Pět kusů místo jedné. Tesla za pár týdnů rozdělí své akcie a po krátkém propadu začíná jejich hodnota znovu růst

tesla-model-y-4-min

Foto: Tesla

Tesla Model Y

0Zobrazit komentáře

Hodnota akcií kalifornské automobilky Tesla se od začátku letošního roku ztrojnásobila. Jde tak o jednu z nejlepších investic poslední doby, a to i přesto, že mnozí tvrdí, že je hodnota akcií Muskovy firmy nadhodnocená a že nemá žádný reálný základ. I tak ale automobilka dokázala za první dva letošní kvartály ukázat černá čísla a skončila v zisku, což ji kvalifikovalo ke všem předpokladům pro vstup do prestižního akciového indexu S&P 500.

K tomu se teď upírají zraky investorů, kteří Teslu vynesli v jednu chvíli až nad 1 600 dolarů za jednu akcii. V posledních týdnech ale hodnota akcií automobilky začala mírně klesat a dostala se během včerejšího uzavření trhu až na 1 374 dolarů. Důvodem pro to bylo několik – mimo jiné i rostoucí aktivity konkurence, která se snaží Tesle šlapat na paty.

Se včerejším uzavřením trhu ale přišlo oznámení, která vystřelilo hodnotu akcií Tesly zpět na necelých 1 500 dolarů, tedy o 8 procent nahoru. Společnost Elona Muska se totiž rozhodla, že rozdělí své akcie v poměru pět ku jedné, aby snížila jejich jednotlivou hodnotu a udělala je přístupnější pro další investory a zaměstnance.

elonmusk3

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

Reálně to tak znamená, že každý, kdo bude mít do 21. srpna akcie Tesly, získá o týden později dividendu ve formě čtyř dalších akcií a jejich hodnota se poníží na aktuální cenu děleno pěti. Při aktuální ceně 1 463 dolarů na akcii by to tedy reálně znamenalo, že za každou stávající akcii Tesly budete nově držet pět kusů akcií o ceně 292,6 dolaru.

Finální hodnotu každé jednotlivé akcie bude nicméně určovat aktuální situace na trhu. Obchodovat s rozdělenými akciemi pak bude možné od pondělí 31. srpna. Rozdělení nebude mít vliv na samotnou tržní kapitalizaci Tesly, která se drží na 256 miliardách dolarů a jde stále o nejhodnotnější automobilku současnosti.

Rozdělení akcií může mít mimo dostupnosti pro další investory také několik jiných důvodů. Nejočekávanější z nich je vstup Tesly do akciového indexu S&P 500, kam se dostávají společnosti, které splňují určitá kritéria růstu, obratu i kontinuálního zisku. Tesla všechna tato kritéria splnila po oznámení profitu za druhý kvartál letošního roku, a to i přes veškerá negativní očekávání analytiků.

Teď už tak záleží především na rozhodnutí S&P 500 o vstupu další společnosti. Společnosti, která od začátku roku vyrostla v hodnotě o 229 procent a meziročně dokonce o neuvěřitelných 485 procent. Samotný index S&P 500 přitom od začátku poskočil o 3 procenta a meziročně si přilepšil o celkem 14 procent.

tesla-berlinx

Foto: Tesla

Vizualizace chystané Gigafactory Tesly v Berlíně

Navíc to nevypadá, že by mělo v nejbližší budoucnosti něco zásadním způsobem hodnotu akcií Tesly ovlivnit, mimo běžnou volatilitu kolem 10 až 15 procent. Ale jak se často říká – nikdy neříkej nikdy. Tesla nicméně mimo rostoucího zájmu o elektromobily, který panuje i v Česku, rozšiřuje produkci ve své čínské továrně, a navíc oznámila, že vystaví takzvanou Gigafactory také v Německu a v americkém Texasu.

Podobný krok rozdělení akcií oznámil nedávno i Apple, který chce akcie rozdělit v poměru čtyři ku jedné. Udělá to navíc v podobný čas – konkrétně akcie držené do 24. srpna budou rozděleny tak, aby se s již poníženou cenou za jednu akcii dalo obchodovat od 31. srpna, tak jako u Tesly.