Odvrácená tvář samozvaných spasitelů. Elon Musk připomíná, proč je třeba mít se na pozoru
To, jak se Elon Musk chová směrem k dění v Izraeli, připomíná jeho kroky při konfliktu na Ukrajině. A také, že je třeba se před ním mít na pozoru.
Elon Musk řekl, že poskytne mezinárodním humanitárním organizacím v Gaze svůj Starlink
Komentář Luboše Kreče: Elon Musk zavítal nedávno na bleskovou návštěvu Izraele. S premiérem Benjaminem Netanjahuem si prošel kibuc u hranic Pásma Gazy, v němž 7. října teroristé z Hamásu zavraždili několik lidí včetně rodičů čtyřleté holčičky, kterou pak unesli. Potkal se i s izraelským prezidentem a zhlédl hororové záběry z běsnění palestinských hrdlořezů.
Ve chvíli, kdy do země proudí politické špičky celého světa a snaží se dosáhnout zklidnění situace, se může zdát návštěva známého podnikatele jako něco rutinního. Být to Jeff Bezos, Bill Gates nebo Larry Page, asi bychom opravdu byli svědky nikterak vybočující události.
Jenže to byl Elon Musk, který už několik týdnů čelí kritice, že jeho sociální síť X, dříve známá jako Twitter, se stala tlampačem antisemitismu a že i on sám ho svými příspěvky přinejmenším pomohl šířit. Navíc stejně jako ve válce na Ukrajině se i v Izraeli přetřásá fungování satelitního internetu Starlink, který provozuje Muskova společnost SpaceX.
Co tedy plyne z jeho izraelské výpravy? Obě strany dostaly to, co momentálně potřebovaly – Netanjahuova vláda příslib, že Starlink nad Gazou poběží jen tehdy, když to povolí. A Musk fotografie a mediální výstupy, s nimiž bude moct opět připomínat, že není antisemitou.