Sázka na analýzu dat vynesla Kanadě olympijské medaile. Ženský softbalový tým dobře znal slabiny soupeřek

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

coc-softball

Foto: Mark Smith/WNT

Kanadský tým softbalistek získal na olympiádě v Tokiu bronzové medaile

0Zobrazit komentáře

Ve sportu odjakživa platí, že na to, abyste dokázali prorazit a byli úspěšní, musíte svědomitě trénovat. Může vám pomoci talent, ale bez fyzické dřiny to nejde. Při tréninku si přitom každý pomáhá různými technikami a nástroji, přičemž stále více se začínají využívat také data. I těch je ve sportu potenciálně nekonečné množství a jejich analýza může vynést klidně olympijské medaile, jak ukázali kanadští sportovci.

Z letošních olympijských her v Tokiu si kanadští olympionici odvezli celkem čtyřiadvacet cenných kovů, z toho hned sedm zlatých. To je o tři zlaté a celkově o dvě medaile víc než z předchozí olympiády v Rio de Janeiru – a svou zásluhu na tom podle Kanadského olympijského výboru (COC) má i zmíněná analýza dat.

Ovoce přinesla spolupráce se společností SAS, která patří mezi globální lídry v oblasti analytiky a umělé inteligence a s níž kanadský tým spolupracuje čtyři roky. Sportovci a jejich realizační týmy získali pokročilou datovou technologii, díky které mohli zlepšovat svou výkonnost i přípravu na jednotlivé zápasy či disciplíny. Bronzové medaile přitom i právě díky datové přípravě získaly kanadské softbalistky.

„Toto partnerství nového druhu mění hru ve vysoce výkonnostním sportu. SAS nám jako přední světová analytická společnost poskytla technologie a odborné znalosti potřebné při rozhodování, které je založené na datech, s cílem zvýšit výkony našich sportovců. Z této spolupráce jsme nadšení,“ uvedl Chris Overholt, generální ředitel a generální tajemník COC.

Dokonalý rozbor soupeře

Analýza získaných dat a jejich využití ke zlepšeným výkonům se u jednotlivých sportů logicky liší, ale samotný postup je podobný. Datoví specialisté prozatím pracují především s videozáznamy, ať už ze zápasů, či tréninků, na nichž mohou zkoumat různé aspekty hry. Trenér kanadského softbalového olympijského týmu žen Mark Smith vysvětluje, že využití dat a analytiky slouží k rozboru taktiky jednotlivých hráček, ale i celého týmu, stejně jako soupeřů.

Kanadský softbalový tým ve spolupráci se společností SAS vyvinul komplexní systém, který dokáže co nejlépe sledovat různé aspekty hry, přičemž data sbírá už od roku 2017. V přípravě na letošní olympiádu v Tokiu se pak analytici zaměřili například na nadhazování jednotlivých hráček a na základě získaných dat navrhovali možná zlepšení. Před jednotlivými zápasy pak byl důležitý i rozbor soupeře se zaměřením na jeho slabiny.

„Analytika se vždy zaměřila na pět nadhazovaček z týmů, s nimiž Kanada hrála. Cílem bylo získat jejich vzorce. Chtěli jsme vědět, jak často ve hře používají jednotlivé způsoby nadhozu. Dokázali jsme si tak udělat vizuální představu o tom, kde mají silné a slabé stránky,“ vysvětluje trenér Mark Smith, bývalý baseballista, který si v dresu Oakland Athletics zahrál v prestižní americké lize Major League Baseball.

Kanadský výběr softbalistek si v tokijském turnaji připsal nejprve tři vítězství a dvě porážky, což mu vyneslo souboj o třetí místo, ve kterém uspěl, když znovu porazil Mexiko. Zlaté medaile získaly Japonky a stříbro Američanky, což byly jediné dva výběry, s nimiž Kanada prohrála. Pro kanadskou výpravu se každopádně jednalo o zisk první olympijské medaile v softbalu od roku 1996, kdy byl tento sport na olympijských hrách uveden.

„Těší nás, že naše společnost mohla vstoupit do partnerství s COC a pomoci Kanadě získat další medaile na letošní olympiádě. S pomocí našich analytických nástrojů se podařilo posunout kanadské olympijské sportovce na novou úroveň tréninkového a výkonnostního potenciálu. Tím, že využívají přístup založený na datech, vytvářejí předpoklady pro další úspěch na příštích olympijských hrách v Paříži,“ doplnil Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

***

Společnost SAS podporuje inovace v Česku a byla partnerem prvního ročníku Innovators 20, kde jsme vybírali nejkreativnější osobnosti nejen z českého byznysu, které svým talentem a úsilím v roce 2020 posunuly svět k lepšímu. Aktuálně můžete nominovat osobnosti, které nejvíce inovovaly v roce 2021!

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym