Programátorem za 7 měsíců. První slovenská absolventka popisuje, jaký je unikátní kurz Lambda School

ivana-huckovaRozhovor

Foto: Archiv IH

Absolventka Lamba School Ivana Hučková

0Zobrazit komentáře

Lambda School je americký startup, který nabízí přelomový sedmiměsíční online kurz programování. Přelomový proto, že účastníci neplatí nic předem. Teprve až získají zaměstnání v oboru, platí ve formě podílu z platu (17 % po dobu dvou let). Pokud kandidát ve Spojených státech nezíská přiměřený plat 50 tisíc dolarů ročně (přes 1,1 milionu korun), neplatí nic.

Lambda tak významně redukuje bariéru vstupu a riskuje spolu se studentem. Není tak divu, že v tuto chvíli dostává už přes 100 tisíc přihlášek ročně. Inovativní škola má navíc v zádech prestižní investory v čele s Google Ventures a Y Combinatorem a kurzem již prošlo kolem dvou tisíc absolventů.

Dle dostupných statistik si najde práci s odpovídajícím platem 86 % absolventů, a to do šesti měsíců. Lambda na začátku letošního roku začala vyučovat i v evropském čase (jde o online kurz), a co více, jedním z úspěšných absolventů z prvního běhu je i slovenská studentka Ivana Hučková, které jsme se zeptali, jaká Lambda School ve skutečnosti je.

ivana-huckova

Foto: Archiv IH

Absolventka Lambda School Ivana Hučková

Jak ses dostala k programování?
Vystudovala jsem fakultu managementu v Bratislavě. Po promoci jsem šla na rok do Kanady, cestovala a po návratu jsem se připojila jako technický recruiter k Operamu, což je americká společnost s pobočkou v Bratislavě. Chtěla jsem co nejvíce rozumět své práci, která je s programováním přímo spojená. Začala jsem proto dělat kurzy webového vývoje na online platformě Udemy. Stávalo se mi, že jsem pracovala na projektu i do dvou do rána, a postupně jsem přišla na to, že mě webový vývoj opravdu baví. Rozhodla jsem se proto stát vývojářkou.

Jaké byly možnosti se programování naučit?
Je důležité se zamyslet, co chce člověk dělat, protože to výrazně ovlivňuje, jaký kurz si vybrat. Dívala jsem se po různých bootcampech v Evropě a zjistila jsem, že mnoho z nich má pro ženy velké slevy. Například tříměsíční kurz od prestižního Le Wagon vyšel zhruba na čtyři tisíce eur (lehce přes 100 tisíc korun). Možnosti jsou i v Praze, ale tam učí PHP a já věděla, že chci Javascript.

veronika-gabrielova-pb

Přečtěte si takéZ nemocnice do globálního technologického startupu. Jak se z mladé zdravotní sestry stala úspěšná vývojářkaZ nemocnice do globálního technologického startupu. Jak se z mladé zdravotní sestry stala úspěšná vývojářka

Pak jsem se na Twitteru náhodou dostala k účtu Austena Allreda, zakladatele Lambda School, který dva týdny nato oznámil první evropský běh. Hned jsem se přihlásila, prošla výběrem a v lednu 2019 začala.

Proč tedy nakonec právě Lambda School?
Program je sestaven lidmi, kteří jsou přímo v San Francisku, tedy hlavním centru technologií. Také jsem nechala do curricula nahlédnout mým přátelům-vývojářům, kteří říkali, že to stojí za to. Lambda je zároveň velmi transparentní a hodně studentů veřejně zaznamenává svůj průběh studia (viz video níže). Snadno si tak najdete například na Githubu jejich účty a podíváte se, na čem pracují.

Jak důležitou roli hraje model financování?
Velkou. Kdybych musela platit kurz předem, což by bylo zhruba 18 tisíc eur (460 tisíc korun), tak bych ho ani nezvažovala. Lambda si to nicméně uvědomuje, sami si dělali průzkum a zjistili, že lidé mají strach zaplatit dopředu tak velkou částku, pokud nemají jistotu, jaký bude výsledek. Studenti, kteří školu úspěšně dokončí a najdou zaměstnání s platem minimálně 2 300 eur (téměř 60 tisíc korun) měsíčně, odvádí Lambdě 10% podíl z platu po dobu čtyř let.

Bylo těžké se dostat do Lambdy?
Upřímně řečeno, ani to tak složité nebylo. Myslím si, že o této možnosti v Evropě mnoho lidí ani nevědělo. Když podáváte přihlášku, musíte mít nějaké základy programování, ale pokud je nemáte, můžete je získat díky bezplatnému přípravnému kurzu přímo od Lambdy. Součástí přihlášky je pak také čtvrthodinový pohovor, kde se ptají na vaši motivaci a schopnost být sedm měsíců bez příjmu. Kurz je totiž na plný úvazek a na práci není čas. Do prvního evropského běhu nakonec přijali celkem 20 lidí.

„Ze dne na den je člověk doma a je těžké najít balanc.“

Jaké byly začátky?
Začátky byly náročné. Nešlo ani tak o učivo, ale o celkovou změnu režimu. Ze dne na den je člověk doma a je těžké najít balanc. Můžete totiž klidně celý den strávit učením, ale pak také riskujete, že brzy vyhoříte, když před sebou máte sedm takových měsíců. Učiva je navíc tolik, že se člověk ani nikdy nenaučí všechno.

Kdo byli tvoji spolužáci?
Bylo nás dohromady dvacet, dva jsme byli ze Slovenska a celkem nás bylo pět žen. Každý měl motivaci jinou. Jeden spolužák z Barcelony už pracoval na svém startupu a chtěl umět programovat, další zrovna oslavil osmnáctiny a dostudoval střední školu. Přidali se i lidé z HR, call center, designéři, obchodníci.

lamba-school1

Jak vypadal tvůj běžný den?
Lambda trvá sedm měsíců (nově již devět měsíců – pozn. red). Každý pracovní den od 9 do 10 hodin je tzv. code challenge, případně code review. Poté následuje dvouhodinová živá lekce přes aplikaci Zoom, při které je možné se učitele na cokoliv zeptat. Od 13 do 17 hodin je coding time, kdy si máte prakticky procvičit to, co jste se teoreticky naučili v ranní lekci. Nejvíce času tak člověk stráví programováním.

Sedm měsíců strávených výhradně doma programováním zní jako náročný úkol. Jak to lze zvládnout?
Přestože je Lambda online kurz, je velmi osobní a člověk je tak hodně v kontaktu s ostatními lidmi. Byla jsem neustále na konferenčních hovorech se spolužáky. Zároveň máme i svého asistenta, který vám pomáhá, když si s něčím nevíte rady. Většina lidí studuje z domu, někteří ale využívají coworkingů.

Byl nějaký moment, kdy jsi chtěla skončit, nebo kdy chtěl skončit někdo jiný?
Ne, takový moment tam za mě nebyl, ale jeden spolužák předčasně ukončil kurz z rodinných důvodů. Lambda ale má své krizové momenty, například začátek s Reactem (Javascript knihovna) je náročný. Pak zase přicházejí ty momenty euforie, kdy se vám něco povede a zapomenete na to, jak to bylo těžké.

Jak ses potýkala s tím, že je kurz celý v angličtině?
Strávila jsem několik měsíců ve Spojených státech a v Kanadě, takže jsem s tím neměla problém. Myslím, že je potřeba úroveň C1. Jeden osmnáctiletý spolužák měl na začátku těžkosti, ale zvládl to. Celkem bylo jen šest rodilých mluvčích z Velké Británie, zbytek z nás měl angličtinu jako druhý jazyk. Lektoři byli naopak rodilí mluvčí z USA a asistenti byli alumni z Lambda School z Indie, Polska a USA.

Asistentem se můžeš stát po třech měsících výuky, je to finančně ohodnocená pozice. Když vás vyberou, tak za zhruba dva tisíce dolarů (46 tisíc korun) měsíčně pomáháte tři měsíce dalším studentům. Nicméně se tím prodlužuje délka vašeho studia.

Kdyby sis mohla Lambdu projít znovu, změnila bys něco?
Počítala bych s tím, že to není sprint, ale maraton. Je to především dlouhodobá záležitost a není možné se naučit vše během jednoho týdne. Zároveň mi velmi pomohlo, že jsem absolvovala online kurzy Udemy a vybudovala dvě webové stránky. Pokud mají lidé čas před přihlášením do Lambdy, tak bych doporučovala projít si CSS a Javascript. S CSS jsem si hrála již předtím, měla jsem tak náskok a mohla jsem při cvičení věnovat více času Javascriptu.

ivana-huckova2

Foto: Archiv IH

Absolventka Lambda School Ivana Hučková

Jak se lišila očekávání s realitou?
Měla jsem velká očekávání, už jen kvůli tomu, že za Lambda School stojí jako investor Y Combinator. Čekala jsem, že si po skončení kurzu najdu práci jako webová vývojářka. Jsem s kurzem spokojená.

