Překladač, který strčí Google do kapsy, moderní včelařství Forsage a CZC.cz v zisku. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

dv-fo

Foto: CzechCrunch / Forsage

0Zobrazit komentáře

Minulý týden ovládli roboti. Tedy ne tak docela. Řeč je o překladači DeepL z německých dílen, který dokáže do mnoha jazyků překládat i složitější věty a je výrazně přesnější než zaběhlý Google Translate. Je tady týdenní rekapitulace těch nejzásadnějších článků, které jsme v uplynulých dnech publikovali.

Jen o ryzích technologiích ale předešlý týden nebyl. Silně rezonoval i příběh o moderním včelařství pro 21. století Forsage, které přináší neotřelý monitoring včel pomocí internetu věcí (IoT) a umístilo se v našem žebříčku Udržitelný byznys roku ’21, a úspěch sklidilo i CZC.cz, jež vyrostlo o třetinu a skončilo v zisku.

Ostatní články za minulý týden najdete níže. Nyní přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly. Sledovat můžete i náš Instagram, kde se o denních i důležitých novinkách dozvíte v jiné vizuální formě.

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

? Nekonečná studnice námětů pro Amazon: Amazon nakoupil za 8,5 miliardy dolarů slavná filmová studia MGM, ale největším tahákem pro něj není James Bond. Je to hlavně obří katalog filmů a v něm nekonečná studnice námětů, ve kterých se budou hledat nové blockbustery.

? Zpomal, dokud není pozdě: Přes 86 procent řidičů překračuje povolenou rychlost a může za 40 procent smrtelných nehod v Česku. Právě na tento problém upozorňuje kampaň 13 minut, která vyvrcholí dokumentem od spoluautora snímku V síti Víta Klusáka.

⚡ V Lovosicích vyrostly nové nabíjecí stanice: Dobrá zpráva se k řidičům elektromobilů přiřítila z Lovosic, kde bylo vybudováno dvanáct ultrarychlých nabíjecích stanic napájených z vodní elektrárny a také několik Superchargerů pro Tesly.

? Stream.cz se vrací: Portál Stream.cz se vrací. Díky rostoucí sledovanosti klasické Televize Seznam se dosavadní videoobsah Seznamu opět rozdělí, současný web připadne terestrické TV a online pořady zamíří pod staronovou doménu.

✈️ České Zuri nabírá miliony korun: Hlavní postava startupu Zuri Michal Illich pro svá elektrická letadla budoucnosti získává další důležitou investici ve výši 300 tisíc eur, která putuje také od Marka Rosy z GoodAI.

? Hedepy má za sebou úspěšný rok: Přes videohovory mohou fungovat i psychoterapeutická sezení, což potvrzuje česká služba Hedepy. Ta od minulého roku průběžně roste a nyní hlásí investici osmi milionů korun od Martina Rozhoně a dalších.

?? Attentat 1942 zaujal až v Applu: Česká hra Attentat 1942 z prostředí Protektorátu, ze kterou stojí studio Charles Games, zaujala v Applu a vysloužila si finálové postavení v prestižních designových cenách Apple Design Awards.

✉️ Je tady další CC Watch: Proč chce slavný Quentin Tarantino skončit s režií raději dřív a jak vypadá nové sci-fi od tvůrců Westworldu? Nejen to se dozvíte v novém vydání newsletteru CC Watch, kde obdržíte i tipy k filmovému a seriálovému sledování.

***

Německý překladač DeepL výrazně překonává schopnosti Googlu. Jeho texty jsou k nerozeznání od práce člověka

deepl

Foto: CzechCrunch

DeepL je v překladech výrazně přesnější než Google Translate

Přijdou překladatelé o živobytí? Německý překladač DeepL je totiž až děsivě spolehlivý, výsledek jeho neuronových sítí připomíná práci člověka a několikanásobně předčí Google Translate.

***

Včelaření pro 21. století. Český projekt Forsage přináší neotřelý způsob monitoringu včel pomocí internetu věcí

forsage1

Foto: Forsage

Forsage je český startup propojující svět chovu včel s moderními technologiemi

Proč rušit včely, když technologie umožňují jejich kontrolu i na dálku? Na to odpovídá český Forsage se systémem, který včelařům ukazuje vše důležité, co se v jejich úlech děje. I proto se projekt umístil v našem žebříčku Udržitelný byznys roku ’21.

***

CZC.cz vyrostlo o třetinu na 5,5 miliardy korun. Stejně jako jeho mateřská Mall Group hlásí překlopení do zisku

dvorakova-czc

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jitka Dvořáková, generální ředitelka CZC.cz

E-shop s elektronikou CZC.cz během uplynulého roku vystřelil v tržbách a hlásí nárůst na 5,5 miliardy korun. Stejně jako jeho mateřská Mall Group se navíc dostal do černých čísel.

***

Stock Options pro zaměstnance
V USA je možnost podílet se na programu zaměstnaneckých akcií (ESOP) jedním z nejdůležitějších bodů při výběru práce. U nás, pokud tu vůbec tato možnost je, jsou často důležitější stravenky. S radostí vás proto zveme na online událost zaměřenou na téma Stock Options pro zaměstnance pod hlavičkou CzechCrunch Shine. Více informací nalezenete zde.

7acb0849-5cd7-cfe5-b5ea-23e3d524a133

***

Motivace, loajalita a peníze aneb zaměstnanecké akcie v Česku & květnové novinky ze světa VC

ccvc52

Zaměstnanecké akcie jsou velké téma, které hýbe startupovým světem. Proto jsme se na ně podrobně podívali v novém díle investičního newsletteru CCVC, jelikož i v Česku jimi své pracovníky začíná odměňovat stále více firem.

***

Místo tradera vyměnil za bakterie a kvasinky. Teď s Magu spouští velkovýrobu kombuchy a míří na 60 tisíc lahví měsíčně

marek-siwy-boxed-magu

Foto: Magu

Marek Siwy a kombucha. Základní kameny společnosti Magu

Opustil kariéru tradera a pod značkou Magu vyrábí nápoj kombucha. Ručně a s nevídanou péčí. „Nápojáři se nám vysmáli, že tak to fungovat nemůže. Očividně může,” říká Marek Siwy a míří na 60 tisíc prodaných láhví měsíčně.

***

Maybach se s érou spalovacích motorů loučí dvanáctiválcem. 612 koní a přemíru luxusu koupíte i v Česku za 5,5 milionu

maybach_-3

Foto: Daimler

Mercedes-Maybach S s dvanáctiválcem pod kapotou

Mercedes-Maybach S je to nejluxusnější, co si od slavné značky můžete koupit. Nově je k dispozici s dvanáctiválcem pod kapotou i na českém trhu. Jen musíte počítat s tím, že na cenovce, která startuje na 5,5 milionu, rozhodně neskončíte.

***

Dáte groš zaklínači? Deskovka The Witcher rozjela kampaň na Kickstarteru, za pár dní vybrala 100 milionů a bude v češtině

witcher-old-world

Foto: Go on Board

Desková hra The Witcher: Old World nabírá na Kickstarteru miliony

Začalo to povídkami Andrzeje Sapkowského, pokračovalo úspěšnou trilogií videoher a teď se do světa Zaklínače podíváme v nové deskové hře. Na Kickstarteru nabrala už 100 milionů korun a vyjde i v češtině.

***

Aukro má nového šéfa. Povede ho Jan Sadílek z Alzy a do čtyř let chce v obratu dosáhnout na 20 miliard

sadilek

Foto: Alza/CzechCrunch

Jan Sadílek, generální ředitel Aukra

Aukro má před sebou velké plány a také nového šéfa. Největší český aukční portál chce do čtyř let atakovat v obratu 20 miliard korun a nově ho povede Jan Sadílek, který přichází z Alzy.

***

Rimac odhalil elektrický hypersport za 51 milionů. Exkluzivní Nevera zvládne přes 400 km/h a naučí vás jezdit na okruhu

rimac_-9

Foto: Rimac

Rimac Nevera při focení na silnici

Ani dvě Porsche Taycan Turbo S nemají dohromady takový výkon jako Rimac Nevera. Novinka od chorvatské automobilky zvládne přes 400 km/h a dokonce vás naučí jezdit závodní okruhy.

***

Český startup Ydistri řeší problém „mrtvých“ zásob na prodejnách. Investoři do něj posílají přes 60 milionů korun

ydistri

Foto: Ydistri

Lukáš Eštvanc a Roland Džogan, spoluzakladatelé startupu Ydistri

Pomoci prodat „mrtvé“ zboží, které by jinak leželo ladem na prodejně, si klade za cíl český startup Ydistri. Firmám tím dokáže šetřit peníze a sám teď nabírá desítky milionů korun od investorů včetně Michala Menšíka.

***

Americký startup Outreach buduje v Česku velký tým a po nové investici jeho hodnota přesáhla už 4 miliardy dolarů

bergl-outreach2

Foto: Outreach

Tomáš Bergl řídí pražskou pobočku startupu Outreach

V Česku o sobě dává stále více vědět americký startup Outreach, který po poslední velké investici hlásí, že jeho hodnota už překročila čtyři miliardy dolarů. Pražskou pobočku vede Tomáš Bergl a má s ní velké plány.

***

Investor Ondřej Tomek posílá 10 milionů do Flangi, e-shopu s luxusním zbožím do domácnosti

lenka-petrlickova

Foto: Flangi

Lenka Pertlíčková, zakladatelka e-shopu Flangi

V e-shopu Flangi Lenka Pertlíčková nabízí luxusní zboží do domácnosti, chce prodávat v Česku nedostupné značky a stát se jedničkou ve střední Evropě. Tyto ambice podpoří 10 milionů od fondu miliardáře Ondřeje Tomka.

***

Český Retailys pomáhá e-shopům s expanzí po Evropě a od investorů nabírá 40 milionů korun

retailys-team-regular-min

Foto: Retailys

Tým startupu Retailys

Česká e-commerce platforma Retailys pomáhá e-shopům s expanzí do zahraničí a příští rok chce zprostředkovat prodeje za miliardu korun. I proto do ní Michael Rostock-Poplar a další investoři posílají 40 milionů.

***

Livesport roste. Poprvé překonal 100 milionů uživatelů a ve svém pražském sídle otevřel nové kanceláře

reaktor_livesport_offices_boysplaynice_50

Foto: BoysPlayNice

Kanceláře české společnosti Livesport

Přestože pandemie na čas zastavila i sport, Livesport ji přečkal a už zase roste. Poprvé překonal 100 milionů uživatelů, nabral rekordní počet kolegů a otevřel nové kancelářské prostory. Podívejte se, jak vypadají.

***

NFT proniká do mainstreamu, musí ale dospět. Největší potenciál má v herním průmyslu, říká Gleb Kostarev z Binance

gleb-kostarev

Foto: Binance

Gleb Kostarev, ředitel směnárny Binance pro východní Evropu

Sílu NFT vnímá i největší kryptoměnová směnárna Binance, jejíž šéf pro východní Evropu Gleb Kostarev nám ve velkém rozhovoru přiblížil, kde mají takzvané nezaměnitelné tokeny obří potenciál a jak ovlivňují nejen trh s digitálním uměním.

***

Temné hudební album a ještě temnější NFT. Český umělec JAF 34 vydává neofuturistická grafická díla

jaf34-1

Foto: JAF 34/Tomáš Vrana

Vizuální dílo od umělce JAF 34, na kterém pracoval s fotografem Tomášem Vránou

Český umělec JAF 34 naskakuje na rostoucí kryptotrend NFT a coby podporu pro své debutové hudební album vydává neofuturistické obrazy, ze kterých vyzařuje temnota a prázdnota společnosti.

***

Musím naplnit velká očekávání, říká nový šéf e-shopu Queens Tomáš Böhm. Díky Footshopu se dokážeme hodně zlepšit

tomas-bohm-ceo-queensu-boxed

Foto: Queens

Tomáš Böhm, ředitel streetwear e-shopu Queens

E-shop se streetwearovou módou Queens. načíná další kapitolu. Jeho nový šéf Tomáš Böhm ve velkém rozhovoru popisuje, v čem pomůže spojení s Footshopem, kam se chystá expandovat, a zdůrazňuje, že musí naplnit velká očekávání.

***

Hudba přináší radost a té není nikdy dost, říkají zakladatelé Kytary.cz. V pandemii vyrostli o čtvrtinu a atakují miliardu

kytary-boxed

Foto: Kytary.cz

Spolzakladatelé Kytary.cz Jan Pils a Vladimír Myslík

„Hudba přináší radost. A více nástrojů znamená více radosti,” říkají ve velkém rozhovoru zakladatelé hudebního e-shopu Kytary.cz Vladimír Myslík a Jan Pils po úspěšném roce, během kterého firma vyrostla téměř na miliardu.

***

Bez práce přes 30 tisíc korun měsíčně. V Německu startuje tříletý experiment s nepodmíněným příjmem

ubi-nemecko

Foto: Marcel Maffei

Autoři německého experimentu se základním nepodmíněným příjmem

V Německu startují experiment se základním nepodmíněným příjmem. Přes 120 lidí bude po dobu tří let pobírat každý měsíc více než 30 tisíc korun, aniž by museli pracovat.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym