Bronzová senzace. Čeští junioři dali čtyři góly v předposlední minutě a otočili drama proti Finům

Češi odehráli hokejový duel, na jaký se bude dlouho vzpomínat. Souboj o třetí místo rozhodla roky nevídaná přestřelka.

Česká radost

0Zobrazit komentáře

Čeští junioři za sebou mají zápas, na který se nezapomíná. V duelu o bronz prohrávali s Finy už 2:5, nakonec ale dokázali vyhrát 8:5 a slaví druhou světovou medaili za sebou. Hrdinou zápasu je střelec hattricku Ondřej Becher. Dva góly dal i kapitán týmu Jiří Kulich. Frajer z Buffala se trefil pokaždé, když tým potřeboval nabudit.

První kritická část se odehrála v polovině zápasu, kdy Češi nejprve vyrovnali na 2:2, jenže soupeř během 19 vteřin vstřelil dva góly a odskočil. Navíc vzápětí přidal ještě pátý gól a s šancemi nároďáku na bronzový zářez to vypadalo hodně bledě. Jenže v poslední minutě třetiny ujel ve vlastním oslabení Ondřej Becher a z brejku parádně snížil.

A v poslední periodě Češi rozjeli nevídaný koncert. Byl to právě kapitán Kulich, který ve 45. minutě zápasu snížil bombou z vrcholu pravého kruhu – 4:5. A necelé dvě minuty před koncem základní hrací doby vyrovnal opět Ondřej Becher. Češi hlasitě slavili, zatímco Finové polykali vztek.

O patnáct vteřin později se pak do rány opřel Tomáš Hamara a Češi vedli. Bod za přihrávku si připsal opět lídr týmu Kulich. Vzápětí Dominik Rymon a Ondřej Becher přidali dvě gólové pojistky při hře Finů bez brankáře.

Češi tak mají další světovou medaili po sobě. Loni ve finále podlehli silné Kanadě v čele s jedním z generačních talentů Connorem Bedardem. Stejného soupeře letos ale poslali domů už ve čtvrtfinále a mohli tak pomýšlet i na ten vůbec nejcennější juniorský kov.

V semifinále však byli nad sílu jinak srdnatého českého nároďáku našlapaní Švédové. Naši si tak zahráli alespoň o bronz, který teď mohou slavit po zaslouženém vítězství v přestřelce, která nemá po dlouhé roky obdoby.

Zápas přitom odstartoval pro Čechy nepříjemně. Sice začali aktivně a na střely v počátku vedli, pak si ale od mantinelu na střed najel Rasmus Kumpulainen a prostřelil českého brankáře Michaela Hrabala, který přes změť hráčů nic neviděl. O minutu a půl později dostal Hrabal druhý gól a hrdina čtvrtfinálového zápasu s Kanadou se tentokrát poroučel z brány, v níž ho nahradil Jakub Vondraš.

Nároďák byl evidentně zaskočený, vůbec nestíhal a finští soupeři ovládli led. V 17. minutě ovšem v přesilovce pálil přesně kapitán týmu Jiří Kulich a rázem to bylo veselejší – 1:2. Lídr přitom ukázal, co na protivníka platí: svižná střela bez zbytečného přemýšlení a přehrávání situací. Celá využitá přesilovka trvala pouhých osm vteřin.

Polovina druhé třetiny pak patřila Finům, kteří na Čechy vlétli a velice rychle je přestříleli. Navíc byli důraznější i efektivnější ve vytváření šancí. Spolehlivý Vondraš ale udržel branku zavřenou. A tak udeřili Češi. A opět jim pomohla přesilovka. Jakub Štancl napřáhl a propasíroval puk skrz finského gólmana. Vyrovnáno 2:2!

Jenže Finové se z direktu oklepali hned. Okamžitě po vhazování si vytvořili další šanci, kterou bleskově využil Konsta Helenius. Za dalších 19 sekund to navíc bylo 2:4, když pohlednou akci proměnil Lenni Hämeenaho. A soupeř později odskočil až na zmíněný třígólový rozdíl. Jenže to ještě netušil, jakou vnitřní sílu Češi mají.

Dnešní památná přestřelka tak může posloužit i jako pozvánka na šampionát v elitní dospělé kategorii, který se letos po letech opět uskuteční v Praze a Ostravě. Konkrétně od 10. do 26. května, Češi přitom svůj první zápas odehrají hned v úvodní den šampionátu, tedy v pátek, když po osmé večer vyzvou Finsko v pražské O2 areně.