Jaké kroky následovaly po dokončení kurzu?
Lambda School vám rozhodně negarantuje, že si najdete práci, ani vám nepomáhá s jejím hledáním. Je tak na vás, abyste se rozhodli, kam se vydáte dál. Obecně vám však poskytují velkou podporu. Student má k dispozici kariérního kouče, kouče pro vytvoření životopisu nebo možnost udělat si přijímací pohovory nanečisto. Já jsem začala s hledáním práce měsíc před skončením kurzu s tím, že jsem měla dvě strategie.

manaburger_white_2

Přečtěte si takéDo rozjetého vlaku s falešnými burgery naskakují i Češi. Rostlinné maso začíná prodávat ManaDo rozjetého vlaku s falešnými burgery naskakují i Češi. Rostlinné maso začíná prodávat Mana

Začala jsem hledat společnosti, ve kterých je možné pracovat bez ohledu na lokaci. Filozofie Lambdy je, že vaše první práce nemusí být ta vysněná, tou se stane třeba až druhá nebo třetí práce, kterou najdete. Já jsem však chtěla „dream job“ od začátku. V rámci své druhé strategie jsem se snažila využít svou síť kontaktů a nakonec jsem se tak dostala až do své současné práce ve švédském startupu Grafana. Pracuje v něm totiž můj bývalý kolega, který předal dál můj životopis.

V rámci školního projektu jsem také pracovala na tzv. Toxic Hackers, kde jsme prošli 15 milionů komentářů z Hacker News a posuzovali jejich negativitu. Díky tomu jsem dostala i jednu pracovní nabídku ze San Franciska.

Jak jsou na tom ostatní spolužáci?
Bylo nás 20 a kurz nás dokončilo 19. Zhruba 10 lidí se rozhodlo, že se stanou asistenty, a tím pádem si kurz prodloužili o tři měsíce. Já jsem Lambdu dokončila na začátku srpna 2019, polovina ročníku tedy skončila teprve nedávno. Dva spolužáci již mají práci. Spolužák ze Slovenska se dostal do startupu Sli.do a ostatní se soustředí na hledání.

lamba-school4

Jak vypadá platba za Lambda School?
Lambda má smlouvu s platební společností v Evropě, která se o platbu stará. Jakmile si člověk najde práci, zašle Lambě svou pracovní smlouvu a následně ji posílá čtyři roky 10 procent ze svého hrubého platu. Maximální možná částka, kterou člověk zaplatí, je 27 500 eur (700 tisíc korun). To sice zní jako velká částka, ale zároveň to znamená, že jste našli vysoce ohodnocenou pozici.

Držíš titul z Univerzity Komenského v Bratislavě. Myslíš, že přijde doba, kdy vysoké školy nahradí podobné kurzy?
Myslím, že se to změní, což je ostatně i vize Lambdy. Začala ve Spojených státech, kde je školství horší než u nás, zejména ve smyslu, že lidé platí desítky tisíc dolarů za školu, a pak si najdou práci, na kterou dané vzdělání nepotřebují. Myslím, že školy nejsou inovativní a agilní, a doba, kdy některé online kurzy nahradí některé vysoké školy, přijde brzy.

V San Francisku je už více takových firem, například škola pro obchodníky. Samozřejmě jsou disciplíny, kde se to nezmění, jako je například medicína. Na vysokou školu bych znovu nešla, ale nelituji toho, mohla jsem díky ní cestovat.

***

Zakladatel Lambda School Austen Allred na Twitteru před pár měsíci napsal, že je otevřený expanzi do dalších zemí, ale aby mohl svůj inovativní vzdělávací projekt na nových trzích otevřít, potřebuje alespoň 50 až 100 firem, které by měly zájem spolupracovat a absolventy najímat. Pomoci dostat Lambda School do České republiky je možné na webu chcemelambdu.cz, kde se sdružují právě firmy, jež by měly o tento koncept zájem.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym