Ethereum překonalo historické maximum. Na síle nabírá i kryptoměna inspirovaná seriálem Hra na oliheň

Filip HouskaFilip Houska

eth-squid

Foto: Netflix/CzechCrunch

Roste ethereum, roste i squid

0Zobrazit komentáře

Kryptoměnovému trhu stále dominuje bitcoin, který před nedávnem pokořil své historické maximum a nyní jeho cena osciluje okolo 62 tisíc dolarů. Na druhém místě se ale dlouhodobě drží ethereum, jež má mnohem širší využití než bitcoin (především v systému decentralizovaného financování DeFi). Teď kryptoměnová dvojka vystoupala na rekordní hranici. Pozornosti se ovšem těší i virtuální mince inspirovaná seriálem Hra na oliheň.

Ethereum během dne vystoupalo nad 4 400 dolarů (přes 96 800 korun) a překonalo tak předchozí rekord 4 280 dolarů z května. Růstu přispěla zejména aktualizace sítě, na které ethereum běží. Od svého zářijového minima vzrostlo o 60 procent s tím, že dopoledne středoevropského času se dle serveru CoinDesk obchodovalo za 4 303 dolarů, za uplynulých 24 hodin si tak připisovalo 6,9 procenta. Nejvýše za daný čas vystoupalo na 4 402 dolarů.

Šéf výzkumu investiční společnosti Pepperstone v Melbourne Chris Weston má za to, že během obchodování v Evropě a v Americe by mohlo ethereum ještě posílit. Konstatoval, že investory k nákupu často přivedou právě technologické aktualizace. Na blockchainu etherea mimo jiné běží i NFT, tedy speciální kryptotokeny, díky kterým je jejich majitel certifikovaným vlastníkem konkrétního virtuálního díla. Především obrázku nebo animace.

Spolu s ethereem (aktuálně na úrovni okolo 4 380 dolarů) za poslední den posílila také kryptoměna pod názvem squid, která těží z popularity krvavého jihokorejského díla Hra na oliheň, které se stalo nejsledovanějším seriálem Netflixu. Ta během čtyřiadvaceti hodin vzrostla o 2 300 procent – zatímco ještě v úterý se obchodovala za pouhý jeden cent, dnes vystoupala na 2,34 dolaru za minci a následně až na 11 dolarů.

Squid ovšem není klasickou kryptoměnou. Spadá do kategorie takových virtuálních měn, které si lidé kupují, aby mohli hrát online hry. Hraním si pak mohou vydělat další mince, které je možné v reálném světě převádět na peníze nebo na jiné kryptoměny. Online hra inspirovaná seriálem Hrou na oliheň (v originále Squid Game) má odstartovat v listopadu.

Prudký růst zakouší také nová kryptoměna šiba-inu, která si tento týden připsala 160 procent a je osmou největší kryptoměnou světa. Podle DPA reaguje na internetovou petici, v níž především mladí investoři vyzývají americkou obchodní platformu Robinhood, aby začala šiba-inu nabízet. K popularitě šiba-inu a také kryptoměně dogecoin přispívá mimo jiné šéf automobilky Tesla Elon Musk.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym