Nový Dexter se ukazuje v traileru. Návratu oblíbeného sériového vraha se dočkáme už za pár měsíců

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

showtime-dexter-michael-c-hall-2

Reprofoto: YouTube/Showtime

Michael C. Hall v seriálu Dexter

0Zobrazit komentáře

Letošní rok je rokem velkých návratů. Nejen, že se po pandemii filmový průmysl pomalu vrací do normálu, ale nedávno jsme viděli velký reunion Přátel, těšíme se na nový Matrix nebo Sex ve městě a k tomu se poprvé od roku 2013 na obrazovkách brzy znovu setkáme s Dexterem. Sympatického sériového vraha teď můžeme vidět v plnohodnotném traileru na novou limitovanou sérii s podnázvem New Blood (Nová krev).

Když se Dexter v roce 2006 poprvé objevil v televizi, nepřinesl nic moc zásadně nového, koncepty antihrdiny nebo sociopata schovávajícího se v záři reflektorů dovedl do extrému. Forenzní vědec Dexter Morgan přes den často pomáhal řešit vraždy, které v noci sám páchal. V očích nejbližšího okolí milý obyčejný chlap milující svou rodinu, pod povrchem monstrum s patologickou potřebou uspokojovat svého „černého pasažéra“, jak říkal svým vražedným choutkám.

Vzrušující, skvěle zpracovaný koncept naneštěstí po několika řadách začal narážet na svoje limity a tvůrci se snažili vyhnout stagnaci způsoby, které mnozí diváci neakceptovali. Vůbec nejhorší pak byla poslední osmá řada. To je jeden z důvodů, proč nový Dexter nemá být regulérní devátá řada, ale limitovaná série s vlastním názvem. Dalšími jsou výrazné změny prostředí a samozřejmě časová prodleva osmi let.

Poté, co skončila osmá sezóna, už Dexter Morgan nemohl pokračovat ve svých dosavadních způsobech. Rozhodl se být konečně opravdu zodpovědnější a místo toho, aby se se svými osobními démony vypořádával vražděním (byť otřesných) lidí, začal chodit k psychologovi. Na první pohled se zdá, že o svých problémech (samozřejmě kromě té části, kdy zabil pár desítek lidí) s někým mluví ve snaze předejít tomu, aby ho opět pohltily.

Zanechal práce analytika krevních stříkanců a otevřel si obchod s outdoorovým vybavením, kde samozřejmě nechybí ani pušky a nože. Jeho jedinou vazbou na místní bezpečnostní složky je jeho nová přítelkyně, mladá šéfka policie Angela Bishop. Z Dextera Morgana se pak stal Jim Lindsay se stejným příjmením jako Jeff Lindsay, autor knižní inspirace seriálu Darky Dreaming Dexter.

Ačkoliv nechybí šibalské úsměvy a zvláštní atmosféra předstírané bezstarostnosti zakrývající temné tajemství, svět Dextera zeseriózněl. Hrdina je o poznání starší, interiéry více klaustrofobické, prosluněné Miami vystřídalo zcela opačné prostředí malého zasněženého městečka Iron Lake ve státě New York. Někteří si při pohledu na něj jistě vzpomenou na černohumorný thriller Fargo, ať už ve filmu bratrů Coenových nebo seriálu HBO.

Zároveň je ale na místě očekávat také to, co Dextera učinilo skvělým, ne pokusy o radikální změny nebo odkazy jinam. Snaha napravit neuspokojivý závěr seriálu ostatně patřila k důvodům, proč New Blood natočit. „Myslím, že konec byl pro lidi přinejlepším záhadný, matoucí, rozčilující, frustrující a další negativní přídavná jména. Myslím, že je to seriál, který je pro nás velmi důležitý, a možnost vrátit se k němu a možná při tom nově definovat smysl jeho konce a jeho odkazu bylo určitě součástí naší motivace,“ řekl představitel Dextera Michael C. Hall na Comic-Conu.

Proto také Dexter chystá několik vlastních návratů, alespoň v menších rolích. Jak jsme zmiňovali v newsletteru CC Watch, kde dění kolem seriálů blíže sledujeme, diváci se mohou těšit na minimálně pár krátkých scén s vrahem Trinitym ze čtvrté řady. Herec John Lightgow, který ho ztvárnil, pak v rozhovoru zmínil i Debru Morganovou, Dexterovu sestru. Možná vůbec nejdůležitější je ale návrat showrunnera Clyda Phillipse, který měl na starost první čtyři sezóny seriálu.

Americká prémiová televize Showtime trailer nového Dextera odhalila v rámci online akce Comic-Con@Home, kde se objevily i informace a upoutávky třeba k poslední sezóně The Walking Dead, pokračování Lucifera nebo nové řadě Doktora Who. Zde poprvé zaznělo rovnež datum americké premiéry New Blood, stanovené na 7. listopadu. O eventuální dostupnosti v Česku zatím nic známo není.

V diskuzním panelu k Dexterovi na Comic-Conu, jehož se zúčastnili tvůrci i hlavní herci, zazněl alespoň malý náznak, jak se přistupovalo k závěru New Blood. „Tenhle konec bude ohromující, šokující, překvapivý, nečekaný. Aniž bych chtěl cokoli zakřiknout, řeknu, že závěr této nové sezóny zboří internet,“ poznamenal Phillips.

„Můžeš se schovat před svou minulostí, ale nemůžeš utéct před…“ ukazuje trailer. Zbytek se už nedozvíme, ale je jasné, co tam patří. Dexter nemůže utéct před sebou samým. Nebo ano? Uvidíme na konci roku úplný konec jedné z nejikoničtějších postav přinejmenším moderní éry televize? Ať už to bude jakkoliv, budeme u toho nejspíš s miliony dalších diváků.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym