Plánování, development, financování i prodej. Slováci i v Česku budují novou skupinu produktů pro realitní trh

Peter BrejčákPeter Brejčák

a821a081-1afb-45f0-962d-02e3c5439def

Foto: City Performer

Spoluzakladatelé startupu City Performer Daniel Levársky a Peter Augustín

Dva Slováci Daniel Levársky a Peter Augustín se ve své firmě City Performer původně chtěli věnovat globálnímu trendu urbanizace a snažit se detekovat vlivy a změny, které přináší. Časem si ale uvědomili, že pomocí svého nástroje dokážou usnadnit práci zejména lidem působícím na realitním trhu, a nyní umožňují makléřům, developerům či dalším specialistům dělat informovanější rozhodnutí.

Začátkem roku podnikatelskou dvojici ve snažení podpořil miliony korun český investiční fond Lighthouse Ventures a teď jejich firma získává další kapitál. Slovenský fond Zero Gravity Capital do ní posílá přibližně 20 milionů korun s tím, že Levársky a Augustín stále drží většinový podíl. City Performer, který nyní působí hlavně v Česku, se zároveň v rámci nové investice a připravovaných produktů stává součástí větší skupiny, která aktivity zaměřené na realitní trh zastřeší.

Původně bylo jméno firmy totožné s jedním produktem, slovenské podnikatelské duo však představuje několik dalších, které se také zaměří na realitní trh, avšak na jinou cílovku. Ve skupině PropTech Group (označení proptech vychází z anglického property technology – technologie pro nemovitosti) se nově sdruží zmiňovaný City Performer i nový produkt Reado, jenž se uvedení na trh dočká v září.

„Vidíme silnou vizi zakladatelů inovovat tradiční a značně rigidní trh nemovitostí pomocí datové analýzy a vyspělých moderních technologií. Silná orientace na výsledek, schopnost dodávat, zaměření na zahraniční trhy a solidní prvotní komerční trakce produktu City Performer byly stěžejními argumenty pro podporu jejich růstu a založení konceptu PropTech Group pro širší rozvoj inovativních služeb v oblasti nemovitostí,“ říká Vít Hanuš z fondu Zero Gravity Capital.

6a468190-7156-46a9-9cd7-c830ebd74eaa

Foto: City Performer

Spoluzakladatelé startupu City Performer Daniel Levársky a Peter Augustín

Produkt City Performer hodnotí kvalitu nemovitosti a její lokalitu na základě šesti kategorií – životního prostředí, bydlení, bezpečnosti, mobility, služeb a volného času. Kromě tradičních indikátorů tak startup zohledňuje i atributy jako kvalitu ovzduší, dostupnost parků a zeleně v okolí, hluk z dopravy, dostupnost parkování, zdravotnických služeb, škol, obchodů, sportovišť a podobně.

Analytický produkt aktuálně využívají přibližně dva tisíce registrovaných uživatelů a funguje na bázi předplatného. „Momentálně penetrujeme slovenský a český trh a expandujeme do zahraničí – do pěti měst v Polsku, italského Milána či německého Stuttgartu a Hamburku,“ přibližuje pro CzechCrunch Daniel Levársky s tím, že City Performer cílí hlavně na realitní makléře.

Koupit nemovitost před prodejem staré

Nový produkt od stejných tvůrců Reado, který doplní portfolio PropTech Group, se pak zaměřuje na způsob prodeje a koupě nemovitostí, který probíhá celý digitálně. Prvním krokem je bezplatné ocenění nemovitosti, následně její majitel definuje své požadavky, potřeby a čas, kdy ji chce prodat. Platforma pak informace sdílí s realitními makléři, kteří na jejich základě prodej uskuteční.

Druhou variantou pro majitele je případně možnost prodat nemovitost okamžitě, kdy ji Reado za pomoci institucionálních investorů koupí do 48 hodin. „Nezaměřujeme se na stresové situace, ale na prodávající, kteří chtějí použít finanční prostředky za prodej na koupi nové nemovitosti,“ říká Levársky.

Přidanou hodnotou oproti konkurenci na trhu je přitom dle majitelů možnost koupit si novou nemovitost ještě předtím, než majitel prodá stávající. V angličtině jsou tyto služby označovány jako „buy before you sell“. K tomu Reado přidá i službu „rent-to-own“, v níž si zájemce může dům nebo byt, který plánuje koupit, nejdřív pronajmout.

„Naším cílem je soustředit se na kupujícího, který potřebuje nemovitost prodat, aby si mohl koupit novou. Necílíme jen na prodávající, kteří potřebují prodat okamžitě,“ popisuje druhý spoluzakladatel Peter Augustín. Touto službou tak Reado na tuzemském trhu konkuruje například realitním startupům Reas a Investown nebo službě Bezrealitky.

Aktuálním cílem PropTech Group je dosáhnout na pět tisíc pravidelných uživatelů pro City Performer a tisíc klientů pro Reado ročně. PropTech Group jako taková aktuálně působí hlavně v Česku a na Slovensku, do konce letošního roku chce ovšem expandovat až na deset evropských trhů.

„Chceme z PropTech Group vytvořit lídra v regionu střední a východní Evropy v inovativních technologiích pro realitní trh, který bude integrovat celý řetězec procesů od plánování přes development, prodej na primárním i sekundárním trhu až po financování,“ přibližuje dlouhodobou vizi Daniel Levársky.

platforma-reedo

Foto: City Performer

Platforma Reedo

Partnerem článku a celého CzechCrunche je City Performer. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina