Partners utržili 2 miliardy a staví banku, Roblox míří na burzu a vývojové centrum Applu v Mnichově. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

roblox-pn
0Zobrazit komentáře

Minulý týden byl opět velmi výživný, co se důležitých novinek týče, začneme ale velkým rozhovorem, který jsme udělali se šéfem Partners Petrem Borkovcem o dvoumiliardovém úspěchu i dalších plánech, která tato finanční skupina má. Dále jsme se věnovali i chystanému vstupu na burzu ze strany tvůrců herního hitu Roblox i novému vývojovému centru Applu, jež vyroste v Mnichově. A tím teprve začínáme.

Podíváme-li se blíže na tuzemský trh, můžeme zjistit, že Plzeňský Prazdroj mění legendární design svých lahví, aby rychleji dosáhl svých ekologických cílů. Velké věci se děly i v případě Avastu, jenž po úspěšném roce prodává část své mobilní sekce Američanům, nebo WeDo, které přebírá stovky Mall Boxů od Mall Group s cílem je otevřít dalším e-shopům.

Silně rezonoval i rozhovor s Petrem Šrámkem o trendu dlouhověkosti a situaci, která nastane, až se objeví první řešení, jež by prodloužení života zaručovala. A za zmínku nepochybně stojí i další vydání konference CzechCrunch Onlajn na téma expanze, o kterém se bližší informace dozvíte níže v článku.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly! Nezapomeňte sledovat i náš Instagram, kde se můžete rychle o denních i zásadních novinkách dozvědět v jiné formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

?️ Avast prodává část své mobilní sekce Američanům: Český antivirový obr ohlásil velkou zprávu. Poté, co loni utržil přes 19 miliard korun, se zbavuje části své mobilní sekce, kterou prodává americké firmě Smith Micro. Ta za ní zaplatí 66 milionů dolarů (přes 1,4 miliardy korun) a dostane do rukou služby a technologie Avastu, které umožňují rodičům mít přehled o pohybu dětí i obsahu, který na mobilních zařízeních konzumují.

? Plzeňský Prazdroj mění ikonický design svých lahví: Pilsner Urquell se v rámci svých ekologických snah o dosažení uhlíkové neutrality zbavuje svého legendárního vzhledu, který používal u lahvových Plzní. Použité materiály nahrazuje za šetrnější alternativy, ale v obchodech tyto lahve určitě na první pohled ještě poznáte.

? Výrobce rostlinného masa uzavírá partnerství s Realem Madrid: Boom rostlinného masa pokračuje a nově se o velkou zprávu postaral slavný fotbalový velkoklub Real Madrid, který uzavřel spolupráci s britským Meatless Farm. Díky této spolupráci bude chtít veřejnost edukovat o udržitelnějších alternativách.

? Porsche posílá 70 milionů eur do Rimacu: Dravá chorvatská automobilka Rimac se chce stát zásadním hráčem na trhu s elektrickými supersporty a Porsche ji náležitě podporuje. Nyní do firmy Mateho Rimaca posílá 70 milionů eur (1,8 miliardy korun) a navyšuje svůj podíl na 24 procent. V Rimacu tedy drží už bezmála čtvrtinu.

? Sonos představuje svůj první skutečně přenosný reproduktor: Kvalitní zvuk sbalený na cesty. Sonos se vydává cestou rychlého a nenáročného poslechu na cestách a uvádí nový přenosný reproduktor, který láká nejen na kvalitu zvuku, ale také na jednoduchý design a snadné připojení na Wi-Fi či Bluetooth. Prodávat se začne již příští měsíc.

? Eset hlásí úspěšný loňský rok: Ačkoliv Eset loni v Česku zaznamenal mírný pokles, i tak vykázal druhý nejlepší výsledek v historii, když utržil 433 milionů korun. Na letošní rok chystá slovenský dodavatel antivirů další verze produktů a chce také edukovat zákazníky v používaní pokročilých technologií ochrany koncových zařízení.

? Síla deepfake technologií aneb Tom Cruise je a není na TikToku: Jestli jste v poslední době zahlédli na sociálních sítích Toma Cruise, je možné, že to vůbec nebyl on, ale jeho věrná kopie. Jde o další ukázku technologie deepfake, díky které na první pohled nerozeznáte počítačovou úpravu od reality.

?️ Skoro 70 milionů dolarů za NFT: V blockchainovém světě se rýsuje nový velký trend v podobě NFT tokenů, za které se dá kupovat i virtuální umění, a londýnská aukční síň Christie’s uvedla, že vydražila digitální koláž s názvem Každodennost: Prvních 5 000 dní od umělce s pseudonymem Beeple za skoro 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun).

***

Partners poprvé utržili přes 2 miliardy a staví banku. Vytváříme novou kategorii finanční služby, říká Petr Borkovec

petr-borkovec-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Petr Borkovec, spoluzakladatel a generální ředitel skupiny Partners

Finanční skupina Partners v rekordním roce poprvé překonala dvě miliardy korun a její šéf Petr Borkovec ve velkém rozhovoru odhaluje další plány. „Stavíme banku, se kterou vytvoříme novou kategorii finanční služby,“ hlásí.

***

Větší než Minecraft. Herní hit Roblox umožňuje hráčům vydělat miliony a burza ho teď ohodnotila na 45 miliard dolarů

roblox-postavy

Foto: Roblox

Roblox patří mezi nejpopulárnější online hry současnosti

Žádný klon Minecraftu pro malé děti, ale rozsáhlá platforma s velkou vizí virtuálního světa. Mánie okolo Robloxu pokračuje, což potvrzuje i jeho vstup na burzu, kde s ním tvůrci dosáhli hodnoty 45 miliard dolarů.

***

Apple staví v Německu velké vývojové centrum pro své čipy. Investuje do něj přes miliardu eur

apple-mnichov-rd

Foto: Apple

Vizualizace nového výzkumného a vývojového komplexu Applu v Mnichově

Apple posiluje svou pozici v Německu a přímo v Mnichově postaví nové vývojové centrum pro své čipy, které bude jedním z největších v Evropě. Do celého projektu hodlá investovat přes miliardu eur.

***

Partner newsletteru:
CzechCrunch jako partner podporuje sérii akcií Moonshot, které pořádá Yemi A.D. spolu s Aspen Institutem. Na první z nich se bude řešit budoucnost vzdělávání a mezi řečníky se objeví Jan Švejnar, Kovy nebo Robert Plaga.

weekly-fix

***

Productboard, Snuggs či ShipMonk. Další konference CzechCrunch Onlajn prozradí, jak úspěšně expandovat do světa

onlajn4-boxed

Expanze je klíčové téma v rozvoji mnoha firem, a proto se na ni zaměříme na konferenci CzechCrunch Onlajn. O své zkušenosti s dobýváním světa se podělí startupy jako Productboard, ShipMonk, Snuggs či Twisto. Více informací naleznete i na webových stránkách czechcrunch.cz/onlajn.

***

Stárnutí je tikající bomba. Až lidé zjistí, že lze ovlivnit, vznikne panická poptávka, říká expert na dlouhověkost Petr Šrámek

sramek-longevity

Foto: Longevity

Petr Šrámek, spoluzakladatel Longevity Tech Fund

„Biologický věk dnes můžeme snížit o 5 až 10 let. Až lidé zjistí, že stárnutí lze ovlivnit, vznikne panická poptávka po čemkoliv, co tvrdí, že to umožní,” říká zakladatel fondu pro dlouhověkost Petr Šrámek.

***

Boj s vyčerpáním ze Zoomu. Vědci ze Stanfordu radí, jak zmírnit negativní efekt všudypřítomných videohovorů

videocall-1

Foto: Zoom

Videohovory jsou naším denním chlebem

Být neustále v jednom kole videohovorů může být psychicky i fyzicky náročné. Vědci ze Stanfordu proto radí, jak vyčerpání z online schůzek předcházet.

***

Vertikální pěstování plodin roste jako z roztoku. Německý Infarm nabírá další miliardy na proměnu zemědělství

Infarm

Foto: Infarm

Vizualizace nového centra startupu Infarm

Hydroponie může radikálně proměnit tradiční zemědělství a německý startup Infarm dělá v této oblasti velké pokroky. Na své vertikální zahrady do obchodů nyní nabírá další miliardy korun.

***

Kam kráčí Burning Man? Excentrický festival dostane vlastní město plné udržitelné budoucnosti

burning-man6

Foto: LAGI 2020

Slavný festival Burning Man dostane vlastní město plné udržitelnosti

Slavný umělecký festival Burning Man bude ještě velkolepější. Jeho pořadatelé pro něj totiž chtějí postavit speciální město, kde bude hrát prim excentrický design spolu s udržitelností.

***

Účetnictví je zralé na modernizaci. Slovenský startup Bookee chce ušetřit lidem čas a získal 13 milionů korun

bookee

Foto: Bookee

Peter Fusek a Peter Čapkovič, spoluzakladatelé startupu Bookee

Účetnictví představuje mnohdy nudnou rutinu, a proto ho chce slovenský startup Bookee zmodernizovat. Na svůj automatizovaný nástroj nyní nabírá 13 milionů korun a zamíří s ním i do světa.

***

Náš cíl je, aby se nemovitosti prodávaly na pár kliknutí, říká Hynek Husník z Reasu. Loni zprostředkoval transakce za 2 miliardy

husnik-boxed2

Foto: Reas/CzechCrunch

Hynek Husník, spoluzakladatel startupu Reas.cz

Na začátku byli příliš naivní a stálo je to hodně peněz. Loni se však už přes český startup Reas prodaly nemovitosti za dvě miliardy a cílem Hynka Husníka a spol. je, aby se byty prodávaly na pár kliknutí.

