Pražská FAMU chce za dva roky otevřít novou katedru, zaměřenou na tvorbu videoher

Jiří SvobodaJiří Svoboda

BUDOVA_FAMU
0Zobrazit komentáře

Přestože vývoj videoher má v České republice poměrně silnou tradici, možnosti vzdělání tomu až doposud příliš mnoho nenasvědčovaly. Změnit by to mohla pražská Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU), která se již za dva roky chystá otevřít novou katedru pro zájemce o tvorbu videoher. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to prozradil děkan fakulty Pavel Holý.

Vyučovat se bude formou magisterského studia, ale protože jde o FAMU, nebude se zaměřovat primárně na programování a technickou stránku vývoje, ale spíše na videoherní design. To kvůli tomu, že většina dnešních her nezačíná od nuly, ale staví na existujících enginech. I tak se však chystá spolupráce například s oborem počítačové grafiky a vývoje na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

samorost3

Přečtěte si takéČeskou hrou roku 2016 je populární adventura Samorost 3Českou hrou roku 2016 je populární adventura Samorost 3

„Je to přirozené. Počítačové hry potřebují scenáristy, dramaturgy, animátory i zvukaře, k FAMU má tedy celý obor mnohem blíž, než se zdá. Předkládá nové výzvy, které ale vycházejí z principů, jež se u nás dávno vyučují,“ vysvětluje děkan pro Aktuálně.cz

Krom spolupráce s jinými vzdělávacími ústavy jsou v jednání i úzké kooperace s velkými vývojářskými studii, ze kterých by jednak mohli přijít zkušení učitelé a které by také mohly nabídnout okamžité uplatnění pro studenty.

eurotrucksimulator

Euro Truck Simulator 2, dílo českého studia SCS Software

Fakulta videoherního designu na FAMU bude vůbec prvním projektem svého druhu v Česku. Jak vychází z databáze VysokeSkoly.cz, v tuzemsku se přímo počítačovým hrám věnují jen dva obory, oba jsou ale technického charakteru. Prvním je výše zmíněná Počítačová grafika a vývoj počítačových her na Matematicko-fyzikální fakultě, druhým je bakalářský obor Počítačové hry a grafika Fakulty elektrotechnické na ČVUT.

kigdomecome

Foto: Wikimedia Commons, Warhorse studios, SCS Software