Podvody, nefunkční byznys modely i konec levných peněz aneb Co stálo za pádem krypta v roce 2022?
Letošní rok se v kryptosvětě nesl ve znamení velkého pádu. Na pozoru musíme být i v příštím roce, píše v komentáři analytik Petr Hotovec.
Medvědí trh (bear market) je termín označující výrazný pokles cen na trzích
Pro investory do bitcoinu a dalších kryptoměn není pohled na graf vývoje jejich ceny v uplynulém roce příliš radostný. Jen bitcoin ztratil meziročně na své hodnotě 65 procent a přímo či nepřímo to souviselo s řadou zásadních problémů, které v roce 2022 do kryptosvěta dorazily, ať už šlo o velké podvody, nebo pochybné byznys modely. Co se všechno dělo a jaké to bude mít dopady?
O tom ve svém komentáři pro CzechCrunch píše Petr Hotovec, hlavní analytik technologické společnosti SoftVision, která předpovídá vývoj ceny bitcoinu a dalších kryptoměn, díky svému plně automatizovanému algoritmickému systému s nimi obchoduje na kryptoburzách a provozuje také regulovaný hedgeový fond p-hat. Jaký byl rok 2022 a co můžeme čekat od roku 2023?
***
Rok 2022 byl rokem jako na houpačce. V prvních měsících roku převládala euforická nálada – bitcoin pokořil v listopadu 2021 nové all time high, kdy dosáhl ceny skoro 70 tisíc dolarů, načež mnoho lidí věřilo, že kryptoměnová horečka bude pokračovat i v roce 2022. Sociální sítě byly plné lidí, kteří měli na profilové fotce laserové oči a věštili, že bitcoin brzy dosáhne ceny 100 tisíc dolarů.
V průběhu roku jsme pak mohli sledovat, jak se euforie postupně vytrácí a místo ní se dostavují pocity zmaru, beznaděje a kapitulace. Dnes už většina nemluví o pokořování nových výšin, téměř nikdo veřejně neprohlašuje, že kryptoměny jsou budoucnost. A ani lidem hovořícím o novém bitcoinovém standardu se nedostává mnoho prostoru.
Co stálo za pádem kryptoměn v roce 2022 a jaký bude rok 2023? Podívejme se na to, jak si kryptoměny stojí. Osobně se domnívám, že nejdůležitější důvody cenového propadu byly tři.
Nefunkční byznys model
Prvním důvodem cenového propadu mnoha tokenů byl nefunkční byznys model na ně navázaných projektů. Za každou kryptoměnou stojí nějaká idea, důvod, proč byla kryptoměna vytvořena, a cíl, který má projekt splnit. Projekty by měly řešit problémy. Za řešení problémů pak musí být někdo ochotný zaplatit. Během roku 2022 se však ukázalo, že mnoho z projektů nemá buď vůbec žádný produkt a ani ho není schopno vytvořit, nebo ho není schopno dodávat v dostatečné kvalitě.
V horším případě pak produkt investory vlastně nezajímal a cena projektu byla tažena pouze spekulativním nadšením. Propady ceny koncových kryptoměnových projektů se pak promítly i do problémů, které postihly i takzvané Layer 1 a Layer 2 blockchainy. Když většina projektů na vašem blockchainu zkrachuje a počet uživatelů klesá, není důvod, aby jeho cena rostla.
Krásný příklad je decentralizovaná burza Uniswap. Dle analýzy byla většina projektů spuštěných na této decentralizované platformě takzvaně rug pully – to znamená, že vydavatelé tokenů neměli ve skutečnosti v úmyslu rozjet plnohodnotný projekt, ale pouze vybrat prostředky od investorů a zmizet.
Oblast decentralizovaných financí (DeFi) pak čelila zásadnímu problému – špatnému risk managementu a fatálním chybám designu v úvěrovém mechanismu. V kryptosvětě tak vznikl smrtící koktejl, který všechno poslal k zemi, a objevil se také například krach pokoutného fondu Celsius Network. V neposlední řadě se pak ukázalo, že část kapitálu zamčeného v DeFi je zcela fiktivní, což je spojeno i s problémy, které měly Layer 1 blockchainy, jmenovitě Solana. Ukázalo se, že většina DeFi projektů na tomto chainu byla propojena a půjčovala si prostředky mezi sebou.
Konec levných peněz
Rok 2022 se nesl ve znamení zvyšování úrokových sazeb, kdy americká centrální banka začala utahovat rozvolněnou měnovou politiku charakteristickou pro období boje s covidem. Po dvou letech politiky nulových úrokových sazeb americká centrální banka velice prudce šlápla na brzdu a zvýšila sazby na současných 4,3 procenta.
O tom, co znamená zvyšování sazeb, už toho bylo řečeno hodně, minimálně od léta jsou sazby ústředním tématem všech debat týkajících se investování a spekulace. Na rozdíl od období býčího trhu se jednání americké centrální banky (FOMC meetingy) stala jedněmi z nejdůležitějších cenotvorných událostí.