Obchodní řetězec Penny Market začíná prodávat chléb a tyčinky z cvrčků od českého startupu SENS

Filip HouskaFilip Houska

sens_051018-1
0Zobrazit komentáře

Diskontní síť Penny Market si pro příznivce alternativní stravy připravila skutečnou lahůdku. V sortimentu nově nabízí speciální chléb, který je částečně vyrobený z cvrčků. Za tímto potravinářským experimentem stojí český startup SENS, který cvrčky běžně používá pro své výrobky, konkrétně pro energetické tyčinky.

Zabalený chléb, který se v obchodech Penny Market od včerejšího dne prodává za 49,90 Kč, vypadá na první pohled zcela normálně. Po přečtení složení se však celá situace mění — chléb od SENS je z 10 procent vyroben z takzvané cvrččí mouky, díky které má chléb vyšší podíl vlákniny a bílkoviny než běžné pečivo. Řečeno čísly, na každý kus se použije 198 nadrcených cvrčků.

nolick11

Přečtěte si takéHudební banka No Lick nabízí zcela zdarma pět nových skladeb týdně bez autorských právHudební banka No Lick nabízí zcela zdarma pět nových skladeb týdně bez autorských práv

Podle obchodní ředitele řetězce Penny Market Marka Doležala je nabídka cvrččích potravin, respektive chlebu a fitness tyčinek, časově omezená. Nebude se jednat o stálé produkty v těchto supermarketech, ale o přiblížení alternativní stravy běžné veřejnosti, která o používání hmyzu v jídlech například nikdy neslyšela.

sens_051018-2

Potraviny budoucnosti

Startup SENS, který založilo duo Daniel Vach–Radek Hušek, se produkcí cvrččí mouky zabývá již minimálně rok. Ostatně po tuto dobu dodává své fitness a proteinové tyčinky nejen českým zákazníkům, ale také zahraničním, zejména německým. A důraz na prosazení alternativních potravin z hmyzu nehodlá zpomalovat — ještě letos v září by měl otevřít největší automatizovanou cvrččí farmu na světě, která se buduje v Thajsku. Tam by se měly produkovat až 3,5 tuny cvrččí mouky měsíčně.

sens_051018-4

„Cvrčci a hmyz jsou potravinou budoucnosti. Chleba vyrobený s podílem cvrčků je výrazně výživnější a více zasytí. Věříme, že si jej zákazníci oblíbí a nám se tak bude nadále dařit bořit stigma, že hmyz se přeci jíst nedá,” komentuje Radek Hušek, spoluzakladatel SENS, jejich angažmá v síti Penny Market.

sens_051018-3

Foto: Sens

Daniel Vach a Radek Hušek, spoluzakladatelé Sens