Šachy ovládly Netflix, pražské vily za stovky milionů jdou do prodeje a Emmy pro český seriál. Přečtěte si zprávy týdne

Filip HouskaFilip Houska

vil-gambit

Nejen poslední dny, ale rovnou několik posledních týdnů se skloňuje nový šachový seriál Netflixu Dámský gambit (Queen’s Gambit), který dal „šach mat“ všem očekávaným titulům, když jako blesk z čistého nebe minimálně srovnal několik velkých rekordů na platformě. Vedle televize ale lidé mohou projevit zájem také o nové hyperluxusní vily v Praze, které se dostávají do prodeje.

U filmů a seriálů ale přeci jen ještě zůstaneme. Minulý týden totiž internetové dílo #martyisdead od Mall.tv jako první český seriál vyhrálo prestižní cenu Emmy a porazilo silné konkurenty ze zahraničí. Na lokální scéně pak znovu zarezonovala služba Hlídač Shopů, která upozorňuje na klamavé ceny a hlásí, že hlídá ještě více e-shopů. To se může hodit nejen před vánoční nákupní horečkou.

Přesunout se můžeme i do vesmíru, a to rovnou s unikátními českými prsteny, které v sobě ukrývají vesmírný čas, nebo úspěchem Magdaleny Herové, jež řídí biologické experimenty na Mezinárodní vesmírné stanici. Za zmínku stojí i nové kanceláře UniCredit Bank, další zajímavý projekt od Česko.Digital nebo skutečnost, že jsou Křetínský s Tkáčem největšími akcionáři Foot Lockeru.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly!

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

?? Jak zjistit, zda nedlužím státu: Zadlužit se dnes může kdekdo, horší je ale zjistit, kde všude dlužíte, i když o tom ani nevíte. Dobrovolníci z Česko.Digital proto vytvořili nový rejstřík, ve kterém jsou všechny informace podané jasně, přehledně a v lidské řeči.

? Historický úspěch pro český filmový průmysl: Tuzemská filmařina si připisuje obrovský úspěch. Internetové dílo #martyisdead, za kterým stojí televize Mall.tv, totiž jako první český seriál získal prestižní cenu Emmy. Porazil i silné konkurenty z Austrálie, Singapuru nebo Argentiny.

? Křetínský s Tkáčem investují další miliardy: Stejně jako v květnu i teď ostřílení investoři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč koupili akcie Foot Lockeru. Vydali se pro 4,5 milionu kusů, díky čemuž navýšili svůj podíl na 10,3 procenta a stali se největšími akcionáři tohoto slavného teniskového impéria.

?‍? Kurzy makeITtoday mají nového majitele: Za tři roky prošlo programovacími kurzy od makeITtoday přes 1 500 studentů a teď vstupují do nové fáze. Původní majitelky Klára Štouračová a Silvie Zeman je prodávají zakladatelce e-shopu s rozvojovými hračkami, která má s nimi další plány.

? Ze síťovky se stává módní doplněk: Legendární síťovka byla oblíbená zejména v dobách socialismu, nyní ale zažívá svou malou renesanci a díky Karolíně Pechové se z ní stává elegantní módní doplněk. K mání je i ve variantě z kůže.

? Z pojízdné mlékárny na vrchol: Hollandia začínala velmi skromně a celý její byznys se odvíjel od rozvážení mléka. Dnes je ovšem situace diametrálně odlišná a Hollandia i díky svému ekologickému přístupu patří k největším hráčům na trhu s mléčnými produkty.

? Topíte.cz nabírá desítky milionů: Česká služba Topíte.cz staví na digitalizaci topenářství a její vizí je transformovat toto tradiční řemeslo i v zahraničí. Nově proto nabírá 80 milionů korun od Inven Capital skupiny ČEZ a Enernu, které startupu k tomuto cíli pomohou.

?‍? Češka, která řídí experimenty na Mezinárodní vesmírné stanici: Původně ji zajímala vesměs jen příroda, dnes ze Švýcarska řídí biologické experimenty přímo na Mezinárodní vesmírné stanici. Vedle pomoci astronautům Magdalena Herová ukazuje, že i z Česka se dá přiblížit vesmíru.

? Kůže z hub jako budoucnost módy: Na trhu existuje celá řada alternativních materiálů, ze kterých se dá vyrábět oblečení. Ovšem použít houby k výrobě kůže, to je velmi neobvyklé. Může jít ale o velmi slibný nápad, a proto do něj posílají peníze i Natalie Portman nebo hudebník John Legend.

***

Pražské hyperluxusní vily za miliardu jdou do prodeje. Architekt Masák na ně vydává dluhopisy za 400 milionů korun

jakub-masak-projekty3

Foto: Masák & Partner

Jedna z luxusních vil, které by měly brzy vyrůst na Praze 6

V Praze vyroste několik hyperluxusních vil, které budou stát stovky milionů korun. A v podobné výši teď jejich architekt a developer Jakub Masák vydává dluhopisy, aby mohl začít stavět.

***

Geniální šachistka boří Netflix. Seriál Queen’s Gambit má stejnou sledovanost jako Tiger King nebo Irčan

gambit4

Foto: Charlie Gray/Netflix

Anya Taylor-Joy v seriálu Dámský gambit od Netflixu

Šach mat. Seriál Queen’s Gambit dorazil na Netflix zcela nenápadně a díky svým geniálním šachovým partiím v ponuré atmosféře je stejně sledovaný jako Tiger King nebo Irčan.

***

Klamavé ceny byly dlouho standard. I díky Hlídači Shopů už ale největší české e-shopy od neférových praktik upouštějí

alza-hlidac

Foto: Alza/CzechCrunch

Hlídač shopů hlídá ceny a slevy v největších českých internetových obchodech

Hlídač Shopů pokračuje ve své misi za vymýcením neférových praktik a po třech letech hlásí, že se situace zásadně lepší. Už ani během Black Friday prý největší e-shopy falešné slevy zákazníkům nenabízí.

***

Partner newsletteru:
Deset nadějných českých startupů, které dennodenně čelí výzvám byznysového světa, přijalo další výzvu a utkají se o titul nastupující startupové hvězdy. Už za několik dní vypukne další CzechInvest Startup Challenge. Sledovat ho můžete zdarma 3. prosince od 18 hodin.

***

Prsteny, které ukrývají okamžik zapsaný vesmírným časem. Český Helioring propočítává šperky na míru

helioring-beton

Foto: Helioring

Prsteny Helioring z betonu

Malý šperk zdobený sluneční soustavou. Česká značka Helioring vyrábí prsteny, třeba i z betonu, do kterých unikátním způsobem zapíše vaše životní okamžiky a brzy s nimi i zaplatíte.

***

Ideální propojení s home office. UniCredit ukázal nové pražské kanceláře, které jsou připraveny na budoucnost

unicredit-bank-capexus-prague-office-16-2

Foto: Jiří Alexander Bednář

Nové Smart Office UniCredit Bank v Praze

Firemní kanceláře nezaniknou, ale možná se přiblíží podmínkám, které známe z našich domovů. UniCredit Bank proto v Praze otevírá nové kanceláře, jež home office a klasické prostory chytře propojují.

***

Sázka na prodeje kol online se vyplatila. Bikero ovládlo televizní reklamu a míří k překonání stomilionového obratu

kudrna-bikero

Foto: Bikero

Martin Kudrna, ředitel společnosti Bikero

Když prodávat kola online, tak ve velkém. České Bikero vsadilo na masivní televizní kampaň a riskantní tah v nejisté době se bohatě vyplácí, když letos míří poprvé ke stomilionovému obratu.

***

Jinej fond dvou podnikatelských generací. Jiří Hlavenka a Jan Sláma startují společné investice do začínajících startupů

slamahlavenka1

Foto: Tomáš Škoda

Jinej fond tvoří Jan Sláma a Jiří Hlavenka

Jeden je ostřílený investor, druhý na startu své podnikatelské kariéry, ale oba mají chuť pomáhat dalším startupům. Jiří Hlavenka a Jan Sláma proto rozjíždí osobitý investiční fond, kde chtějí zužitkovat své zkušenosti dvou generací.

***

Heureka chce vytěžit silný rok. Největší emisi dluhopisů české e-commerce navyšuje na 3,2 miliardy korun

tomas-braverman-heureka2

Foto: Heureka

Tomáš Braverman, CEO Heureky

Celá česká e-commerce zažívá neuvěřitelné období, které chce maximálně vytěžit Heureka. Cenový srovnávač proto v době rychlého růstu navyšuje svou emisi dluhopisů na více než tři miliardy korun.

***

Vyzkoušeli jsme nové výdejní boxy Rohlíku. V Evropě patří k unikátům a nákup si v něm můžete vyzvednout do hodiny

img_2342-copy

Foto: Peter Brejčák / CzechCrunch

Výdejní box Rohlik Point na pražském Žižkově

Potraviny z Rohlik.cz si nově můžete vyzvednout také ve výdejním boxu. Online supermarket postavil unikátní schránky pro chlazené i mražené zboží a dokáže ho doručit už do hodiny.

***

Jakub Chvosta spojil znalosti z farmacie a chtíč po produktivitě. Tabletky Mindflow používají tisíce lidí a míří do světa

mindflow-focus

Foto: Mindflow

Mindflow používají na zlepšení produktivity už tisíce stálých zákazníků

Chtěl sobě i svým spolužákům zvýšit produktivitu. Proto Jakub Chvosta se svým týmem vymyslel tobolky Mindflow, které zlepšují i spánek a soustředěnost, a míří s nimi za hranice.

***

Češi ze startupu Creal tvoří ve Švýcarsku novou generaci virtuální reality a nabírají dalších 160 milionů korun

creal

Foto: Creal

Vizualizace brýlí pro rozšířenou realitu s light-field technologií od startupu Creal

Češi s virtuální realitou zkrátka umí. Potvrzuje to startup Creal, který chce ve VR přinést zcela nové zážitky a na vývoj unikátní technologie nabírá dalších 160 milionů korun.

***

K nezastavení. Elon Musk díky růstu Tesly přeskočil Billa Gatese a je druhým nejbohatším člověkem světa

elonmusk3

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

Mnozí jen kroutí hlavou, ale Tesla nepřestává růst. Na burze už atakuje hodnotu půl bilionu dolarů a Elon Musk se díky tomu stává druhým nejbohatším mužem planety.

***

Český startup Cleany s investicí od Jiřího Hlavenky mění trh s čistírnami. Má první tisíce zákazníků a míří za hranice

cleanycz

Foto: Cleany.cz

Zakladatelé Cleany.cz: Hanuš Zvolský (CEO) a Martin Holček (CFO)

Českému startupu Cleany se daří modernizovat tuzemské prádelny, ve kterých si můžete zařídit čištění jednoduše online. I díky investici Jiřího Hlavenky dál roste a chystá expanzi do zahraničí.

***

E-shopy nebojují proti sobě, ale rostou na úkor retailu. Časem bude e-commerce dominantní všude, říká šéf Mailstepu

hudecek

Foto: Mailstep

Libor Hudeček, ředitel společnosti Mailstep

Největší e-shopy mají při rychlém růstu celé e-commerce v mnoha ohledech výhodu. Český Mailstep proto pomáhá menším a středním hráčům, kterým nabízí kompletní řešení pro sklady a logistiku, aby mohli držet krok s konkurencí.

***

Česká Nano Lady ve světě mužů. Marcela Munzarová vyvíjí roušky z nanomateriálu budoucnosti a chystá unikátní náplasti

munzarova

Foto: Nano Medical

Marcela Munzarová přezdívaná jako čeká Nano Lady

Marcela Munzarová ukazuje, že svět vědy a technologií nemusí být jen o mužích. Mezinárodně uznávané vědkyni se přezdívá Nano Lady, protože vyvíjí unikátní produkty z materiálu budoucnosti.