Red Bull Air Race se vrací do Rakouska. Kousek od našich hranic se představí i dva čeští piloti

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Martin Sonka (CZE)
0Zobrazit komentáře

Mistrovství světa leteckých závodů Red Bull Air Race se po roční pauze vrací do Rakouska. Vůbec poprvé však u našich jižních sousedů zavítá do Dolního Rakouska, kam to mají velmi blízko i čeští fanoušci. V rapidně se vyvíjejícím sportu totiž létají mezi čtrnácti nejlepšími piloty také dva Češi, Martin Šonka a Petr Kopfstein.

Čeští příznivci leteckých sportů budou mít o víkendu 15. a 16. září jedinečnou příležitost, jak zažít atraktivní závodění ve vzduchu, kde musejí piloti v co nejkratším čase proletět vymezenou trať mezi vzdušnými pylony, naživo. V pořadí šestý podnik šampionátu Red Bull Air Race přivítá Vídeňské Nové Město, které se nachází zhruba 50 kilometrů pod Vídní.

Vzhledem k tomu, že půjde již o šestý závod z celkových osmi, slibuje rakouský díl šampionátu zajímavou podívanou, jelikož bude přitvrzovat boj o celkové prvenství. Loni skončil celkově těsně druhý český pilot Martin Šonka a po technických nezdarech v prvních dvou závodech se již i letos dere dopředu. V průběžném pořadí je na třetím místě.

Martin Sonka (CZE)

Martin Šonka

Mezi nejlepší bude jistě chtít proniknout také druhý český pilot Petr Kopfstein, jemuž se zatím v úvodu sezony oproti loňskému ročníku tolik nedařilo. Přesto je účast dvou pilotů stejné národnosti v tzv. Master Class, kde je čtrnáct nejlepších pilotů Red Bull Air Race, skvělá vizitka českého letectví. Více jich mají jen Francouzi.

mars1_czechcrunch

Přečtěte si takéTakto by mohly vypadat první obytné kapsle na Marsu, které vybrala a schválila NASATakto by mohly vypadat první obytné kapsle na Marsu, které vybrala a schválila NASA

Do Rakouska se vrací Red Bull Air Race po roční odmlce. V letech 2014 až 2016 se nicméně konal ve Spielbergu. V Rakousku se pak konal i vůbec první závod celého podniku, v roce 2003 ho hostil Zeltweg. Nyní se tak do programu naši sousedé opět vrací a Česká republika může i vzhledem ke dvěma svým pilotům doufat, že se jednou na mapě Red Bull Air Race také objeví.

„Česká republika má dlouhou historii v rámci letectví a letecké akrobacie, navíc máme v Red Bull Air Race i dva české piloty. Lokality pro další ročníky pečlivě vybíráme a Česko splňuje spoustu kritérií a parametrů, jež musí potenciální zájemci o pořádání závodů Red Bull Air Race mít. Máme tedy Českou republiku na radaru pro závody v příštích letech,“ prozradil Pavel Turek, komerční ředitel celého šampionátu.

Martin Sonka (CZE)

Pro české fanoušky je prozatím připravena alespoň sleva na vstupenky. Vstupenka na celý víkend na stání stojí 51 eur, na tribunu pak 81 eur. Pro 10% slevu stačí při objednání vložit jako promo kód slovo „Sonka“ či „Kopfstein“. Na stání za 45 eur (1 150 korun) a na tribunu za 71 eur (1 810 korun).

Letos již šampionát Red Bull Air Race navštívil Abú Zabí, Cannes, japonskou Čibu a Budapešť. Před rakouskou zastávkou ještě zamíří do Kazaně a následně vyvrcholí závody v Indianapolis a texaském Fort Worth.

Petr Kopfstein

Petr Kopfstein