Přečte za vás text a rozpozná objekty. OrCam MyEye 2 je chytrý nástavec na brýle pro zrakově postižené

orcam-myeye-22

Foto: OrCam Technologies

OrCam MyEye 2 je lehká a kompaktní tyflopomůcka s velkým potenciálem

0Zobrazit komentáře

MyEye druhé generace představuje velice šikovné a multifunkční zařízení, které je schopno zrakově postižené či nevidomé osobě výrazně pomoci v překonávání řady problémů, se kterými se člověk se špatným či nulovým zrakem může setkat. Je kompatibilní snad se všemi druhý brýlí a prodává se i v České republice.

V poslední době se představila celá řada novinek, která má za cíl pomáhat zrakově postiženým osobám. Nedávno jsme vás informovali o chytré slepecké holi, která dokáže osobu upozornit na překážku před ní či jí určí správný směr, kterým se vydat. S navigací pomáhá také novinka od Seznamu, kterou jsou hmatové mapy pro nevidomé. Ti si je mohou dokonce nechat vytisknout zcela zdarma.

OrCam MyEye 2 je další novinkou, která slibuje nevidomým o něco lepší kvalitu života a větší soběstačnost. Zařízení je dílem izraelské společnosti OrCam Technologies, která se zabývá možností zabudování technologie umělého vidění do nositelných zařízení. Taková technologie je určena pro osoby nevidomé a slabozraké, ale najde své uplatnění i u osob s problémy se čtením, jako jsou dyslektici či osoby se zrakovou únavou.

orcam-myeye-23

Foto: OrCam Technologies

OrCam MyEye 2

Společnost byla založena v roce 2010 Amnonem Shashuou a Zivem Aviramem, kteří dříve působili ve společnosti Mobileye, zabývající se autonomními technologiemi pro automobily. Jejich společnost OrCam v roce 2017 přešla za částku 15,3 miliardy dolarů (přibližně 360 miliard dolarů) pod křídla Intelu, který nadále pokračuje ve vývoji zařízení MyEye a dalších tyflopomůcek.

Nyní přichází s jeho druhou generací, která představuje kompaktní zařízení, které se jednoduše upevní na stranici v podstatě jakýchkoliv brýlí. Zařízení je vybaveno malým reproduktorem a kamerou s vysokým rozlišením, kterou lze aktivovat pomocí intuitivních gest či přejetím prstu po boku přístroje. S pomocí umělé inteligence dokáže zařízení předčítat tištěný i digitální text, rozpoznat obličej a výrobky, umí určit bankovky a také barvy.

Zařízení je schopno číst čárové kódy a automaticky porovnávat, zda má produkt uložen ve své paměti, která obsahuje několik desítek tisíc položek. Pokud jej v ní najde, informuje svého majitele o jeho názvu, chuti či váze. Do paměti je možné ukládat nové produkty, a stejně tak i obličeje a jména, které se k nim pojí.

MyEye 2 může všechny informace předávat svému uživateli prostřednictvím zabudovaného reproduktoru, nebo jej lze pomocí Bluetooth propojit se sluchátky, externími reproduktory či naslouchátky podporující Bluetooth rozhraní. Dobrou zprávou pro přibližně 20 tisíc nevidomých žijících v České republice je to, že zařízení je k dispozici i v České republice, a komunikace s uživatelem může probíhat kromě angličtiny a němčiny také v češtině.

uber-one-app

Přečtěte si takéJedna aplikace vládne všem. Uber v nové aplikaci propojuje taxíky, kola a koloběžky s rozvozem jídlaJedna aplikace vládne všem. Uber v nové aplikaci propojuje taxíky, kola a koloběžky s rozvozem jídla

Před samotným zakoupením je možné si MyEye 2 vyzkoušet a v některých případech lze na pořízení této tyflopomůcky zažádat o finanční příspěvek od Úřadu práce. To je důležitá informace, vezmeme-li v potaz cenu zařízení přesahující 100 tisíc korun.

„Naším cílem je pomáhat zrakově postiženým, přičemž OrCam MyEye představuje nejen skutečný přelom na poli kompenzačních pomůcek jako takových, ale také nevídanou měrou zvyšuje kvalitu života nevidomých a slabozrakých,“ říká Dr. Yonatan Wexler, výkonný viceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti OrCam Technologies.

orcam-myeye-24

Foto: OrCam Technologies

OrCam MyEye 2 lze upevnit na jakýkoliv typ brýlí

„Náš přístroj přináší zrakově postiženým nepoznanou míru nezávislosti, umožňuje jim úspěšně studovat, pracovat a zvládat každodenní aktivity,“ doplňuje.

Zařízení se setkává s velkým úspěchem nejen u svých uživatelů, ale u i expertů na podobná zařízení. Na brněnském veletrhu OPTA 2019, který se věnuje péči o kvalitu zraku, získalo zařízení ocenění nejlepšího technologického exponátu a je držitelem celé řady dalších ocenění s mezinárodním významem. Mezi ně patří vítězství v soutěži Las Gadget Standing na celosvětově největším veletrhu spotřební elektroniky CES, vítězství v pařížské soutěži Greater Paris Metropolis Pitch Challenge či ocenění Red Herring Top 100 Europe 2019.

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym