Po roce a půl tržby přes miliardu korun. Růst české Portivy pohánějí obnovitelné zdroje i investice do startupů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavel-svoren-portiva-min

Foto: Portiva

Pavel Svoreň, výkonný ředitel investiční skupiny Portiva

0Zobrazit komentáře

V červnu investiční skupina Portiva oficiálně oslavila teprve rok na trhu, ale jelikož její historie sahá až do poloviny 90. let, může se pyšnit tržbami ve stovkách milionů korun a pro letošní rok dokonce plánuje překročení miliardové hranice. Portiva staví svůj úspěch zejména na energetice a v dalším významném růstu ji mají vedle obnovitelných zdrojů pomoci investice do nových oblastí.

Portiva je novým hráčem na trhu jen zčásti. Celá skupina totiž vznikla konsolidací aktiv a majetkových podílů akcionářů z oblasti energetiky a realit a Portiva tak dnes spravuje aktiva ve výši 2,3 miliardy korun. Jádro celého portfolia aktuálně tvoří energetická divize, díky níž skupina v loňském roce utržila 366 milionů korun.

Energetický byznys se datuje až do roku 1995, kdy byla založena společnost Eldaco. Ta nyní pod Portivou provozuje 14 větrných a fotovoltaických elektráren, které v loňském roce dodaly do sítě téměř 60 GWh čisté energie. Rekordní výroba odpovídala roční spotřebě 45 tisíc lidí.

energy-farm-field-wind

Byznys Portivy je založen na obnovitelných zdrojích energie

„U obnovitelných zdrojů se nám vyplácí sázka na kvalitní lokality, moderní technologie a špičkovou údržbu. Další růst je ale kvůli příliš složitým povolovacím procesům a nejistým regulatorním podmínkám v této oblasti nyní takřka nemožný. Proto jsme se rozhodli expandovat i do dalších oborů,“ říká Iva Šťastná, předsedkyně představenstva skupiny Portiva.

Loni vzniklá investiční skupina tak již není jen o energetice. Při zmíněných tržbách ve výši 366 milionů korun Portiva loni vygenerovala provozní zisk EBITDA (tedy před započtením úroků, daní) 306 milionů korun, přičemž čistý zisk činil 166 milionů. Vedle energetiky se o to zasloužily také nemovitostní projekty a investice do výrobních firem a technologických startupů. Právě tyto oblasti mají dál pohánět růst celé skupiny.

bill-hader-tom-cruise

Přečtěte si takéSlovák vytvořil deepfake video, kde se Bill Hader proměňuje v Toma Cruise. Zneužití se nebojím, říkáSlovák vytvořil deepfake video, kde se Bill Hader proměňuje v Toma Cruise. Zneužití se nebojím, říká

„V následujících letech se bude na růstu obratu a zisku skupiny vedle energetiky podílet především oblast automotive, realit a financí,“ předpovídá výkonný ředitel Pavel Svoreň, který dříve působil jako ředitel divize energetiky ve skupině DRFG.

Jak mohou investice do oblasti automotive vypadat, ukázal už loňský rok, kdy Portiva za desítky milionů korun nakoupila 50% podíl v holdingu EAG a investovala do nově vzniklého startupu Carvago. Za ním stojí spoluzakladatel online supermarketu Košík.cz Jakub Šulta a bývalý šéf ŠkoFinu Jan Kranát, kteří se chtějí v Carvagu zaměřit na online prodej ojetých vozů.

iva-stastna-portiva2-min

Foto: Portiva

Iva Šťastná, předsedkyně představenstva skupiny Portiva

Cílem Portivy je postupně pokrýt celý proces – od výkupu přes financování a pojištění až po dodání ojetého automobilu prodejcům vozů či koncovým zákazníkům. Již v září má proto oznámit další akvizice, která by měly do této strategie zapadat a budou patřit do holdingu EAG.

Prvním krokem do oblasti výrobních firem by se pak pro Portivu měl stát slovinský výrobce novinového papíru Vipap Videm Krško, do něhož skupina plánuje investovat. Bližší podrobnosti ovšem zatím neprozradila. Jisté je tak aktuálně to, že Portiva načerpala kapitál na další investice a do konce letošního roku plánuje navýšit tržby na 1,12 miliardy korun.

Při trojnásobném růstu tržeb má na 350 milionů korun vyrůst také provozní zisk EBITDA, přičemž ke konci roku by měl o téměř celou miliardu narůst i objem spravovaných aktiv, tedy až na 3,2 miliardy korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym