Scarlett Johansson vyrazila do boje proti OpenAI. Vadí jí hlas umělé inteligence, firma ho radši stáhla

Když OpenAI představilo model, se kterým si lze plynule povídat, nešlo si nevzpomenout na film Her. Hollywoodská herečka teď hrozí žalobou.

Jiří BlatnýJiří Blatný

altman-x-johansson

Foto: Microsoft / Depositphotos

Herečka Scarlett Johansson hrozí startupu OpenAI Sama Altmana žalobou

0Zobrazit komentáře

Minulý týden OpenAI, přední startup ze světa umělé inteligence, představil novou generaci svého populárního modelu. Zaujal hlavně vylepšenou funkcí konverzace v reálném čase. Systém GPT-4o si navíc díky ženskému hlasu vysloužil srovnání se sci-fi filmem Her, ve kterém herečka Scarlett Johansson propůjčila svůj hlas umělé inteligenci. Poslední hodiny ale ukazují, že podoba nemusí být čistě náhodná. Podle herečky jí šéf startupu Sam Altman nabídl spolupráci na chystané novince, ona ale odmítla. Přesto AI zní podobně. Nyní firma, ve které to poslední dobou tak trochu skřípe, hlas stáhla.

Americká herečka v reakci na hlas jménem Sky nového modelu GPT-4o uvedla, že je v šoku z toho, jak podobný jí je. Se Sky si lze v programu ChatGPT nahlas povídat už pár měsíců, před týdnem ale OpenAI ukázalo vylepšenou verzi. Ředitel startupu Sam Altman se s Johansson měl loni v září setkat a nabídnout jí právě spolupráci na namlouvání nového systému. „Řekl, že má pocit, že můj hlas bude pro lidi uklidňující,“ uvedla teď herečka s tím, že nakonec spolupráci odmítla.

Podobnost, které si při představovacím demu kdekdo všiml, ale možná není čistě náhodná. OpenAI po kritice a množících se dotazech na původ hlasu Sky oznámilo, že ho zatím stáhne. Zároveň uvedlo, že ve skutečnosti je založený na jiné herečce, jejíž identitu odmítá zveřejnit.

Scarlett Johansson však doplnila svůj pohled na věc a další detaily. Její právníci OpenAI poslali dva dopisy, ve kterých firmu žádají o vysvětlení podobnosti obou hlasů. Altman měl navíc herečku ohledně spolupráce znovu oslovit jen dva dny před zveřejněním nového modelu. Jestli a jak moc jsou si hlasy podobné, můžete posoudit sami ve videu níže.

Přibývajícím pochybnostem nepomáhá ani sám šéf OpenAI, který v den představení chatovacího robota na síti X napsal jednoduše „Her“ právě v narážce na film z roku 2013, v němž Johansson propůjčila svůj hlas umělé inteligenci a který je navíc jeden z Altmanových oblíbených.

Americká herečka už dříve ukázala, že se nebojí ozvat, když se domnívá, že někdo zneužívá jejího jména. Minulý rok se pustila do jiné právní bitvy se startupem vyvíjejícím obrazový generátor Lisa AI. Bez svého svolení se totiž objevila na síti X v krátkém reklamním klipu firmy.

Epizoda se Scarlett Johansson je možná ilustrací sporu, který v OpenAI bublá pod povrchem už nějakou dobu. Se startupem se loučí řada významných postav, mezi nimi i spoluzakladatel celého projektu a klíčový vědec Ilya Sutskever, který loni na podzim stál v popředí nepovedeného puče, během něhož Altmana nejprve vyhodili z pozice ředitele OpenAI, aby se po několika dnech plných tahanic a nejasností opět vrátil.

V pozadí této podzimní anabáze byla filozofická pře dvou frakcí firmy o ničem menším než o podstatě OpenAI: má se klást důraz na bezpečnost (skupina Sutskever), nebo na zisk (skupina Altman)? Kromě Sutskevera v OpenAI nedávno skončili i další pracovníci a firma po jejich odchodu zrušila celou sekci zaměřenou na výzkum dlouhodobých rizik umělé inteligence, jako by tak trochu naznačovala, který směr zvolila.

S několika dalšími společnostmi ze světa AI se přitom nedávno zavázala k bezpečnostním opatřením pod záštitou vlád Velké Británie a Jižní Koreje. Startupy jako OpenAI obecně potřebují k trénování svých modelů umělé inteligence obrovské množství informací, článků či fotografií. V tom kontextu čelí podezření ze zneužívání dat, která by z právního pohledu neměla k takové činnosti používat.

OpenAI například aktuálně čelí několika žalobám od různých médií, kterým se nelíbí, že jejich texty startup využívá. Právním sporem se také snaží vydobýt lepší výchozí postavení pro případnou dohodu, ve které by za úplatu své texty poskytovaly. Takovou dohodu nedávno firma podepsala s britským deníkem Financial Times.