Scenáristé a herci stávkují, aby je studia nenahradila roboty. Netflix nabízí miliony manažerovi AI

Zatímco umělci stávkují za důstojné ohodnocení nejen pro ty nejslavnější, Netflix otevírá pozici pro rozšiřování využití umělé inteligence.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

wednesday-netflix-jenna-ortega-2

Foto: Netflix

Jenna Ortegová jako Wednesday Addamsová s Věcí na rameni

0Zobrazit komentáře

Netflix používá umělou inteligenci už dlouho, z naprosté většiny ale jen pro doporučovací algoritmy. Teď hledá člověka, co by ji pomohl rozšířit i jinam. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

V Hollywoodu právě probíhají stávky desítek tisíc scenáristů a herců snažících se zajistit důstojné ohodnocení, přičemž jedním z hlavních bodů je také využívání umělé inteligence v produkci. Studia, zastoupená svazem AMPTP, mezi jinými chtějí mít možnost naskenovat herce z pozadí do počítače, zaplatit jim za jeden den práce a jejich digitální avatar pak neomezeně používat navždy, bez jakékoli další kompenzace pro herce. V tomto kontextu Netflix před pár dny vystavil inzerát na pracovní pozici produktového manažera AI, kterému chce nabídnout plat ve výši až 900 tisíc dolarů ročně (19,8 milionů korun).

Na inzerát, zveřejněný na oficiálním webu Netflixu, upozornil server The Intercept. Firma v něm uvádí, že hledaný člověk jí má pomoci lépe využít její platformu pro strojové učení. Streamovací služba s touto technologií pracuje už delší dobu v rámci algoritmů, které uživatelům doporučují obsah ke zhlédnutí na míru jejich osobnímu vkusu. Nový manažer AI by ale měl pracovat na jejím rozšíření i do produkce.

netflix-streaming-tv

Foto: David Balev

Streamovací služba Netflix

„Historicky nejznámější oblastí pro strojové učení je u nás personalizace, kde podporuje naše doporučovací algoritmy,“ uvádí Netflix. „Strojové učení využíváme také k tomu, abychom pomohli utvářet náš katalog filmů a televizních pořadů tím, že se učíme vlastnosti, díky nimž je obsah úspěšný. Používáme ho k optimalizaci produkce původních filmů a televizních pořadů v rychle rostoucím studiu Netflixu.“

Poměrně vágní popis lze interpretovat různě, firma nicméně explicitně zmiňuje zapojení AI do produkce. Stávkující odbory mezitím chtějí využívání umělé inteligence v tvorbě regulovat, aby například nedocházelo k situacím, že umělci dostanou za úkol jen upravovat scénáře vygenerované počítačem. Nejen, že by to mělo za následek značný pokles kvality už tak mnohdy šablonovité produkce, ale ještě by se tím zhoršilo postavení a ohodnocení tvůrců.


Co ukazují trailery

Gen V

Jeden z největších seriálových hitů Amazonu Banda (The Boys) dostává spin-off odehrávající se na střední škole, kde se mladí lidé se supershopnostmi snaží prorazit. Pochopitelně ale nejde očekávat teen drama, ale velice krvavou, temnou satiru.


Co hýbe světem filmu a televize

Lando ze Solo: Star Wars Story dostane minisérii

Solo byl sice finanční propadák, už v roce 2020 ale začaly práce na spin-offu, který by se zaměřil na postavu pilota a pašeráka Landa Calrissiana. Nějakou dobu se kolem projektu moc nedělo, teď od něj ale odstoupil scenárista Justin Simien a server Above the Line přišel se zprávou, že minisérii napíšou bratři Donald a Stephen Gloverovi. První z nich Landa také ztvárnil ve filmu Solo a do role se má vrátit. Oba bratři měli smlouvu s Lucasfilmem podepsat už předtím, než v květnu začala stávka scenáristů.


Co si pustit

Zaklínač

Netflix  |  Fantasy  |  2023  |  3 řady  |  ČSFD

Everyone’s Enemy

Foto: Susie Allnutt/Netflix

Třetí řada seriálu Zaklínač

Na Netflix dorazily poslední tři epizody třetí řady Zaklínače a spolu s nimi přišel čas rozloučit se s Henrym Cavillem v hlavní roli. Jak bude vypadat budoucnost seriálu, je otázkou větší než kdy dříve, teď diváci nicméně dostávají poměrně silný závěr propojující několik rozehraných linek ve velké bitvě. A dokonce fanoušci knih by nemuseli být zdaleka tak rozčarovaní jako v minulosti.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.