***

V Torontu vzniká esportová aréna za půl miliardy dolarů. Futuristická stavba chce přitáhnout globální herní turnaje

overactive-media-toronto-esport-stadium-3

Foto: OverActive Media/Populous

Design stadionu má kombinovat operní dům i sportovní halu

Esporty nabírají na síle a nová aréna v Torontu je má ještě více zviditelnit. Futuristický stadion za půl miliardy dolarů se stane jedinečným místem pro profíky i amatéry.

***

Digitální odpadové tržiště Cyrkl šetří planetu a firmám miliony. Cyril Klepek s ním dobývá Evropu

cyril-klepek-boxed

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Cyril Klepek, zakladatel digitálního odpadového tržiště Cyrkl

Firmy stále více řeší, jak nakládat s odpady, a proto roste i digitální tržiště Cyrkl, které šetří planetu i miliony korun. Jeho zakladatel Cyril Klepek s ním dobývá Evropu a umístil se díky tomu v našem výběru #Innovators20.

***

Velká marketingová fúze s českou příměsí. V Norsku se spojují konkurenti a radost mají také ve Zlíně

martin-pospisil-brandmaster

Foto: BrandMaster

Martin Landsberger Pospíšil, šéf české pobočky norské společnosti BrandMaster

Na první pohled není na norské fúzi dvou marketingových hráčů pro našince nic tak zajímavého, ale velký podíl na tom má zlínská pobočka BrandMasteru, která pracuje pro největší firmy světa.

***

Šampionát nadupaných koloběžek představil svůj elektrický závodní speciál. Zvládne rychlost až 100 km/h

esc-1

Foto: eSkootr

Závodní koloběžka šampionátu eSC

Karbonový rám, opláštění z přírodních vláken i rychlost až 100 km/h. Závodní elektrokoloběžky pro očekávaný šampionát rozhodně nebudou patřit mezi ty, které potkáváte v ulicích.

***

Česko má hendikep. Nedobře fungující kapitálový trh musí suplovat private equity fondy, říká partner Sandbergu

rybovic

Foto: Sandberg Capital

Michal Rybovič, partner v private equity společnosti Sandberg Capital

„Malé země jako Česko nebo Slovensko mají hendikep ve formě nedobře fungujícího kapitálového trhu, takže tuto roli musí suplovat různé fondy,“ říká partner Michal Rybovič ze Sandberg Capital, který pomohl k velkému růstu firmám jako Solitea či Revolgy.

***

Výdejní boxy pro všechny. WeDo přebírá stovku Mall Boxů od Mall Group a otevře je dalším e-shopům

wedo-box-mall-box2

Foto: WeDo

Kurýr logistické společnosti WeDo doručuje do výdejního boxu

Logistická společnost WeDo chce, aby byly výdejní boxy dostupné pro všechny. Proto přebírá stovku Mall Boxů, do kterých začne sama doručovat a zároveň je otevře pro další e-shopy na trhu.

***

Alza otevřela nové kanceláře pro novou dobu. Mají 27 zasedaček a natrvalo se do nich lidé nevrátí

alza-office-boxed

Foto: Jiří Šebek

Nové kanceláře Alzy v pražských Holešovicích

Alza v pandemii nezahálela a otevřela nové kancelářské patro, které je připravené na novou dobu. Má desítky zasedaček a počítá se s tím, že zaměstnanci už každý den v kanceláři nebudou.

***

HoppyGo hlásí 100 tisíc uživatelů a obrat 41 milionů korun. Kurýrům Woltu nově nabídne levnější pronájmy aut

_dsc9347ab

Foto: HoppyGo

Robin Švaříček, šéf carsharingu HoppyGo

Půjčování aut dalším řidičům je stále populárnější. Český carsharing HoppyGo vyrostl na 41 milionů korun a nově pomůže také kurýrům Woltu, kteří nemají vlastní vůz.

***

Přehledně a transparentně. Česko.Digital modernizuje web aplikace Cityvizor, kde se dozvíte, jak hospodaří vaše obec

cityvizor

Foto: Česko.Digital

Česko.Digital vylepšilo web aplikace Cityvizor

Vyznat se v obecním rozpočtu může být někdy nadlidský úkol. Česko.Digital to zjednodušuje díky novému webu služby Cityvizor, kde si můžete hospodaření vaší obce prohlédnout snadno a přehledně.

***

Toyota začala stavět svoje město budoucnosti. Ekologické Woven City bude plné autonomních vozidel a robotů

woven-city-boxed

Foto: Toyota

Toyota staví v blízkosti posvátné hory Fudži město budoucnosti

Samořídící auta, dostatek robotů a spousta zeleně. Toyota staví na úpatí hory Fudži své město budoucnosti, ve kterém se mají moderní technologie prolínat s ekologií.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym