Překladač, který strčí Google do kapsy, moderní včelařství Forsage a CZC.cz v zisku. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

dv-fo

Foto: CzechCrunch / Forsage

Minulý týden ovládli roboti. Tedy ne tak docela. Řeč je o překladači DeepL z německých dílen, který dokáže do mnoha jazyků překládat i složitější věty a je výrazně přesnější než zaběhlý Google Translate. Je tady týdenní rekapitulace těch nejzásadnějších článků, které jsme v uplynulých dnech publikovali.

Jen o ryzích technologiích ale předešlý týden nebyl. Silně rezonoval i příběh o moderním včelařství pro 21. století Forsage, které přináší neotřelý monitoring včel pomocí internetu věcí (IoT) a umístilo se v našem žebříčku Udržitelný byznys roku ’21, a úspěch sklidilo i CZC.cz, jež vyrostlo o třetinu a skončilo v zisku.

Ostatní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Nekonečná studnice námětů pro Amazon: Amazon nakoupil za 8,5 miliardy dolarů slavná filmová studia MGM, ale největším tahákem pro něj není James Bond. Je to hlavně obří katalog filmů a v něm nekonečná studnice námětů, ve kterých se budou hledat nové blockbustery.

? Zpomal, dokud není pozdě: Přes 86 procent řidičů překračuje povolenou rychlost a může za 40 procent smrtelných nehod v Česku. Právě na tento problém upozorňuje kampaň 13 minut, která vyvrcholí dokumentem od spoluautora snímku V síti Víta Klusáka.

⚡ V Lovosicích vyrostly nové nabíjecí stanice: Dobrá zpráva se k řidičům elektromobilů přiřítila z Lovosic, kde bylo vybudováno dvanáct ultrarychlých nabíjecích stanic napájených z vodní elektrárny a také několik Superchargerů pro Tesly.

? Stream.cz se vrací: Portál Stream.cz se vrací. Díky rostoucí sledovanosti klasické Televize Seznam se dosavadní videoobsah Seznamu opět rozdělí, současný web připadne terestrické TV a online pořady zamíří pod staronovou doménu.

✈️ České Zuri nabírá miliony korun: Hlavní postava startupu Zuri Michal Illich pro svá elektrická letadla budoucnosti získává další důležitou investici ve výši 300 tisíc eur, která putuje také od Marka Rosy z GoodAI.

? Hedepy má za sebou úspěšný rok: Přes videohovory mohou fungovat i psychoterapeutická sezení, což potvrzuje česká služba Hedepy. Ta od minulého roku průběžně roste a nyní hlásí investici osmi milionů korun od Martina Rozhoně a dalších.

?? Attentat 1942 zaujal až v Applu: Česká hra Attentat 1942 z prostředí Protektorátu, ze kterou stojí studio Charles Games, zaujala v Applu a vysloužila si finálové postavení v prestižních designových cenách Apple Design Awards.

✉️ Je tady další CC Watch: Proč chce slavný Quentin Tarantino skončit s režií raději dřív a jak vypadá nové sci-fi od tvůrců Westworldu? Nejen to se dozvíte v novém vydání newsletteru CC Watch, kde obdržíte i tipy k filmovému a seriálovému sledování.

***

Německý překladač DeepL výrazně překonává schopnosti Googlu. Jeho texty jsou k nerozeznání od práce člověka

deepl

Foto: CzechCrunch

DeepL je v překladech výrazně přesnější než Google Translate

Přijdou překladatelé o živobytí? Německý překladač DeepL je totiž až děsivě spolehlivý, výsledek jeho neuronových sítí připomíná práci člověka a několikanásobně předčí Google Translate.

***

Včelaření pro 21. století. Český projekt Forsage přináší neotřelý způsob monitoringu včel pomocí internetu věcí

forsage1

Foto: Forsage

Forsage je český startup propojující svět chovu včel s moderními technologiemi

Proč rušit včely, když technologie umožňují jejich kontrolu i na dálku? Na to odpovídá český Forsage se systémem, který včelařům ukazuje vše důležité, co se v jejich úlech děje. I proto se projekt umístil v našem žebříčku Udržitelný byznys roku ’21.

***

CZC.cz vyrostlo o třetinu na 5,5 miliardy korun. Stejně jako jeho mateřská Mall Group hlásí překlopení do zisku

dvorakova-czc

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jitka Dvořáková, generální ředitelka CZC.cz

E-shop s elektronikou CZC.cz během uplynulého roku vystřelil v tržbách a hlásí nárůst na 5,5 miliardy korun. Stejně jako jeho mateřská Mall Group se navíc dostal do černých čísel.

***

Stock Options pro zaměstnance
V USA je možnost podílet se na programu zaměstnaneckých akcií (ESOP) jedním z nejdůležitějších bodů při výběru práce. U nás, pokud tu vůbec tato možnost je, jsou často důležitější stravenky. S radostí vás proto zveme na online událost zaměřenou na téma Stock Options pro zaměstnance pod hlavičkou CzechCrunch Shine. Více informací nalezenete zde.

7acb0849-5cd7-cfe5-b5ea-23e3d524a133

***

Motivace, loajalita a peníze aneb zaměstnanecké akcie v Česku & květnové novinky ze světa VC

ccvc52

Zaměstnanecké akcie jsou velké téma, které hýbe startupovým světem. Proto jsme se na ně podrobně podívali v novém díle investičního newsletteru CCVC, jelikož i v Česku jimi své pracovníky začíná odměňovat stále více firem.

***

Místo tradera vyměnil za bakterie a kvasinky. Teď s Magu spouští velkovýrobu kombuchy a míří na 60 tisíc lahví měsíčně

marek-siwy-boxed-magu

Foto: Magu

Marek Siwy a kombucha. Základní kameny společnosti Magu

Opustil kariéru tradera a pod značkou Magu vyrábí nápoj kombucha. Ručně a s nevídanou péčí. „Nápojáři se nám vysmáli, že tak to fungovat nemůže. Očividně může,” říká Marek Siwy a míří na 60 tisíc prodaných láhví měsíčně.

***

Maybach se s érou spalovacích motorů loučí dvanáctiválcem. 612 koní a přemíru luxusu koupíte i v Česku za 5,5 milionu

maybach_-3

Foto: Daimler

Mercedes-Maybach S s dvanáctiválcem pod kapotou

Mercedes-Maybach S je to nejluxusnější, co si od slavné značky můžete koupit. Nově je k dispozici s dvanáctiválcem pod kapotou i na českém trhu. Jen musíte počítat s tím, že na cenovce, která startuje na 5,5 milionu, rozhodně neskončíte.

***

Dáte groš zaklínači? Deskovka The Witcher rozjela kampaň na Kickstarteru, za pár dní vybrala 100 milionů a bude v češtině

witcher-old-world

Foto: Go on Board

Desková hra The Witcher: Old World nabírá na Kickstarteru miliony

Začalo to povídkami Andrzeje Sapkowského, pokračovalo úspěšnou trilogií videoher a teď se do světa Zaklínače podíváme v nové deskové hře. Na Kickstarteru nabrala už 100 milionů korun a vyjde i v češtině.

***

Aukro má nového šéfa. Povede ho Jan Sadílek z Alzy a do čtyř let chce v obratu dosáhnout na 20 miliard

sadilek

Foto: Alza/CzechCrunch

Jan Sadílek, generální ředitel Aukra

Aukro má před sebou velké plány a také nového šéfa. Největší český aukční portál chce do čtyř let atakovat v obratu 20 miliard korun a nově ho povede Jan Sadílek, který přichází z Alzy.

***

Rimac odhalil elektrický hypersport za 51 milionů. Exkluzivní Nevera zvládne přes 400 km/h a naučí vás jezdit na okruhu

rimac_-9

Foto: Rimac

Rimac Nevera při focení na silnici

Ani dvě Porsche Taycan Turbo S nemají dohromady takový výkon jako Rimac Nevera. Novinka od chorvatské automobilky zvládne přes 400 km/h a dokonce vás naučí jezdit závodní okruhy.

***

Český startup Ydistri řeší problém „mrtvých“ zásob na prodejnách. Investoři do něj posílají přes 60 milionů korun

ydistri

Foto: Ydistri

Lukáš Eštvanc a Roland Džogan, spoluzakladatelé startupu Ydistri

Pomoci prodat „mrtvé“ zboží, které by jinak leželo ladem na prodejně, si klade za cíl český startup Ydistri. Firmám tím dokáže šetřit peníze a sám teď nabírá desítky milionů korun od investorů včetně Michala Menšíka.

***

Americký startup Outreach buduje v Česku velký tým a po nové investici jeho hodnota přesáhla už 4 miliardy dolarů

bergl-outreach2

Foto: Outreach

Tomáš Bergl řídí pražskou pobočku startupu Outreach

V Česku o sobě dává stále více vědět americký startup Outreach, který po poslední velké investici hlásí, že jeho hodnota už překročila čtyři miliardy dolarů. Pražskou pobočku vede Tomáš Bergl a má s ní velké plány.

***

Investor Ondřej Tomek posílá 10 milionů do Flangi, e-shopu s luxusním zbožím do domácnosti

lenka-petrlickova

Foto: Flangi

Lenka Pertlíčková, zakladatelka e-shopu Flangi

V e-shopu Flangi Lenka Pertlíčková nabízí luxusní zboží do domácnosti, chce prodávat v Česku nedostupné značky a stát se jedničkou ve střední Evropě. Tyto ambice podpoří 10 milionů od fondu miliardáře Ondřeje Tomka.

***

Český Retailys pomáhá e-shopům s expanzí po Evropě a od investorů nabírá 40 milionů korun

retailys-team-regular-min

Foto: Retailys

Tým startupu Retailys

Česká e-commerce platforma Retailys pomáhá e-shopům s expanzí do zahraničí a příští rok chce zprostředkovat prodeje za miliardu korun. I proto do ní Michael Rostock-Poplar a další investoři posílají 40 milionů.

***

Livesport roste. Poprvé překonal 100 milionů uživatelů a ve svém pražském sídle otevřel nové kanceláře

reaktor_livesport_offices_boysplaynice_50

Foto: BoysPlayNice

Kanceláře české společnosti Livesport

Přestože pandemie na čas zastavila i sport, Livesport ji přečkal a už zase roste. Poprvé překonal 100 milionů uživatelů, nabral rekordní počet kolegů a otevřel nové kancelářské prostory. Podívejte se, jak vypadají.

***

NFT proniká do mainstreamu, musí ale dospět. Největší potenciál má v herním průmyslu, říká Gleb Kostarev z Binance

gleb-kostarev

Foto: Binance

Gleb Kostarev, ředitel směnárny Binance pro východní Evropu

Sílu NFT vnímá i největší kryptoměnová směnárna Binance, jejíž šéf pro východní Evropu Gleb Kostarev nám ve velkém rozhovoru přiblížil, kde mají takzvané nezaměnitelné tokeny obří potenciál a jak ovlivňují nejen trh s digitálním uměním.

***

Temné hudební album a ještě temnější NFT. Český umělec JAF 34 vydává neofuturistická grafická díla

jaf34-1

Foto: JAF 34/Tomáš Vrana

Vizuální dílo od umělce JAF 34, na kterém pracoval s fotografem Tomášem Vránou

Český umělec JAF 34 naskakuje na rostoucí kryptotrend NFT a coby podporu pro své debutové hudební album vydává neofuturistické obrazy, ze kterých vyzařuje temnota a prázdnota společnosti.

***

Musím naplnit velká očekávání, říká nový šéf e-shopu Queens Tomáš Böhm. Díky Footshopu se dokážeme hodně zlepšit

tomas-bohm-ceo-queensu-boxed

Foto: Queens

Tomáš Böhm, ředitel streetwear e-shopu Queens

E-shop se streetwearovou módou Queens. načíná další kapitolu. Jeho nový šéf Tomáš Böhm ve velkém rozhovoru popisuje, v čem pomůže spojení s Footshopem, kam se chystá expandovat, a zdůrazňuje, že musí naplnit velká očekávání.

***

Hudba přináší radost a té není nikdy dost, říkají zakladatelé Kytary.cz. V pandemii vyrostli o čtvrtinu a atakují miliardu

kytary-boxed

Foto: Kytary.cz

Spolzakladatelé Kytary.cz Jan Pils a Vladimír Myslík

„Hudba přináší radost. A více nástrojů znamená více radosti,” říkají ve velkém rozhovoru zakladatelé hudebního e-shopu Kytary.cz Vladimír Myslík a Jan Pils po úspěšném roce, během kterého firma vyrostla téměř na miliardu.

***

Bez práce přes 30 tisíc korun měsíčně. V Německu startuje tříletý experiment s nepodmíněným příjmem

ubi-nemecko

Foto: Marcel Maffei

Autoři německého experimentu se základním nepodmíněným příjmem

V Německu startují experiment se základním nepodmíněným příjmem. Přes 120 lidí bude po dobu tří let pobírat každý měsíc více než 30 tisíc korun, aniž by museli pracovat.