Oddych od digitálního obsahu. Český nástroj AppBlock vám omezí aplikace a weby, abyste se lépe soustředili

Filip HouskaFilip Houska

appblock-1

Foto: MobileSoft

Česká aplikace AppBlock vám pomůže se soustředěností

0Zobrazit komentáře

Na svých telefonech trávíme možná až příliš času, který bychom mohli využít jinak, užitečněji a produktivněji. I proto mají operační systémy Android a iOS zvláštní funkce, jež měří strávený čas u obrazovky, aby uživatelé věděli, jaké aplikace nejvíce používají a kde mohou teoreticky ubrat. V podobné oblasti operuje i třeba český nástroj AppBlock, který jiné aplikace a weby dokáže rovnou zablokovat.

Smysl AppBlocku je poměrně jasný – zredukovat čas, který lidé tráví na mobilních zařízeních. Pokud totiž mají nějakou aplikaci nebo webovou stránku cíleně zakázanou, nestane se, že by se na ni během dne podívali a pak na ní strávili desítky zbytečných minut. Typicky to mohou být Instagram, Twitter nebo YouTube, příklady se ale pochopitelně liší v návaznosti na to, čím se uživatel například živí.

Nástroj nabízí jednoduché rozhraní, ve kterém je možné jednotlivé aplikace (nainstalované ve vašem telefonu) nebo webové stránky blokovat. Zkrátka si je stačí zanést do takzvaného Rychlého bloku. Součástí blokovací aplikace, za kterou stojí studio MobileSoft Miroslava Novosvětského, jsou i profily. V nich si můžete nastavit časové úseky, kdy k daným aplikacím a webům nechcete mít přístup. V návaznosti na to pak lze pozorovat různé statistiky a detailnější údaje.

„AppBlock se původně inspiroval blokátory webových stránek pro prohlížeče na počítač, které jsem používal. Pak jsem ale zjistil, že i když je mám zablokované v počítači, pořád se k nim můžu dostat na telefonu. Tak jsme začali pracovat na mobilní aplikaci, se kterou jsme přišli dřív, než s podobnými nástroji vyrukoval Google nebo Apple,“ říká pro CzechCrunch Novosvětský.

1appblock-1

Foto: MobileSoft

AppBlock nabízí i profily blokování s konkrétními časy

O tom, že lidé čím dál častěji hledají způsoby, jak se stát produktivnějšími a jak omezit konzumaci digitálního obsahu, svědčí i počty stažení AppBlocku. Jen na Androidu, kde aplikace začala a je tam nejrozšířenější, eviduje přes čtyři miliony stažení od uživatelů napříč celým světem, přičemž 300 tisíc z nich nástroj aktivně používá.

Zvyšují se i počty uživatelů, kteří si AppBlock předplácí s cílem získat například neomezené blokování všech aplikací a webů. V bezplatné verzi lze totiž blokovat jen tři aplikace současně. „Od loňského září jsme přešli z jednorázových plateb na model předplatného, kde máme aktuálně přes sedm tisíc aktivních platících zákazníků. I kvůli tomu letos očekáváme dvojnásobné příjmy na úrovni čtyř milionů korun,“ říká Novosvětský.

V polovině srpna pak tvůrci spustili i kýženou verzi pro operační systém iOS, která aktuálně eviduje přes deset tisíc stažení a více než 250 platících uživatelů. „Ve srovnání s Androidem je verze pro iOS malinko osekaná. I proto, že na iOS není vše technicky možné. Uvidíme, jak to bude na iPhonech fungovat, a pak to budeme posouvat,“ doplňuje Novosvětský.

I díky rozšíření na iOS tvůrci očekávají, že v příštím roce znovu zdvojnásobí příjmy na osm milionů korun, přičemž chystají i nové spolupráce. Mezi ty nejzásadnější patří partnerství s webem Procrastination.com, se kterým budou od podzimu nabízet uživatelům kromě samotného nástroje i lekce toho, jak omezovat digitální obsah, jak lépe spát, jak si efektivněji uzpůsobit práci a podobně.

„Prakticky se z aplikace, která blokuje externí nástroje a weby, dostaneme do fáze, kdy bychom chtěli lidem radit, jak si zlepšit svůj život v digitálním světě. Vysvětlovat jim, že možná není úplně ideální neustále koukat do telefonu. Proto se spojujeme s Procrastination.com, se kterými budeme vymýšlet nový obsah,“ dodává Novosvětský.