Přišla tiše, dopadá hlasitě. Revoluce v IT přináší senzory na motýlech i digitální lidi, říká odborník

Budoucnost nepřichází postupně, ale ve skocích. Jeden z nich právě prožíváme, ukazuje technologický šéf Trasku, firmy s obratem přes 1,5 miliardy.

Jan AntošJan Antoš

jan-antos-trask1Komentář

Foto: Trask

Jan Antoš, CTO společnosti Trask

„Svět IT se mění více než kdykoliv předtím,“ říká Jan Antoš, technologický šéf společnosti, která zaměstnává přes tisíc IT odborníků a do světa digitalizace pomáhá stovkám firem, včetně největších jmen bankovního, energetického i automobilového průmyslu. Množství a rychlost změn jsou takové, že je obtížné je vstřebávat jak pro jednotlivce, tak celé firemní týmy, dodává.

Jan Antoš z Trasku sleduje přístup firem i jednotlivců k technologiím dlouhodobě. A aktuální stav popisuje jako souběh mnoha technologických inovací, které způsobí naprostou revoluci v tom, jak tvoříme a využíváme IT. Revoluce je ale nenápadná a žádná jedna technologie neudělá zásadní změnu. Jejich kombinace nás ale přenáší do úplně nové epochy – do doby, kde stávající postupy a procesy kolem IT budou naprosto nedostatečné.

To, čím v oblasti IT procházíme, celé globální změny, ke kterým dochází, ale i předpovědi dalšího vývoje, uvedl Antoš na letošní konferenci Trask Future Insight.

***

Velká demokratizace

Většina z viditelných trendů směřuje k rozšíření IT daleko za hranice komunit a použití, v nichž jsme ho dosud byli zvyklí vídat. V Trasku vidím, že naše role se za poslední měsíce stále výrazněji mění z dodavatelské na konzultační. Místo doručování řešení po nás klienti poptávají spolutvorbu jejich byznysu. Podílíme se nejen na řešení problémů, ale na jejich samotné formulaci. Čím dál častěji se účastníme tvorby zadání a spolu vymýšlíme, co bude nejlepší pro klientovu budoucnost. Byznys a IT se propojují a vytvářejí agilní týmy.

Tentýž pohyb se odehrává i obráceně. Externí i interní IT se posouvají od tvoření k podpoře. Už nemají monopol na vymýšlení technologií. Podílí se na něm řada jiných oddělení, kolegů a entit – partneři, externí dodavatelé, lidé z úplně jiných oddělení. Pomáhají k tomu low-code a no-code přístupy, ale především změna v přemýšlení o IT.

Místo aplikací tak postupně začínáme tvořit platformy. Sady nástrojů, které si uživatel použije sám podle svého. Zatímco aplikace mu přímo nabízela, co má udělat, platforma mu demokratičtěji umožňuje zvolit si řešení sám.

Doba ekosystémová

Do roku 2025 bude 95 procent nových digitálních iniciativ vystavěných na cloudových platformách. Cloud je stejně zásadní, byť nenápadnější revoluce jako současný boom strojového učení. A rozhodně nejde jen o to, že naše aplikace běží v cloudových instancích nebo kontejnerech.

Vývoj směřuje od interních API k externím API, od best-of-breed řešení k ekosystémům. Zásadní pro budoucí architekturu našich IT systémů je kombinace cloud-native přístupu, SaaS řešení a využívání API třetích stran. Čeká nás další vlna, kde od vývoje řešení vlastními silami (velmi rozšířená v agilních týmech) půjdeme zpět k využití hotových řešení – ale jinak, z menších kostiček předintegrovaných mezi sebou a připravených v serverless infrastruktuře.

Trask

Trask je česká technologická společnost, která od roku 1994 pomáhá rozvíjet…

Rozdíl mezi in-house vývojem a využitím hotové služby bude tak dramatický, že sestavování z komponent bude jednoznačně dominovat budoucímu vývoji. A právě díky předintegrovanosti služeb a komponent mezi sebou budeme čím dál více směřovat k výběru věcí kompatibilních s ekosystémem, který jsme si zvolili. Cloud bude rozhodovat o tom, které řešení použijeme. Nemusíme se ale bát, ekosystémy budou opravdu robustní a otevřené mnoha vendorům.

Nereagujte. Předběhněte vývoj

Čím rychleji se věci mění, tím rychleji dnes musíme uvažovat, co nejpřesněji znát aktuální situaci, a proto je nutné přijmout takzvaný event based mindset, tedy všímat si a vstřebávat změny ve chvíli, kdy nastávají: právě teď. IT se posunuje od role správce dat do role nervového systému, který reaguje na další a další eventy. Při tvorbě řešení už nebudeme vycházet z aktuálního stavu dat, ale z událostí, které se zrovna dějí. V těch bude klíč k našim dalším akcím.

Čekají nás změny. Přichází čas kvantových počítačů, široce dostupných trénovacích dat, pronajímaných za peníze, čas simulačních platforem, trhu s daty, platforem pro orchestraci AI, low-code a no-code. Nikdo z nás nezná budoucnost přesně. Co ale víme, je, že musíme změnit a zpružnit přístup a vycházet z toho, co se děje. Nikoliv z toho, co máme interně za dané.

Sci-fi doba, kdy vás sledovat mohou i motýli

Na článcích o budoucnosti bývá nejvíce sexy předpovídání trendů. Co jsou teď ty velké věci, které můžeme čekat v příštích letech? Neochudíme vás o ně: na co se tedy soustředit?

Budoucnost není metaverse, jehož hype od loňska ještě vyrostl. Všichni si ale uvědomujeme, že jeho doba je daleko a prakticky ještě dlouho nebude k ničemu dobrý. Přestože se nás Mark Zuckerberg snaží přesvědčit o opaku, budoucnost pracovních schůzek opravdu není v avatarech.

Velká věc je tiny IT. Miniaturizace. Už dnes máme senzory, které můžete namontovat na motýla, senzory bez baterky, senzory, co berou energii z Wi-Fi pozadí kolem. Zanedlouho budeme mít kolem sebe obří senzorový network. Bude levný a snadno čitelný – senzory lze tisknout na papíru nebo na látce. Díky nim dostaneme mnohem lepší přehled o svém okolí a prostředí. Shromáždíme obrovské množství dat. Jak s nimi budeme pracovat, to vidí optimisté a pesimisté různě.

Miniaturní čipy můžou mít jen několik milimetrů

Přichází čas kvantových počítačů. Jejich vývoj jde dopředu extrémně rychle. Každý rok se zdvojnásobuje až ztrojnásobuje počet využitelných qubitů a dokážeme s nimi pracovat v cloudu. Výpočty z kvantového počítače si můžeme koupit kreditkou.

Tím samozřejmě vstupuje do hry otázka bezpečnosti. Výpočet, který dřív potřeboval tisíce roků, je dnes možný za hodiny. Kvantové počítače budou brzy schopny cracknout data, která potřebujeme držet, jako jsou údaje z pasů, kryptoklíče, digitální podpisy nebo medicínské záznamy.

A jako třešničku na dortu si schováváme digitální lidi. Už René Descartes v roce 1638 uvažoval o dobách, kdy bude těžké rozlišit, kdo je živý a kdo je stroj. Ty časy jsou tady. Těžko už dokážeme rozlišit živého člověka a chatbota napojeného na AI. Uměle vytvořené obrázky vyhrávají fotografické soutěže, dokážeme synteticky vytvořit lidský hlas a za chvíli budeme točit nové a nové filmy s dávno mrtvými herci. Kolem digitálních osob se rozvíjí celá ekonomika.

Budoucnost nepřichází postupně, ale ve skocích. Jeden z nich právě prožíváme. A jenom ti odvážní a připravení dokážou takového skoku využít. V Trasku sledujeme trendy a rádi s vámi probereme, jak udržet váš byznys na čele pelotonu.

CC Premium

Partnerem článku je Trask

Trask

Trask je česká technologická společnost, která od roku 1994 pomáhá rozvíjet…

Klíčoví lidé

trask-filip-tomanek

Filip Tománek

COO, Partner