Revolut loni přesáhl 10 milionů uživatelů, meziročně počet ztrojnásobil. Stejně rychle roste ale i jeho ztráta

Peter BrejčákPeter Brejčák

revolut-founders2-min

Foto: Revolut

Spoluzakladatelé Revolutu Vlad Jacenko a Nikolaj Storonskij

0Zobrazit komentáře

Tržby i počet uživatelů britského Revolutu rychle rostou, stejně tak však nejhodnotnějšímu fintechu v Evropě roste i ztráta. V meziročním srovnání loni téměř ztrojnásobil uživatelskou základnu ze 3,5 milionu na 10 milionů, což startupu procházejícímu transformací na klasickou banku pomohlo také zvýšit tržby z 58 milionů liber v roce 2018 na loňských 162,7 milionu liber (přibližně 4,7 miliardy korun).

Navzdory tomu se však ztráta Revolutu během loňského roku ztrojnásobila, z úrovně 33 milionů liber v roce 2018 na 106,5 milionu liber (3 miliardy korun), poznamenal server CNBC. Podle vyjádření firmy jsou negativní výsledky hospodaření způsobeny investicemi do mezinárodní expanze a nových produktů jako například možnost obchodovat na burze.

„I když před sebou pořád máme kus cesty, s našim pokrokem v roce 2019 jsme spokojeni. Počet denních aktivních uživatelů jsme zvýšili o 231 procent a počet platících zákazníků vzrostl o 139 procent,“ uvedl Nikolaj Storonsky, zakladatel a CEO Revolutu. Podle jeho dřívějšího vyjádření pro deník Financial Times by se firma měla do zisku přehoupnout ještě letos, i přes pandemii koronaviru.

revolut-card

Foto: Revolut

Platební karta Revolut

Až 60 procent příjmů Revolutu, navzdory snaze o jejich diverzifikaci, loni pořád tvořily výměnné poplatky, kdy si firma účtuje 0,2 procenta za každou transakci debetních karet svých uživatelů, všímá si dále portál Sifted. Z prémiových předplatných loni fintech inkasoval přibližně 40 milionů liber, dalších 20 milionů pak z dalších zdrojů, jako je zmiňovaný trading na burze.

Aktuálně má Revolut už 13 milionů uživatelů a podle svého vyjádření na tempu růstu neztrácí ani během letošního roku, ve kterém je chování spotřebitelů výrazně ovlivněno pandemií.

„Náš pokračující růst a expanze během pandemie ukázaly odolnost našich strategických plánů a jsme rádi, že je podpořili také noví investoři,“ citovalo CNBC předsedu představenstva Revolutu Martina Gilberta.

Odkazoval přitom na investici oznámenou jen několik týdnu předtím, kdy v investičním kole získal 80 milionů dolarů, což navazovalo na únorových 500 milionů dolarů kola Series D s valuací na úrovni 5,5 miliardy dolarů.

revolut-app-top

Foto: Revolut

Mobilní aplikace Revolut

Pro letošní rok plánuje Revolut nadále rozvíjet nabídku svých služeb, kterou nedávno rozšířil například o nákupy kryptoměn i zlata a později stříbra, dětské účty Junior pro české uživatele či domácí korunové účty zjednodušující a zrychlující mezibankovní transakce.

Čeští uživatelé Revolutu, kterých podle posledních informací bylo v tuzemsku 200 tisíc, by se ještě letos měli dočkat také otevření klasických bankovních účtů s možností získání spotřebitelských půjček a kreditních karet. Od května zatím mohou bankovní služby využívat jen uživatelé v Litvě, kde firma získala bankovní licenci v roce 2018, konkrétnější načasování jejich spuštění v dalších zemích regionu střední a východní Evropy ale Revolut nepředstavil.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym