Rakouští designéři navrhli, že by mohl na střeše katedrály Notre-Dame vyrůst moderní apartmán s helipadem

Nela VítováNela Vítová

whocares2
0Zobrazit komentáře

Pondělní nešťastné události v Paříži vyvovaly ve světě velký rozruch a od chvíle, kdy pařížský chrám Notre-Dame zachvátily plameny, se nemluví téměř o ničem jiném. Ve spojistosti s přestavbou zpustošené katedrály se samozřejmě momentálně řeší otázka financí. Na rekonstrukci již přispělo hned několik miliardářů, ale také světově známých firem a během tří dnů se vybrala více než miliarda eur. S tím samozřejmě souvisí také návrhy na přestavbu chrámu, který by podle francouzského premiéra měl být po rekonstrukci modernější a odrážet aktuální dobu.

Studio rakouských architektů who cares?! to však vzalo z gruntu a představilo moderní a zcela alternativní způsob, jak by podle nich mohla nová střecha vypadat. Jejich koncept s názvem „Quasimodo’s penthouse“ odkazuje na hrdinu románu Victora Huga, Chrám Matky Boží v Paříži, známého pod přezdívkou hrbáč z Notre-Dame. Tam Quasimodo pracoval jako zvoník a bydlel na temné půdě chrámu, kde se kvůli svému vzhledu ukrýval před celým městem.

003_notredame_quasimodo_penthouse_rooftopgarden_by_whocaresdesign-2

Architekti se rozhodli vytvořit návrh, který opouští pro chrám typickou gotiku a místo toho přenáší románový příběh do současné doby. Vytvořili pro Quasimoda bydlení, které si podle nich zaslouží vzhledem k tomu, že pařížský chrám proslavil po celém světě. Návrh proto představuje velký a moderní apartmán na střeše chrámu plný denního světla, překrásných výhledů na hlavní francouzské město, možnost relaxace i netradiční přístup do domu.

Na střeše katedrály o rozloze zhruba 743 metrů čtverečních by podle who cares?! mohl vyrůst prosvětlený střešní byt, který by nahrazoval Quasimodovo bydlení v temné věži chrámu. Byl by být umístěný zhruba uprostřed střechy a z obou stran ohraničený zahradou plnou zeleně s výhledem na město. Neměla by chybět ani relaxační zóna s krytým bazénem a alternativní přístup do domu, který by byl zajištěn vrtulníkem přistávajícím na helipadu umístěném na střeše.

007_notredame_quasimodo_penthouse_indoorpool_by_whocaresdesign-1

Součástí apartmánu je i velký krytý bazén

001_notredame_quasimodo_penthouse_overview_by_whocaresdesign_-2

Na střeše by měl být helipad pro přistání vrtulníku

Ačkoliv je návrh studia who cares?! spíše bláznivým výstřelkem vášnivých architektů, který se rozhodně nebude realizovat, v tomto duchu nejspíš nebude poslední. Francouzský premiér Edouard Philippe napsal na Twitteru, že by náhrada věže z 19. století měla být moderní a uzpůsobená aktuální době a společně s tím také oznámil, že bude vyhlášena mezinárodní soutěž na její rekonstrukci. Proto je velmi pravděpodobné, že se dočkáme ještě několika desítek neobvyklých návrhů.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona by katedrála Notre-Dame měla být zrekonstruována již do pěti let a měla by být ještě pozoruhodnější než předtím. Mnozí odborníci jsou ovšem opatrnější, jak s délkou rekonstrukce, která může zabrat i desítky let, tak s modernizací stavby. Bude tedy zajímavé sledovat, jak bude obnova gotického chrámu postupovat.

006_notredame_quasimodo_penthouse_entrance_by_whocaresdesign-1

Střecha by měla nabízet nezapomenutelný výhled na město

009_notredame_quasimodo_penthouse_aerial-view_by_whocaresdesign-2

Diskuze (0)

Novinka

Anonym