O2 TV na stanicích Primy zablokuje přetáčení reklam. Kanálům dá zároveň méně viditelné pozice

Na prémiovější místa v nabídce programů se přesunou kanály televize Nova.

Filip HouskaFilip Houska

o2tv-prima

Foto: O2/CzechCrunch

Prima chce omezit přetáčení reklam v online vysílání

0Zobrazit komentáře

Pokud dnes zapnete svou O2 TV, s největší pravděpodobností uvidíte kanály české televize Prima ve výběru programů na předních pozicích. Již brzy to ale bude jinak. O2 TV totiž v reakci na novou smlouvu s Primou, která zamezuje přetáčení reklam při zpětném zhlédnutí, mění zavedené pořádky a její místa v elektronickém programovém průvodci nahradí za kanály konkurenční Novy. Zároveň končí ono zmíněné přetáčení.

Celá „kauza“ se rozhořela začátkem letošního února, kdy Prima oznámila, že od 1. března ukončí distribuci svých kanálů ve službě O2 TV, protože se s operátorem nedokázala dohodnout na podmínkách spolupráce. Podle O2 (i operátora Vodafone) totiž Prima žádala, aby byla od března ukončena možnost přetáčení programů kvůli přeskakování reklamních bloků, což mělo televizi stát stovky milionů korun ročně.

Následně se ale plán posunul. Prima to odůvodnila tím, že musí podmínky online distribuce televizních kanálů důkladně připravit, proto zvolila termín 1. června, a to nejen u O2, ale u všech operátorů, kteří operují s internetovou televizí. „S ohledem na striktní požadavky FTV Prima jsme neměli jinou možnost než funkci posunu vpřed ve zpětném zhlédnutí na jejích kanálech zcela odebrat,“ uvádí teď šéfka obsahu O2 TV Anna Lenerová.

Od června si tak uživatelé O2 TV již žádný obsah z archivu televize Prima nepřetočí, na konkurenčních stanicích nicméně tato možnost bude nadále zachována. O2 TV navíc v souvislosti s novou komerční dohodou rozhodla, že Prima ztratí své „prémiové pozice“ ve výběru programů, takže její kanály budou k nalezení až o několik příček níže. A uvolněných pozic využila Nova, která si za ně – stejně jako Prima v minulosti – zaplatila.

Od června se tudíž dopředu na uvolněná místa posouvají stanice Nova Cinema, Nova Fun, Nova Gold, Nova Action a Nova Lady. Výše se pak posunou také sportovní stanice, část filmových nebo například zpravodajská BBC World News. Pokud zákazníkům nový seznam kanálů nevyhovuje, mají možnost si jednoduše vytvořit vlastní pořadí stanic, které bude odrážet jejich preference.

„Nova již delší dobu chtěla viditelnější místa v seznamu kanálů. Ozývali se nám i samotní zákazníci, kteří chtěli mít stanice Novy po ruce hned – bez nutnosti listovat v elektronickém programovém průvodci. Proto měníme od 1. června pořadí kanálů tak, aby odráželo nejen stále vyšší kvalitu obsahu Novy, ale i zachování všech funkcí, za které si zákazníci v IPTV platí – tedy možnost libovolného přetáčení,“ dodává Lenerová.

Prima televizním operátorům nabídla několik možností, jak objem nepřetáčené reklamy při zpětném zhlédnutí snížit nebo zcela eliminovat. Toho ale kvůli výši poplatku operátoři nevyužili. Většina z nich podle vyjádření Primy nabídne v režimu zpětného zhlédnutí zhruba poloviční reklamní bloky.

Skupina Prima provozuje celoplošné televizní vysílání programů Prima, CNN Prima News, Prima Cool, Prima Zoom, Prima Max, Prima Love, Prima Krimi, Prima Star a Prima Show. Kromě toho patří skupině také weby, například iPrima.cz. Operátor O2 je prostřednictvím O2 TV největším provozovatelem digitálního televizního vysílání v Česku. Počet zákazníků některého z tarifů služby O2 TV dosáhl podle posledních údajů k loňskému 30. září 586 tisíc, což bylo meziročně o 83 tisíc více.

Načítám formulář...

S přispěním ČTK.