Rusové přichází o další zábavu. Kvůli válce na Ukrajině v zemi končí Netflix a omezuje se TikTok

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

netflix-russia

Foto: Thibault Penin/CzechCrunch

Netflix přerušuje svou streamovací službu v Rusku

0Zobrazit komentáře

Každým dnem pokračující ruské invaze na Ukrajině přicházejí Rusové o další služby. Ze země Vladimira Putina, který se rozhodl napadnout sousední zemi, odchází nekončící zástup firem, které se připojují k rozsáhlým ekonomickým sankcím západního světa. Nejnověji oznámila uzavření své služby v Rusku streamovací služba Netflix a omezit své fungování kvůli nově zavedeným zákonům musela také sociální síť TikTok.

Rychle rostoucí sociální síť pro sdílení krátkých videí omezila své služby v Rusku kvůli novému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření jiných než oficiálních informací o ruské armádě. Aplikace dnes uvedla, že dokud nevyhodnotí důsledky nového zákona, nebudou moci její uživatelé v Rusku uskutečňovat živé přenosy a vkládat nové videonahrávky. Upozornila, že omezení nebude mít vliv na službu umožňující zasílání zpráv.

„TikTok je platformou pro kreativitu a zábavu, která může přinášet úlevu a lidský kontakt v době války, kdy lidé čelí obrovské tragédii a izolaci. Naší nejvyšší prioritou však zůstává bezpečnost našich zaměstnanců a uživatelů. Ve světle nového ruského zákona o ‚fake news‘ jsme neměli jinou možnost, než pozastavit živé streamování a nový obsah u své videoslužby, zatímco budeme posuzovat bezpečnostní důsledky tohoto zákona,“ uvedl TikTok, který je vlastněný čínskou společností ByteDance, na Twitteru.

Vězení za dezinformace

Ruský parlament v pátek schválil zavedení trestní odpovědnosti a až patnáct let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím. Novela zavádí do trestního zákona nové ustanovení o veřejném šíření vědomě lživých informací o použití ozbrojených sil při obraně zájmů Ruska a jeho občanů.

De facto to znamená, že média mohou zveřejnit pouze oficiální informace úřadů. Ve světle současné invaze na Ukrajinu tak mohou informovat pouze o tom, jak konflikt prezentuje Moskva – tedy jako „speciální vojenskou operaci“, která má osvobodit Ukrajince. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor v pátek rovněž zablokoval přístup k sociální síti Facebook a omezovat začal také přístup k síti Twitter.

V sobotu se kvůli novému zákonu rozhodly zastavit vysílání z Ruska německé stanice ARD a ZDF. Svou činnost v Rusku přeruší i španělská tisková agentura EFE, francouzský rozhlas Radio France to zvažuje. Stažení svých novinářů z Ruska už dříve ohlásily například stanice CNN, BBC, CBC nebo agentura Bloomberg. V neděli zásadní omezení svých služeb v Rusku oznámily také karetní společnosti Visa, Mastercard a American Express a v reakci na to svou prémiovou službu, která se platí právě přes karty zmíněných společností, přestalo v zemi Vladimira Putina nabízet Spotify.

Ještě dál zašla filmová a seriálová streamovací služba Netflix, která v neděli oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu v Rusku kompletně přerušuje provoz. „Vzhledem k okolnostem na místě jsme se rozhodli pozastavit naše služby v Rusku,“ uvedl mluvčí Netflixu pro Variety. Podle tohoto magazínu má Netflix v Rusku zhruba milion předplatitelů. Noví se nebudou moci registrovat a pravděpodobně služba přestane fungovat i těm stávajícím, byť Netflix zatím další podrobnosti ke svému vyjádření neposkytl. Již minulý týden firma odmítla vysílat ruskou propagandu.

Aktivity v Rusku v reakci na útok na Ukrajinu přerušila také řada dalších západních podniků. V sobotu například zastavení ruských aktivit oznámili španělský oděvní gigant Inditex, pod který spadají značky Zara, Pull&Bear či Bershka, italský módní dům Prada, švédská módní značka H&M a německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma. Rakouská ropná a plynárenská společnost OMV uvedla, že se v budoucnosti bude vyhýbat veškerým investicím v Rusku a že by se mohla zbavit svého čtvrtinového podílu v obřím ruském nalezišti plynu Južno-Russkoje.

Prodej svých produktů již v Rusku přerušil také Apple či Samsung, k bojkotu Ruska se přidal i Microsoft a také herní vývojáři v čele s Electronic Arts. Pozastavení investic v Rusku dnes oznámila rovněž francouzská potravinářská skupina Danone. Mezi největší firmy, které naopak v Rusku dál pokračují ve svém byznysu beze změn nebo se zatím ke konfliktu nijak nevyjádřily, patří Coca-Cola, Nestlé, PepsiCo, McDonald’s, Procter & Gamble či Unilever.

S přispěním ČTK.