Podívejte se na nejdražší pozemek v Los Angeles v historii. Stojí miliardu dolarů a už má první zájemce

themountain

Přezdívá se mu „The Mountain“, v překladu hora, a nachází se na nenápadné adrese 1652 Tower Drive v kalifornském Beverly Hills, které je součástí známého města Los Angeles. Řeč je o jednom z nejdražších pozemků na světě a o historicky nejdražším pozemku v Los Angeles vůbec, jež patří společnosti Secure Capital Partners a který je k dispozici za ohromnou 1 miliardu dolarů, tedy 22,4 miliardy korun.

A že nejde o vůbec obyčejný pozemek, dokazuje už samotné umístění, které zaručuje absolutní soukromí a exkluzivní polohu na vrcholu klikaté cesty a největšího kopce v Beverly Hills, místa notoricky známého pro své poštovní směrovací číslo 90210. Za téměř pětimetrovou bezpečnostní bránou se nachází vybudovaná kamenná cesta, na míru řešené osvětlení a přes 500 vysazených stromů, které vás dovedou až na pozemek o rozloze 157 akrů, tedy přes 635 tisíc metrů čtverečních.

To nejlepší? Na celém pozemku není jediná nemovitost, vše tak bude na novém majiteli. Samozřejmostí je i speciální protipovodňový systém v případě silné bouře nebo záložní elektrický generátor, který zvládne v případě výpadku elektřiny v celém městě udržet v chodu nemovitost či nemovitosti o celkové ploše téměř 28 tisíc metrů čtverečních.

themountain7

Z pozemku lze vidět ve 360 stupních vše od panorama centra Los Angeles přes plážové oblasti Santa Monica či Venice Beach až po Catalina Island a Orange County. Nejbližší sousedství je vzdáleno téměř kilometr od pozemku, což jen dále umocňuje pocit soukromí. Miliardová cenovka ovšem vyvolává dohady o tom, zda má vůbec pozemek bez nějaké nemovitosti reálně takovou hodnotu – mnozí realitní experti odhadují hodnotu spíše k 300 milionům dolarů, čemuž odpovídá i jedna z mála nabídek, která se před několika dny projednávala.

Mezi zájemci byl kalifornský realitní magnát Scott Gillen, který za pozemek nabízel 400 milionů dolarů. Vlastník pozemku, společnost Secure Capital Partners, ovšem s nabídkou nesouhlasila a poslala protinabídku ve výši 600 milionů dolarů. Nutno uznat, že jde stále o 40% slevu oproti původní nabízené ceně, ale nakonec kvůli tomu z prodeje sešlo. Pro realitní agenty je prodej miliardového pozemku obrovské sousto, za kterým je spousta práce, a proto od něj většina z nich dává ruce pryč.

anyonego-pes

Přečtěte si takéČeské AnyoneGo představilo nový vozík pro menší handicapované psy. Vyrábí ho na 3D tiskárně

Nyní je pozemek zvaný The Mountain v nabídce realitní kanceláře Aaron Kirman, která za svoji historii prodala nemovitosti za více než 3 miliardy dolarů. Gillen, který prodal poslední nabídku, chtěl na pozemku vystavět celkem šest nemovitostí, které by kompletně vybavil a dále prodával. Podobným způsobem nedávno zahájil výstavbu na 24akrovém pozemku v plážové oblasti Malibu, kde staví celkem pět domů. Cena pozemku dosáhla 50 milionů dolarů.

themountain3

Mezi dřívějšími zájemci o The Mountain byli například i herci Brad Pitt či Tom Cruise, kteří chtějí pozemek spolufinancovat a postavit tam více nemovitostí. Je tedy otázkou jak dlouho může prodej miliardové nemovitosti, u které jsou podle všeho kupující schopni jít s cenou až na polovinu, trvat. Jde nicméně o exkluzivitu, která s přibývajícími lety bude jen a pouze získávat na ceně. Poptávka po podobně umístěných pozemcích je totiž obrovská, ale nabídka je malá, což vystřeluje ceny do astronomických výšin.

themountain6
themountain5
themountain4
themountain2

Foto: Matthew Momberger / Aaron Kirman Partners