejbohatšího muže planety, si můžete přečíst zde.
Foto: Nano Energies
Petr Rokůsek, zakladatel Nano Energies
Když přicházíte do sídla, odkud Petr Rokůsek při pobytu v Česku velí svým projektům, rozhodně si nepřipadáte, že byste byli na návštěvě u energetické firmy. Supermoderní kanceláře společnosti Nano Energies v nedávno otevřené budově DRN místy připomínají spíše deštný prales. Úplně všude je zeleň.
Velký rozhovor s Petrem Rokůskem o tom, jaká je budoucnost energetiky a jak si budeme moci tisknout peníze, najdete zde.
Je mu sice teprve dvaatřicet, ale když se spolu potkáváme v jeho novém karlínském sídle, kde po zdech visí obrazy od českých umělců, dostaneme se i k důchodu. Kdyby totiž Michal Mička chtěl, mohl i následující roky „jen“ investovat, ať už do startupů nebo nemovitostí, a ke slušnému živobytí by mu to stačilo. Jak ovšem sám s rozvahou hovořící podnikatel říká, to by ho nebavilo.
O tom, co Michala Mičku aktuálně nejvíce baví a naplňuje, můžete číst v našem velkém rozhovoru zde.
Foto: The Ocean Cleanup
Boyan Slat, zakladatel a CEO The Ocean Cleanup
I když může mít čištění oceánů od plastového odpadu povahu boje s větrnými mlýny, existují tací, kteří silně věří, že se jim světové vody jednou podaří výrazně uklidit a zamezit tak globální katastrofě, která může vlivem plastového znečištění nastat. Nizozemský ekologický projekt The Ocean Cleanup je jedním z nich, a dost možná tím nejviditelnějším.
Velký text o tom, jak se ambiciózní mladík Boyan Slat snaží vyčistit oceány od plastového odpadu, najdete zde.
Železniční doprava zažívá v České republice renesanci a cestování vlakem je pro lidi čím dál atraktivnější. Zájem o železnici nicméně neprojevují jen cestující, ale také soukromí dopravci, kteří na českých kolejích kontinuálně rostou. Vlakovou dopravu kromě státních Českých drah již léta táhnou kupředu především RegioJet Radima Jančury a Leo Express Leoše Novotného.
Rozhovor právě se šéfem Leo Expressu, kterým je Peter Köhler, si můžete přečíst zde.
Foto: Snuggs
Linda Šejdová, spoluzakladatelka a CEO Snuggs
Mnoho příběhů úspěšných podnikatelů spočívá jednoduše v tom, že přišli s něčím novým, co tu ještě nebylo. Může to znít jako klišé, ale další podnikatelka se díky tomuto instinktu rodí z třiadvacetileté Lindy Šejdové, která nebyla spokojená s produkty, jež používala, a tak přišla s vlastní inovací. Ta má potenciál proměnit odvětví, o němž se příliš nemluví. A proměnit ho chce rovnou produktem, který na světě dosud nikdo nevytvořil.
Velkou story o tom, jak český startup Snuggs se svými speciálními kalhotkami z nanovláken pobláznil Česko, najdete zde.
Důvodů, proč nosit značkové oblečení, je celá řada. Někdo značku upřednostňuje na základě kvality či designu jejích produktů. Jiní zase vyhledávají takové značky, které jsou v souladu s jejich morálním, sociálním či environmentálním přesvědčením. A někdo nosí oblečení dané značky zkrátka proto, protože je trendy a mají ji všichni ostatní.
Fungovat ekologicky a šetrně k životnímu prostředí dnes chce stále více firem, ale módní značka Patagonia to dělala mnohem dříve, než to bylo trendy. A její příběh si můžete přečíst zde.
Česká internetová jednička Seznam bojuje s globální konkurencí na několika frontách a jednou z nich jsou nepochybně její mapové aplikace. Zatímco s Mapy.cz cílí hlavně na tuzemské uživatele, globální Windy Maps nesou značku dalšího projektu zakladatele Seznamu Ivo Lukačoviče, kterým je Windy.com pro podrobnou předpověď počasí z celého světa.
Rozhovor o tom, kam směřují populární Mapy.cz, s jejich šéfem najdete zde.
Foto: Jakub Bobuski
Tereza Bartoníčková, zakladatelka Internetového institutu
„Když povídám o etice algoritmů, tak na mě někdy koukají, jako bych spadla z višně.“ Tento výrok pětadvacetileté Terezy Bartoníčkové asi nejlépe shrnuje prvotní pocity lidí, kteří si s ní začnou o její práci povídat. Ve svém oboru totiž kombinuje oblasti, které si lidé běžně nespojí.
Rozhovor o tom, jak nás ovlivňují sociální sítě, si můžete přečíst zde.
Režisér, scénárista, střihač, filantrop a marketingový génius, který se jedním chytrým rozhodnutím zařadil mezi nejbohatší celebrity Hollywoodu a Spojených států vůbec. Řeč je o Georgi Lucasovi, autorovi kultovních filmů ze světa Star Wars, Indiana Jones či snímku American Graffiti. Tyto filmy by však nikdy nevznikly, kdyby se jednou Lucas nerozhodl odbočit doleva, aniž by se podíval do zpětného zrcátka.
Celý příběh George Lucase si můžete přečíst zde.
Už od útlého věku prováděl dnes devatenáctiletý Jan Sláma první podnikatelské pokusy. Obchodoval s akciemi, vytvářel první weby a aplikace a v šestnácti letech se nechal soudně zplnoletnit. Už na základní škole zprovoznil vlastní studentské vývojářské studio a dnes je známou tváří mezi mladými podnikateli.
Celou story o tom, jak Jan Sláma slaví úspěch se svou aplikací proti šikaně, najdete zde.
Přistupovat k ochraně životního prostředí v mnohem důslednější míře než dříve se snaží celá řada velkých i menších tuzemských společností. S tím je spojena i větší pozornost věnovaná dopadu balení jejich produktů na životní prostředí a snaha omezovat uhlíkovou stopu spojenou s jejich výrobou i následnou recyklací či likvidací.
Velký text o tom, jak se dnes snaží firmy měnit zaběhnuté pořádky, aby byly šetrnější k životnímu prostředí, ale že to vždy není úplně jednoduché, jak se můžete zdát, najdete zde.
Foto: Natalia Bubochkina
Richard Valtr, spoluzakladatel Mews
Ze střechy pražských kanceláří na Vinohradech má Richard Valtr parádní rozhled na celé město. Kochat se může panoramaty s Pražským hradem nebo se při pohledu na stověžatou metropoli jen tak zasnít. Třeba o tom, kam až to dotáhne se svým startupem Mews, s nímž roste do ještě větších výšin, než kde stojíme – na střeše šestipatrového Paláce I. P. Pavlova.
Příběh o tom, jak bývalý student filozofie založil jeden z nejnadějnějších českých startupů současnosti, si můžete přečíst zde.
Je tomu teprve patnáct let, co byl dvojicí ruských vědců objeven dosud nejpevnější a nejlehčí dvojrozměrný materiál na světě – grafen. Ten díky své vynikající tepelné vodivosti, až desetkrát větší tvrdosti než železo a snadné recyklovatelnosti může zásadně měnit různá odvětví. Od výroby počítačových procesorů nebo elektřiny až po potravinářský průmysl. Jeho využití je však mnohem bohatší.
O tom, jak grafen využívají mladí čeští podnikatelé, kteří se s ním pustili do světa módy, si můžete přečíst zde.