Olympiáda bez Prazdroje. Plzeňský pivovar nepodpoří kvůli Rusům olympijské hry v Paříži

„Stejně tak nechystáme vlastní kampaň u příležitosti olympijských her, jako tomu bylo v minulosti,“ říká mluvčí Pilsneru.

Michal MančařMichal Mančař

paris-1

Foto: CzechCrunch

V Paříži se v roce 2024 konají letní olympijské hry, tentokrát budou bez Prazdroje

0Zobrazit komentáře

Plzeňský Prazdroj nechce za současných podmínek podporovat olympiádu v Paříži. Oficiální partner Českého olympijského výboru se stahuje z veškeré komunikace směrem k olympijským hrám. Reagoval tak na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který na nich povolil start sportovcům z Ruska a Běloruska.

Pivovar bude i nadále finančně podporovat český sport a prostředky určené na podporu olympiády půjdou českým sportovcům, uvedl mluvčí pivovaru Zdeněk Kovář. „Pilsner Urquell se po dohodě s Českým olympijským výborem rozhodl stáhnout veškerou komunikaci, která se vztahuje k letní olympiádě v Paříži. Stejně tak nechystá vlastní kampaň u příležitosti her, jako tomu bylo v minulosti,“ řekl.

Jak přesně to na Český olympijský výbor (ČOV) dopadne, není jasné. Výbor nicméně ocenil, že Plzeňský Prazdroj zůstává jeho partnerem a bude podporovat české sportovce. Jeho stažení z olympijské kampaně nekomentoval. „To je interní záležitost firmy, o které budeme nadále diskutovat a nepřísluší nám ji v tuto chvíli komentovat,“ uvedl ve vyjádření pro agenturu ČTK.

V minulém týdnu oznámila ukončení spolupráce s Českým olympijským výborem společnost CPI Property Group, která také patřila mezi jeho oficiální partnery. Odchodem z olympijského hnutí firma rovněž reagovala na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru o startu Rusů a Bělorusů v Paříži. Do rozpočtu ČOV měla přispět 25 až 30 miliony korun za čtyřletý cyklus.

Zatímco tato firma partnerství s ČOV ukončila, Prazdroj se rozhodl, že peníze vyplývající ze smlouvy dá na podporu českých sportovců a rozvoj sportovišť. Marketingová manažerka Pilsneru Urquell Zuzana Dudová řekla, že pivovar chce dále slavit úspěchy českých sportovců, ale na akcích, které souznějí s jeho hodnotami. „Zároveň ale nehodláme polevit v podpoře, kterou jim věnujeme, a chceme dostát finančnímu plnění, k němuž jsme se zavázali,“ uvedla Dudová.

Prazdroj uvedl, že podporuje české olympioniky přes 20 let ve jménu hodnot, jako jsou férovost, humanismus a lidská sounáležitost. „Doufali jsme, že se promítnou i do nadcházející olympiády. Bohužel, rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, i přes snahy a nesouhlas Českého olympijského výboru, není v souladu s těmito principy. Nadcházející olympijské hry se tak stávají politickou záležitostí a za současných podmínek nechceme tyto hry aktivně podporovat,“ řekla marketingová manažerka.

olympics-1

Přečtěte si takéAlpine Pro ukázalo, v čem Češi pojedou na olympiádu v PařížiZpět do dob první zlaté. Alpine Pro ukázalo, v čem budou Češi reprezentovat na olympiádě v Paříži

Prazdroj se podle mluvčího od začátku konfliktu jasně vymezil proti ruskému vpádu na Ukrajinu. Podpořil řadu humanitárních aktivit, hned po začátku konfliktu přestal vyvážet své produkty do Ruska a Běloruska a toto rozhodnutí trvá.

„Vážíme si veškerých humanitárních aktivit Pilsner Urquell směrem k Ukrajině i jasného vymezení se proti ruskému útoku. Také náš postoj je jasný, odsuzujeme ruskou agresi a nesouhlasíme s jakoukoli formou účasti Ruska a Běloruska v kvalifikacích na olympijské hry nebo na hrách samotných po dobu trvání válečného konfliktu na Ukrajině,“ komentoval to ČOV.

Partnerem ČOV je také skupina ČEZ. I ona podporu směřuje ke sportovcům. „My jsme nikdy žádné akce na olympijských hrách v Paříži nepodporovali a podporovat nebudeme. Naše podpora se týká jen přípravy českých olympioniků,“ řekl ČTK mluvčí Ladislav Kříž. Minulý týden uvedl, že je ke zvážení, zda by kvůli rozhodnutí neměli ze struktur MOV odstoupit čeští funkcionáři. Členem MOV je od roku 2018 předseda ČOV Jiří Kejval.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym